See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de Management de proiect, supervizare lucrări și dirigenție de șantier pentru proiectul „Sursă de producere energie termică și electrică prin cogenerare de înaltă eficiență la CET Hidrocarburi S.A.
Description: Servicii de Management de proiect, supervizare lucrări și dirigenție de șantier pentru proiectul „Sursă de producere energie termică și electrică prin cogenerare de înaltă eficiență la CET Hidrocarburi S.A.”, finanțate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta C6, Măsura de Investiții I3: Dezvoltarea de capacități de producție pe gaze, flexibile și de înaltă eficiență, pentru cogenerarea de energie electrică și termică (CHP) în sectorul încălzirii centralizate, în vederea realizării unei decarbonizări profunde, conform Contactului de finantare nr. 3/26.01.2023 și a actelor adiționale la acesta, conform documentatiei de atribuire si va consta in prestarea de servicii de inalta calitate de management de proiect, de supervizare a lucrărilor, respectiv supervizare a executiei lucrarilor de construire, in timpul perioadei de pregatire, executie a lucrarilor, de receptie a lucrarilor, cat si pe perioada de notificare a defectelor si de garantie (garanția acordată lucrărilor este de 36 ani din care 24 este garantia pentru echipamente), in vederea urmaririi corectei utilizari a fondurilor disponibile si pentru a se asigura ca Antreprenorul executa lucrarile in conformitate cu obligatiile contractuale si cu legea, in special in ceea ce priveste durata, calitatea si costul lucrarilor. Supervizarea lucrarilor se va realiza in conformitate cu legislatia aplicabilă (respectiv, dar fara a se limita la Hotărârea de Guvern nr. 1 din 10 ianuarie 2018 pentru aprobarea condițiilor generale pentru anumite categorii de contracte de achiziție aferente obiectivelor de investiții finanțate din fonduri publice, Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcții republicată, cu modificările și completările ulterioare, Ordinul MDRT pentru aprobarea Procedurii de autorizare a diriginților de șantier nr.1496/2011 și Ordinul MECMA 364/2010 pentru autorizare diriginti pentru lucrările de montaj pe domeniul Dotări tehnologice industriale autorizati), pentru întreaga perioadă de pregătire, executare, recepționare a lucrărilor și pentru perioada de notificare a defectelor, conform cerintelor caietului de sarcini. Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inclusiv, inainte de data limita de depunere a ofertelor.Solicitarile de clarificari vor fi transmise in format editabil.
Internal identifier: 3519925/2023/2
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79400000 Business and management consultancy and related services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Servicii de Management de proiect, supervizare lucrări și dirigenție de șantier pentru proiectul „Sursă de producere energie termică și electrică prin cogenerare de înaltă eficiență la CET Hidrocarburi S.A.”, finanțate în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta C6, Măsura de Investiții I3: Dezvoltarea de capacități de producție pe gaze, flexibile și de înaltă eficiență, pentru cogenerarea de energie electrică și termică (CHP) în sectorul încălzirii centralizate, în vederea realizării unei decarbonizări profunde, conform Contactului de finantare nr. 3/26.01.2023 și a actelor adiționale la acesta, conform documentatiei de atribuire si va consta in prestarea de servicii de inalta calitate de management de proiect, de supervizare a lucrărilor, respectiv supervizare a executiei lucrarilor de construire, in timpul perioadei de pregatire, executie a lucrarilor, de receptie a lucrarilor, cat si pe perioada de notificare a defectelor si de garantie, in vederea urmaririi corectei utilizari a fondurilor disponibile si pentru a se asigura ca Antreprenorul executa lucrarile in conformitate cu obligatiile contractuale si cu legea, in special in ceea ce priveste durata, calitatea si costul lucrarilor și conform cerintelor caietului de sarcini . Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inclusiv, inainte de data limita de depunere a ofertelor. Solicitarile de clarificari vor fi transmise in format editabil. DURATA CONTRACT1. Pentru serviciile de management de proiect - 34 luni de la transmiterea ordinului de începere a lucrărilor/serviciilor de către Beneficiar, pe toată durata de implementare a proiectului, conform contractului de finanțare nr. 3/2023 și a actelor adiționale la acesta 2. Pentru serviciile de supervizare/dirigenție de santier – 30 de luni de la transmiterea ordinului de începere a lucrărilor/serviciilor de către Beneficiar și se va finaliza odată cu semnarea procesului verbal de recepție la punerea în funcțiune;
Additional classification (cpv): 71520000 Construction supervision services