See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Achizitia a două module moderne de instruire și/sau antrenament, în cadrul proiectului ”Firefighter intensive ground training in the cross-border area” –ROHU00059, finanțat prin Programul de cooperare transfrontalieră INTERREG VI-A România – Ungaria 2021-2027
Description: Prezenta procedură de atribuire are ca obiect încheierea a doua contracte e furnizare a doua module moderene de instruire și/sau antrenament pentru implementarea proiectului”Firefighter intensive ground training in the cross-border area” –ROHU00059, finanțat prin Programul de cooperare transfrontalieră INTERREG VI-A România – Ungaria 2021-2027: un container de antrenament pentru incendii de clasa A si un container digital pentru instruire in caz de incendiu. Proiectul contribuie la unul dintre obiectivele generale principale ale Agendei teritoriale 2030, „O Europă mai verde”. Una dintre prioritățile obiectivului este promovarea adaptării la schimbările climatice, iar pentru aceasta cooperarea între teritorii este foarte importantă pentru aplicarea priorităților. Proiectul FIGH abordează același obiectiv, „Promovarea adaptării la schimbările climatice și prevenirea riscurilor de dezastre, reziliența ținând seama de abordarea bazată pe ecosisteme”. Astfel, prin cooperarea transfrontalieră, prin consolidarea răspunsului pompierilor și voluntarilor la riscurile care pot apărea din cauza schimbărilor climatice, proiectul promovează și abordează prioritățile Agendei teritoriale 2030. Solicitările de clarificare în legătură cu documentația de atribuire se vor transmite doar prin intermediul SEAP (https://e-licitatie.ro), prin accesarea secțiunii dedicate „Întrebări” din detaliul procedurii de atribuire aflate în desfășurare ATENȚIE!!! Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesați vor respecta prevederile notificării ANAP nr. 247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și a informațiilor suplimentare la documentațiile de atribuire / răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (on-line), în sensul ca documentele atașate la secțiunea „Întrebări" NU VOR CONȚINE DATELE DE IDENTIFICAREA ALE ACESTORA, întrucât acestea vor deveni publice în momentul transmiterii răspunsului de către autoritatea contractantă! Termenul limită în care Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/ informațiilor suplimentare: În a 16-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor / candidaturilor : 25 Frecvența de atribuire a contractelor subsecvente: semestrială, în funcție de necesitatea Autorității contractante si de fondurile bugetare aprobate.
Internal identifier: 38618892025
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34221000 Special-purpose mobile containers
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Container digital pentru instruire în caz de incendii
Description: Achiziția unui container digital pentru instruire in caz de incendii, modulul de antrenament cu sistem de panouri simulatoare de incendiu in cadrul proiectului ”Firefighter intensive ground training in the cross-border area” –ROHU00059, finanțat prin Programul de cooperare transfrontalieră INTERREG VI-A România – Ungaria 2021-2027 . Destinația principala Containerului digital pentru instruire in caz de incendii este de a antrena intr-un mediu cat mai aproape de realitatepersonalul operativ din cadrul structurilor profesioniste si voluntare in domeniul situatiilor de ugenta. Echipamentul va fi capabil sa simuleze incendii, fara a pune in pericol viata si sanatatea persoanelor care il utilizeaza.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 18143000 Protective gear, 35740000 Battle simulators, 39162000 Educational equipment, 80610000 Training and simulation in security equipment
Lot: LOT-0002
Title: Complet ”Container de antrenament pentru incendii de clasa A ”
Description: Achiziția unui complet format din Container de antrenament pentru incendii de clasa A, modulul de instruire si antrenament pentru stingerea incendiilor de clasa A si Echipamente necesare procesului de instruire, in cadrul proiectului ”Firefighter intensive ground training in the cross-border area” –ROHU00059, finanțat prin Programul de cooperare transfrontalieră INTERREG VI-A România – Ungaria 2021-2027 . Containerul de antrenament pentru incendii de clasa A este necesar pentru desfasurarea stagiilor de perfectionare care presupun observarea fazelor de dezvoltare ale unui incendiu, de la initiere pana la regresie, identificarea fenomenelor termice periculoase pentru clasele de incendiu A ( cum ar fi flashover, rollover0 , precum si pentru aplicarea tehnicilor de intervenție in cazul incendiilor in spatii inchise.
Internal identifier: 2