767888-2026 - Competition
Finland – Furniture – Puolustuskiinteistöt ja Puolustusvoimien logistiikkalaitos / Sotilaskalusteet
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
Title: Puolustuskiinteistöt ja Puolustusvoimien logistiikkalaitos / Sotilaskalusteet
Description: Hankinnan kohteena on sotilaskalusteet. Hankinta on jaettu 4 eri osa-alueeseen Osa-alue 1. Sotilassängyt (vakio sänky ja ylipitkä sänky 220 cm) Osa-alue 2. Sängynpäädyt Osa-alue 3. Sotilaskaapit (vanha ja uusi malli) Osa-alue 4. Pöytäkaluste Puolustuskiinteistöt voi hankkia osa-alueiden 1-3 tuotteita. Osa-alueesta 3 sotilaskaappi vanha malli ei kuulu Puolustuskiinteistöjen hankinnan kohteeseen ja osa-alue 4 Pöytäkalusteet ei kuulu Puolustuskiinteistöjen hankinnan kohteeseen eikä Puolustuskiinteistöt voi tehdä niistä tilauksia. Puolustusvoimat voi hankkia osa-alueiden 2–4 tuotteita. Osa-alue 1 Sängyt ei kuulu Puolustusvoimien hankinnan kohteeseen, eikä Puolustusvoimat voi tehdä kyseistä osa-aluetta koskevia tilauksia. Jokaiseen osa-alueeseen valitaan yksi (1) sopimustoimittaja. Kuljetus ja asennus sisältyvät hankinnan hintaan. Hankinnan kokonaisarvo on noin 9 160 000 milj. € (alv 0%). Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan Puolustuskiinteistöjen toimeksiannosta ja Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen valtuutuksella. Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta. Kumpikin tilaaja tekee kilpailutuksen perusteella oman erillisen hankintasopimuksensa kyseiselle osa-alueelle valitun toimittajan kanssa. Kumpikin tilaaja vastaa oman sopimuksensa mukaisista tilauksista, maksuista ja sopimuksen hallinnasta. Tilaajakohtaiset menettelyt ja ehdot kuvataan tarjouspyynnössä ja sen sopimusliitteissä.
Internal identifier: PK/4175/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39100000 Furniture
Additional classification (cpv): 39121000 Desks and tables, 39122000 Cupboards and bookcases, 39143110 Beds and bedding and specialist soft furnishings, 39157000 Parts of furniture
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Sotilassängyt
Description: Sängyn tekniset tiedot liite 2. Sänkyjä on kaksi eri kokoa: vakio sänky ja ylipitkä sänky (220 cm)
Internal identifier: 1-0
Main classification (cpv): 39143110 Beds and bedding and specialist soft furnishings
Lot: LOT-0002
Title: Sängynpäädyt
Description: Sängynpäätyjen tekniset tiedot liite 3
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Title: Sotilaskaapit
Description: Sotilaskaappien tekniset tiedot liite 4 (uusi malli) ja liite 5 ja 5.1-5.4 (vanha malli)
Internal identifier: 3-2
Main classification (cpv): 39122000 Cupboards and bookcases
Lot: LOT-0004
Title: Pöytäkaluste
Description: Pöytäkalusteen tekniset tiedot liite 6
Internal identifier: 4-3
Main classification (cpv): 39121200 Tables