See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: “Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții “Drum de legătură pentru creșterea accesibilității în zona urbană a orașului Găești”
Description: Procedura de achiziție publică lucrări execuție modernizare drumuri județene, pentru obiectivul de investiții „“Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții “Drum de legătură pentru creșterea accesibilității în zona urbană a orașului Găești” implică încheierea unui contract de lucrări, conform documentației de atribuire. Lucrările aferente respectă în totalitate normele tehnice privind proiectarea și realizarea drumurilor publice, și constau în principal din: SITUAȚIA PROIECTATĂ DRUM: Categoria si clasa de importanta: Conform Regulamentului de stabilire a categoriei de importanţă a construcţiilor aprobate prin Ordinul M.L.P.A.T. Nr. 31/N/02.10.1995 publicat în Buletinul Construcţiilor Vol. 4/1996 şi în Monitorul Oficial nr. 352 partea I din 10.12.1997 – Anexa 3; art. 6. – încadrează drumurile in categoria „C” de importanta – constructie de importanta normala. In conformitate tema de proiectare si cu Normele tehnice privind stabilirea clasei tehnice a drumurilor publice din 30.08.2017, drumul se încadrează in clasa tehnica III, drumuri naționale sau drumuri județene cu 2 benzi de circulație. Pentru realizarea drumului de legatura la parametrii tehnici care sa ofere conditii optime de siguranta si confort rutier, proiectul prevede: - Executarea de lucrari de construire drum nou ; - Executarea de lucrari de colectare si evacuare a apelor meteorice din zona drumului ; - Lucrari de siguranta a circulatiei. Lucrările se vor executa conform descrierilor din caietul de sarcini si documentația aferentă, iar cantitățile vor fi conform proiectului tehnic. Durata de executie a lucrărilor este de 36 luni, pentru fiecare lot în parte. Execuția contractului începe după constituirea garanției de bună execuție și primirea ordinului de începere. Note: 1.In conformitate cu prevederile art.160 alin.(1) din Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de maxim 25 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. 2.In conformitate cu prevederile art.160 alin.(2) din Legea nr.98/2016 privind achizitiile publice, cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatiilor suplimentare în a 12-a zi înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. NOTA Orice solicitare de clarificare transmisă după data menționată la punctul 1, va pune Autoritatea Contractanta în imposibilitatea de a oferi un raspuns în termenul menționat la punctul 2, drept urmare, orice solicitare de clarificare transmisă în afara termenului menționat va fi considerată tardivă.
Internal identifier: 4280205/2023/L28
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233120 Road construction works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: “Execuție lucrări pentru obiectivul de investiții “Drum de legătură pentru creșterea accesibilității în zona urbană a orașului Găești”, conform speificatiilor din caietul de sarcini si documentatia tehnica postata in SEAP. Lucrările se vor executa conform descrierilor din caietul de sarcini si documentația aferentă, iar cantitățile vor fi conform proiectului tehnic.Durata de execuție a lucrărilor este de 36 luni. Execuția contractului începe după constituirea garanției de bună execuție și primirea ordinului de începere. Valoarea totală estimată este de : 71.041.615,82 lei fără TVA
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45221110 Bridge construction work