771265-2026 - Competition
Sweden – Advertising and marketing services – Kommunikationstjänster och grafisk formgivning
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
2. Procedure
Procedure
Title: Kommunikationstjänster och grafisk formgivning
Description: Karolinska Institutet (KI) har behov av kvalificerat stöd inom kommunikation som omfattar både strategiska och mer omfattande uppdrag samt löpande produktion av kommunikationsmaterial. Behoven varierar mellan verksamheter och över tid. I vissa fall handlar det om att tillsammans med beställaren analysera behov, ta fram målgrupper, budskap och kanalval, samt utveckla koncept och producera material. I andra fall finns ett tydligt underlag och behovet gäller främst snabb och effektiv produktion av kommunikationsmaterial. Leverantören ska kunna hantera hela detta spann – från idé och strategi till färdig leverans – samt anpassa arbetssättet utifrån uppdragets omfattning, budget och tidsram.
Internal identifier: 2-3705/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79340000 Advertising and marketing services
Additional classification (cpv): 79342000 Marketing services, 79822500 Graphic design services, 92310000 Artistic and literary creation and interpretation services
5. Lot
Lot: LOT-0000