See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Acord cadru – Proiectare si executie lucrari de poduri, pasarele pietonale si parcari
Description: Acordul-cadru are ca principal scop dezvoltarea Sectorului 4, prin imbunatatirea infrastructurii, de asa maniera, astfel incat sa contribuie la cresterea calitatii vietii pentru locuitorii sectorului. Sectorul 4 este un sector in Bucuresti, situat in partea de sud a municipiului, cuprins intre sectoarele 3 si 5. Sectorul 4 include cartierele: Berceni, Oltenitei, Giurgiului, Vacaresti, Timpuri Noi, Tineretului. Acordul cadru prevede modernizarea infrastructurii prin realizarea lucrarilor de pasarele pietonale, Amenajare Parcare TIP PARK&RIDE, Parcare supraetajata, din Sectorul 4 Municipiul Bucuresti. Beneficiul anticipat la demararea procedurii este de fluidizare a traficului si de reducere a timpilor de asteptare, precum si creerea de noi locuri de parcare. Avand in vedere ca documentatia de atribuire contine un set minim de informatii specifice referitoare la estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru, precum si estimari ale cantitatilor minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul ca aceste cantitati minime si maxime pe care autoritatea contractanta le stabileste initial in documentatia de atribuire si ulterior in acordul-cadru reprezinta estimari ale unor cantitati care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru si nu cantitatile exacte care vor fi achizitionate, acestea din urma putand fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, in functie de necesitatile reale ale autoritatii contractante. Valoarea estimata totala a acordului cadru: 520,761,480.61 lei fara T.V.A. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent (pentru partea de executie): 14,169,574.26 lei fără TVA Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent (pentru partea de proiectare): 283,391.49 lei fără TVA Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Clarificarile solicitate dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatii suplimentare, in cea de-a 11-a zi inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Nota: Natura contractelor subsecvente va fi aceeasi nefiind cazul incheierii unui contract subsecvent doar pentru proiectare.
Internal identifier: 4316422/2021/09
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45221000 Construction work for bridges and tunnels, shafts and subways
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul contractelor subsecvente incheiate in derularea acodului cadrul de lucrari vor consta in: Etapa I (proiectare), aceasta etapa cuprinde elaborarea urmatoarelor documentatii: Documentatiile pentru obtinerea avizelor acolo unde este cazul; Proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire (P.A.C.); Proiectul tehnic de executie (PTh); Detalii de executie (DE); Caiete de sarcini pe specialitati (CS); Antemasuratori si liste cu cantitati de lucrari; Proiectul de organizare a executiei lucrarilor (P.O.E.); Planul de securitate si sanatate; Etapa II (asistenta tehnica) Asistenta tehnica din partea proiectantului, pe toata perioada de realizare a obiectivului, inclusiv receptia finala. Etapa III (executia lucrarilor) Executia lucrarilor cuprinse in proiectul tehnic si detaliile de executie. Etapa IV (proiectare in timpul executiei lucrarilor) Aceasta cuprinde elaborarea urmatoarelor documentatii: Documentatie as-built; Planul de securitate si sanatate complet; Lista categoriilor de lucrari, cantitatile estimate ale acestora, care urmeaza a se executa in perioada de derulare a acordului cadru se regasesc descrise la nivelul caietului de sarcini. Estimarile ale cantitatilor minime si maxime care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru si a celor care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru se regasesc in cadrul anexelor caietului de sarcini, reprezentand cantitati estimative care nu creeaza obligatii in sarcina autoritatii contractante. Modificarea acordului-cadru/contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 si al prevederilor din cadrul Instructiunilor ANAP, in vigoare la momentul initierii modifcarii.
Additional classification (cpv): 45223300 Parking lot construction work, 45223320 Park-and-ride facility construction work, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services