See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: IS-CL14 INSTALATIE DE VALORIFICARE ENERGETICA A NAMOLURILOR SI STATII DE EPURARE IN JUDETUL IASI LOT 2
Description: Activitatile din cadrul Contractului de lucrari „Instalație de valorificare energetica a nămolurilor si stații de epurare in județul Iași” lot 2 sunt: Obiect 1 – SEAU Scanteia SE va fi amplasata in loc Scanteia, jud Iasi, si va avea urm comp: treapta mec (gratar des, st de pomp, unitate compacta de pretratare), treapta biologica (bazine biologice cu sisteme de aerare cu bule fine, filtre cu membrane sau biofiltre), unitate de dezinfectie UV, treapta de dozare reactiv pt eliminarea chim a fosforului, treapta de namol (deshidratare a namolului si depozit intermediar de namol deshidratat). SE va primi apa uzata provenita de la sist de canal Scanteia. Emisarul SE va fi paraul Rebricea. Popul echiv a SE e de 3000 L.E. Obiect 2 - SEAU Coropceni SE va fi amplasata in loc Coropceni, jud Iasi si vor avea urm comp: treapta mec (gratar des, st de pomp, unitate compacta de pretratare), treapta biologica (bazine biologice cu sisteme de aerare cu bule fine, filtre cu membrane sau biofiltre), unitate de dezinfectie UV, treapta de dozare reactiv pt eliminarea chim a fosforului, treapta de namol (deshidratare a namolului si depozit intermediar de namol deshidratat). SE Coropceni va primi apa uzata provenita de la sist de canal al aglomerarii Coropceni (loc Poiana, Satu Nou si Coropceni). Emisarul SE va fi paraul Vaslui. Popul echiv a SE e de 2300 L.E. Obiect 3 - SEAU Dobrovat SE va fi amplasata in loc Dobrovat, jud Iasi si vor avea urm comp: treapta mec (gratar des, st de pomp, unitate compacta de pretratare), treapta biologica (bazine biologice cu sisteme de aerare cu bule fine, filtre cu membrane sau biofiltre), unitate de dezinfectie UV, treapta de dozare reactiv pt eliminarea chim a fosforului, treapta de namol (deshidratare a namolului si depozit intermediar de namol deshidratat). SE va primi apa uzata provenita de la sist de canal al aglomerarii Dobrovat (loc Dobrovat). Emisarul SE va fi paraul Dobrovat. Popul echiv a SE e de 2600 L.E. Obiect 4 - SEAU A.I.Cuza SE noua A.I.Cuza va fi prevazuta cu treapta mec (gratar rar, statie de pompare si bazin de omogenizare, unitate compacta de pretratare), treapta biologica modulara (containerizata), treapta de dozare reactiv pentru eliminarea chimica a fosforului, treapta de namol (deshidratare a namolului si depozit intermediar de namol deshidratat), SE A.I.Cuza va epura ape uzate provenite din clusterul A.I.Cuza, care e format din aglomer A.I.Cuza (Scheia si A.I. Cuza) si Helesteni (loc Helesteni, Harmaneasa si Oboroceni). Emisarul SE va fi Raul Siret. Popul echiv a SE e de 4700 L.E. Obiect 5 - SEAU Tibanesti Reabilitarea SE amplasata in loc Tibanesti, jud Iasi. SE va fi prevazuta cu treapta mec (gratare rare, statie de pompare, unitati compacte de pretratare), treapta biologica (bazine biologice cu sisteme de aerare cu bule fine, filtre cu membrane, biofiltru sau alta tehnologie), unitate de dezinfectie UV, treapta de dozare reactiv pt eliminarea chimica a fosforului, treapta de namol (deshidratare a namolului si depozit intermediar de namol deshidratat), instalatie de dezodorizare. Emisarul SE va fi paraul Sacovat. Populatia echiv a SE e de 8800 L.E. Valoarea contractului nu include cheltuieli diverse și neprevăzute. In val contr de fata „IS-CL-14 Instalație de valorificare energetica a nămolurilor si stații de epurare in județul Iași” - nu sunt prevazute sume provizionate (rezerva de implementare). Nr de zile până la care Operatorii econ interesati pot solicita clarificari inainte de data lim de depun a ofert /candidaturilor e de 19 zile inainte de data lim de depun a ofert. Entitatea contr va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel: - cu 25 zile inainte de data lim de depun a ofert pt solicitarile de clarificari depuse cu 34 de zile inainte de termenul lim de depun a ofertelor; - cu 11 zile inainte de data lim de depun a ofert pt solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de termenul lim de depun a ofertelor.
Internal identifier: 1959768/2024/CL14
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45252000 Construction works for sewage treatment plants, purification plants and refuse incineration plants
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Contractul include proiectare, executie si asistenta tehnica din partea proiectantului pentru obiectivul „Instalatie de uscare si valorificare namol si statii de epurare in judetul Iasi – LOT 2” pentru: Obiectul 1 – SEAU Scanteia Statia de epurare va fi amplasata in localitatea Scanteia, judetul Iasi, si va avea urmatoarea componenta: treapta mecanica (gratar des, statie de pompare, unitate compacta de pretratare), treapta biologica (bazine biologice cu sisteme de aerare cu bule fine, filtre cu membrane sau biofiltre), unitate de dezinfectie UV, treapta de dozare reactiv pentru eliminarea chimica a fosforului, treapta de namol (deshidratare a namolului si depozit intermediar de namol deshidratat). Statia de epurare va primi apa uzata provenita de la sistemul de canalizare Scanteia. Emisarul statiei de epurare va fi paraul Rebricea. Populatia echivalenta a statiei de epurare este de 3000 L.E. Obiectul 2 - SEAU Coropceni Statia de epurare va fi amplasata in localitatea Coropceni, judetul Iasi si vor avea urmatoarea componenta: treapta mecanica (gratar des, statie de pompare, unitate compacta de pretratare), treapta biologica (bazine biologice cu sisteme de aerare cu bule fine, filtre cu membrane sau biofiltre), unitate de dezinfectie UV, treapta de dozare reactiv pentru eliminarea chimica a fosforului, treapta de namol (deshidratare a namolului si depozit intermediar de namol deshidratat). Statia de Epurare Coropceni va primi apa uzata provenita de la sistemul de canalizare al aglomerarii Coropceni (localitatile Poiana, Satu Nou si Coropceni). Emisarul statiei de epurare va fi paraul Vaslui. Populatia echivalenta a statiei de epurare este de 2300 L.E. Obiectul 3 - SEAU Dobrovat Statia de epurare va fi amplasata in localitatea Dobrovat, judetul Iasi si vor avea urmatoarea componenta: treapta mecanica (gratar des, statie de pompare, unitate compacta de pretratare), treapta biologica (bazine biologice cu sisteme de aerare cu bule fine, filtre cu membrane sau biofiltre), unitate de dezinfectie UV, treapta de dozare reactiv pentru eliminarea chimica a fosforului, treapta de namol (deshidratare a namolului si depozit intermediar de namol deshidratat). Statia de epurare va primi apa uzata provenita de la sistemul de canalizare al aglomerarii Dobrovat (localitatea Dobrovat). Emisarul statiei de epurare va fi paraul Dobrovat. Populatia echivalenta a statiei de epurare este de 2600 L.E. Obiectul 4 - SEAU A.I.Cuza Statia de epurare noua A.I.Cuza va fi prevazuta cu treapta mecanica (gratar rar, statie de pompare si bazin de omogenizare, unitate compacta de pretratare), treapta biologica modulara(containerizata), treapta de dozare reactiv pentru eliminarea chimica a fosforului, treapta de namol (deshidratare a namolului si depozit intermediar de namol deshidratat), Statia de epurare A.I.Cuza va epura apele uzate provenite din clusterul A.I.Cuza, care este format din aglomerarile A.I.Cuza (Scheia si A.I. Cuza) si Helesteni (localitatile Helesteni, Harmaneasa si Oboroceni). Emisarul statiei de epurare va fi Raul Siret. Populatia echivalenta a statiei de epurare este de 4700 L.E. Obiectul 5 - SEAU Tibanesti Reabilitarea Statiei de epurare amplasata in localitatea Tibanesti, judetul Iasi. Statia de epurare va fi prevazuta cu treapta mecanica (gratare rare, statie de pompare, unitati compacte de pretratare), treapta biologica (bazine biologice cu sisteme de aerare cu bule fine, filtre cu membrane, biofiltru sau alta tehnologie), unitate de dezinfectie UV, treapta de dozare reactiv pentru eliminarea chimica a fosforului, treapta de namol (deshidratare a namolului si depozit intermediar de namol deshidratat), instalatie de dezodorizare. Emisarul statiei de epurare va fi paraul Sacovat. Populatia echivalenta a statiei de epurare este de 8800 L.E. Contractul pentru proiectarea si executia obiectivului „Instalatie de uscare si valorificare namol si statii de epurare in judetul Iasi – LOT 2” include: a)Activitatile de proiectare - Proiectul Tehnic de Executie, care va include toate documentele necesare conform legislatiei si orice documentatie necesara pentru obtinerea avizelor si autorizatiilor; suport pentru Beneficiar în obţinerea autorizaţiilor şi avizelor necesare; b) Lucrari de constructie; c) Furnizare si montaj utilaje si echipamente tehnologice; d) Testare si punere in functiune; e) Instruirea personalului Beneficiarului. f) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie. g) Pe perioada de executie a lucrarilor, antreprenorul va asigura si asistenta tehnica din partea proiectantului, cu toate atributiile legale care ii revin in acest scop. Durata de proiectare și executie a lucrarilor si punere in functiune a instalatiilor este de 35 luni, defalcata astfel: - Etapa de proiectare: 8 luni - Perioada de executie a lucrarilor: 24 luni - Perioada de testare si punere in functiune: 3 luni Perioada de notificare a defectelor (PND) este de minim 36 luni de la semnarea procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45232420 Sewage work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services