769506-2026 - Competition
Denmark – Library automation equipment – Bibliotekssorteringsanlæg til biblioteket Herning
Contract or concession notice – standard regime
Supplies - Services
2. Procedure
Procedure
Title: Bibliotekssorteringsanlæg til biblioteket Herning
Description: Herning Kommunes bibliotek skal have udskiftet sin sorteringsanlæg. Sorteringsanlægget skal installeres på Herning Kommunes Central bibliotek, Østergade 8, 7400 Herning i samme fysiske rammer som det nuværende sorteringsanlæg. Den endelig kontrakt indebærer i hovedpunkter at leverandøren skal: • Nedtagning og bortskaffelse af nuværende anlæg • Levere, montere, idriftsætte og teste sorteringsanlægget • Levere tilbehør jf. bilag 2 – kravspecifikation • Levere dokumentation samt bruger- og vedligeholdelsesvejledning • Uddanne personale på biblioteket i brugen af sorteringsanlæg og tilbehør • Levere garanti • Levere service og support Nærmere præcisering af ydelserne fremgår af kravspecifikationen. Nuværende anlæg skal nedtages i Q2-Q3 2027. Bibliotekets nye anlæg skal leveres, opsættes, testes og godkendes i Q2-Q3 2027 jf. pkt. 6.3 i bilag 2 – kravspecifikation.
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Ordregiver gennemgår indledningsvist de indkomne tilbud med henblik på at udarbejde dagsorden for de videre forhandlinger med tilbudsgiverne. Det forventes, at der afholdes 1 forhandlingsmøde med hver af de prækvalificerede tilbudsgivere. Ordregiver forbeholder sig dog ret til at tildele aftalen på baggrund af det indledende tilbud uden gennemførelse af forhandlinger. Ordregiver kan gentage fremgangsmåden med at opfordre tilbudsgiverne til at afgive revideret tilbud, indtil ordregiver meddeler at det næste tilbud vil være det endelige tilbud, hvorefter aftalen vil blive tildelt den tilbudsgiver, der i henhold til evalueringskriteret har afgivet det bedste tilbud. Forhandlingsforløbet vil blive gennemført under iagttagelse af de udbudsretlige ligebehandlings- og gennemsigtighedsprincipper.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 30238000 Library automation equipment
Additional classification (cpv): 39155100 Library equipment, 48161000 Library management system
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Bibliotekssorteringsanlæg til biblioteket i Herning
Options:
Description of the options: Ordregiver har ret, men ikke pligt, til i kontraktperioden at tilkøbe følgende optioner til de i tilbudslisten (bilag1) angivne priser. Gældende pr. bestilling. Tilkøbe op til 10 yderligere sorteringsmodul med 2 afkast klargjort til carts. Sorteringsmodulet tilkøbes mindst 2 stk. ad gangen. Tilkøbe op til 10 yderligere sorteringsmodul med 2 afkast klargjort til bins. Sorteringsmodulet tilkøbes mindst 2 stk. ad gangen. Tilkøbe op til 4 yderligere sorteringsmodul med 2 afkast klargjort til elevation med kasse. Sorteringsmodulet tilkøbes mindst 2 stk. ad gangen. Tilkøbe op til 10 yderligere materialevogne (bins). Tilkøbes mindst 2 stk. ad gangen. Tilkøbe op til 20 materialevogne (carts). Tilkøbes mindst 4 stk. ad gangen. Tilkøbe op til 2 ekstra vendemoduler. Tilkøbe op til 20 yderligere foldbare kasser. Tilbudsgiver skal i tilbudslisten angive enhedspriser for samtlige optioner. Prisen for ekstra sorteringsmodul skal omfatte nødvendige komponenter, softwaretilpasninger, konfiguration, installation, test, idriftsættelse og integration med eksisterende sorteringsanlæg. Det leverede sorteringsanlæg skal ved installation være forberedt til udnyttelse af de ovenfor beskrevne optioner uden udskiftning af anlæggets centrale styringsenheder eller øvrige hovedkomponenter.