See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: „Servicii de modernizare locomotiva electrică 5100 kW în locomotivă electrică cu motoare electrice de tracțiune asincrone şi achiziţia de servicii de mentenanţă pentru locomotivele modernizate”
Description: SNTFC „CFR Calatori” S.A. intentioneaza sa atribuie un contract sectorial pentru prestarea de „Servicii de modernizare locomotiva electrică 5100 kW în locomotivă electrică cu motoare electrice de tracțiune asincrone si achiziţia de servicii de mentenanţă pentru locomotivele modernizate”. Fondurile necesare pentru această procedură de achiziţie sectoriala sunt prevăzute în Programul anual de achiziţii modernizare material rulant, finantate prin PNRR, Componenta 4 Transport sustenabil 12 – material rulant feroviar si in Programul anual de achizitii servicii de reparatii si mentenanta material rulant modernizat PNRR avand sursa de finantare – fonduri de la bugetul de stat prin Contractul de Servicii Publice încheiat de SNTFC ”CFR Călători” S.A. cu MTI prin Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF). si aprobat prin H.G. nr. 1453/2022.Contractul intră în vigoare la data semnarii de catre părţi şi este valabil 144 (unasutapatruzecisipatru) luni de la semnarea acestuia, perioadă ce include efectuarea serviciilor de modernizare pentru toate cele 19 locomotive, având ca dată de referinţă data de 1 Iulie 2026 pentru execuţia şi livrarea ultimei locomotive din modernizare, în vederea încadrării în intervalul stabilit pentru derularea PNRR, urmată de o perioadă de 9 ani (108 luni) pentru asigurarea execuţiei serviciilor de mentenanţă pentru ultima locomotivă ce va fi livrată din modernizare. Durata contractului sectorial de prestari servicii va fi de 144 (unasutapatruzecisipatru) luni de la data semnării acestuia si se va încheia după finalizarea procedurii de atribuire a contractului de prestari servicii sub urmatoarea conditie:CLAUZA SUSPENSIVA - Având în vedere că fondurile necesare derulării contractului sunt asigurate prin Contractul de finanțare încheiat de SNTFC ”C.F.R. Călători” – S.A., în calitate beneficiar, cu MTI în calitate de coordonator de reforme și investiții, în cadrul PNRR - Pilonul I, obiectivul ”Componentei C4. Transport sustenabil”, Entitatea Contractantă va încheia contractul cu ofertantul declarat câștigător al procedurii de atribuire numai în măsura în care fondurile necesare achiziției vor fi alocate cu această destinație, din fonduri de la bugetul de stat și/sau fonduri europene nerambursabile, iar contractul de finanțare va fi semnat.În cazul în care, indiferent de motive, fondurile necesare achiziției nu vor fi alocate, din fonduri de la bugetul de stat și/sau fonduri europene nerambursabile, iar contractul de finanțare nu va fi semnat, pe o perioadă de max 6 luni de la data aprobării raportului procedurii, procedura de atrib se va anula de drept în conf cu prev art. 225, alin. (1) lit. c), teza a II-a din Legea 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție sectoriala.Ofertanții din cadrul acestei proceduri înțeleg că SNTFC „CFR Călători” S.A. nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă SNTFC „CFR Călători” S.A. a fost notificată asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul procedurii acceptă utilizarea condițiilor speciale de mai sus/clauzei suspensive, asumându-și întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația descrisă. Conf prev art. 236, alin. (1) din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, in contract se va prevede o CLAUZA DE REVIZUIRE, privind posibilitatea suplimentării perioadei de mentenanța cu încă 9 ani (mentenanța inițială 9 ani plus încă 9 ani suplimentar), conform cerințelor din Caietul de Sarcini. Operatorul economic va putea solicita clarificari cu 18 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor, entitatea contractanta raspunzand in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare cu 11 zile inaintea termenului limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: SNTFCMR 9/2023, avand cod unic de identificare A3-RO11054545-2023- poz 2 si A4-RO11054545-2023-poz 1
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50223000 Reconditioning services of locomotives
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: „Servicii de modernizare locomotiva electrică 5100 kW în locomotivă electrică cu motoare electrice de tracțiune asincrone şi achiziţia de servicii de mentenanţă pentru locomotivele modernizate” Cantitatea contractului sectorial de prestare ce urmeaza a se achizitiona este astfel: - Modernizare locomotive electrice 5100 kW în locomotive electrice cu motoare electrice de tracțiune asincrone - 19 bucati; - Mentenanța locomotive electrice modernizate cu motoare electrice de tracțiune asincrone - 47.469.600 km Nota: În stabilirea cantitatii serviciilor de mentenanţă a locomotivelor modernizate ce urmeaza a se achizitiona, exprimata in kilometri, s-au avut in vedere urmatoarele considerente: - pentru fiecare locomotivă modernizată un parcurs mediu zilnic de 800 km/zi si o utilizare anuala de 347 zile/an, rezultand 277.600 km/an; - număr locomotive modernizate la care se efectuează servicii de mentenanţă: 19 locomotive; - durata efectuării mentenanţei la locomotivele modernizate: 9 ani pentru fiecare locomotivă, Rezultând un parcurs total estimat pentru 19 locomotive modernizate în 9 ani de 47.469.600 km.
Additional classification (cpv): 50222000 Repair and maintenance services of rolling stock
Options:
Description of the options: Avand in vedere prevederile art. 236, alin. (1) din Legea nr. 99/2016 privind achizițiile sectoriale, cu modificarile si completarile ulterioare, in contractul de achizitie sectoriala va fi prevazuta o CLAUZA DE REVIZUIRE, privind posibilitatea suplimentării perioadei de mentenanța cu încă 9 ani (mentenanța inițială 9 ani plus încă 9 ani suplimentar), conform cerințelor din Caietul de Sarcini. Pentru activarea clauzei de revizuire este necesara identificarea si asigurarea sursei de finantare