See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Acord Cadru de furnizare, instalare, punere in functiune „ECHIPAMENTE DE ASISTARE ROBOTICA GHIDATA SI SUSTINERE INTRAOPERATORIE SI ECHIPAMENT MOBIL DE IMAGISTICA DE INALTA PERFORMANTA IN NEUROCHIRURGIE”
Description: Gradul de complexitate al cazurilor ce se adresează acestui spital necesită investiții în aparatură medicală de specialitate de ultimă genetație în vederea oferirii unui management la standarde înalte. În același timp, spitalul joacă un rol strategic în rețeaua sanitară din regiunea Moldovei, fiind un pol de excelență în neurochirurgie și un centru important de formare pentru personal medical de specialitate. Pe fondul creșterii continue a cazurilor de neurochirurgie craniană și spinală, este necesară dotarea cu echipamente medicale de ultimă generație, capabile să eficientizeze întregul parcurs operator și să răspundă nevoilor tot mai mari. În vederea optimizării fluxurilor, echipamentele medicale trebuie să funcționeze precum un sistem complet integrat fiind capabile de interconectare mutuală și transmitere facilă a informațiilor. Echipamentele mobile comunică între ele, realizând un schimb complex de date în timp real, având un flux de lucru complet, de la planificarea cazului, până la monitorizarea acestuia. Pe fondul creșterii continue a cazurilor de neurochirurgie craniană și spinală, este necesară dotarea cu echipamente medicale de ultimă generație, capabile să eficientizeze întregul parcurs operator și să răspundă nevoilor tot mai mari. În vederea optimizării fluxurilor, echipamentele medicale trebuie să funcționeze precum un sistem complet integrat fiind capabile de interconectare mutuală și transmitere facilă a informațiilor. Echipamentele mobile comunică între ele, realizând un schimb complex de date în timp real, având un flux de lucru complet, de la planificarea cazului, până la monitorizarea acestuia intraoperator și postoperator. Nu în ultimul rând, pentru a putea păstra confortul echipei medicale în timpul intervențiilor de lungă durată sunt necesare Scaune dedicate ce permit ajustări complexe și ergonomice pentru a putea păstra atât poziția dorită de către chirurg dar și accesul chiurgical. Echipamente necesare: 1. Robot scanare 3D intraoperatorie – 3 buc. 2. Statie de planificare preoperatorie– 3 buc. 3. Sistem de ghidaj si vizualizare neurochirurgicala– 3buc. 4. Brat robotic de aliniera la traiectorii – 3 buc. 5. Microscop robotic intraoperator – 3 buc. 6. Scaun intraoperator chirurg– 10buc. 7. Echipament mobil de imagistica prin rezonanta magnetica– 3 buc. Ținând cont de necesitatea creșterii calității actului medical, a dezvoltării chirurgiei pentru patologii complexe și a integrării tehnologiilor moderne utilizate la nivel internațional, este esențială dotarea cu echipamente de ultimă generație interconectate intre ele ce permit tratarea cât mai multor cazuri optimizând fluxurile spitalicești.
Internal identifier: 4540810_2025_PAAPD1574203
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Misiunea spitalului este de a furniza servicii medicale la cele mai înalte standarde profesionale și tehnologice, adresându-se unor patologii complexe în regim de urgență sau programat. În același timp, spitalul joacă un rol strategic în rețeaua sanitară din regiunea Moldovei, fiind un pol de excelență în neurochirurgie și un centru important de formare pentru personal medical de specialitate. Descrierea conceptului propus Pe fondul creșterii continue a cazurilor de neurochirurgie craniană și spinală, este necesară dotarea cu echipamente medicale de ultimă generație, capabile să eficientizeze întregul parcurs operator și să răspundă nevoilor tot mai mari. În vederea optimizării fluxurilor, echipamentele medicale trebuie să funcționeze precum un sistem complet integrat fiind capabile de interconectare mutuală și transmitere facilă a informațiilor. Echipamentele mobile comunică între ele, realizând un schimb complex de date în timp real, având un flux de lucru complet, de la planificarea cazului, până la monitorizarea acestuia intraoperator și postoperator. Descrierea dotărilor Primul pas este cel al stabilirii strategiei intervenționale dorite ce presupune o zonă dedicată planificării ce permite alegerea rapidă a celui mai bun mod de tratament. Astfel având module software de ultimă generație procesele de tipul selectării anatomiei de interes, delimitarea zonei tumorale și stabilirea traiectoriei de interes se întâmplă în mod automat ajutând la eficientizarea procesului. Aplicații software utilizate în planificarea cazurilor neurochirurgicale: 1. Segmentări automate la nivel spinal și cranian inclusiv regiunea ganglionilori bazali 2. Detectarea automată a tumorilor craniene de tipul metastaze, meningioame, tumori ale nervilor cranii/ paraspinali, glioame, tumori glioneuronale și neuronale 3. Stabilirea traiectoriei pentru zona de interes 4. Tractografie ce evidențiază automata harta zonelor de interes 5. Stabilirea și evidențierea traiectoriei electrozilor utilizați în intervenții de Stimulare Craniană Profundă 6. Propunerea automata a șuruburilor trans-pediculare dorite De asemenea, existența intraoperatorie a unui Sistem de ghidaj si vizualizare capabil să integreze și să conecteze toate datele medicale ce susțin neurochirurgia ghidată imagistic este fundamentă. Prin intermediul acestuia, chirurgii au acces automat la datele preoperatorii planificate urmând să se realizeze în mod automat corelarea cu datele intraoperatorii având posibilitatea integrării și a echipamentelor terțe de tip microscop sau ecograf ce susțin atât revizuirea dar și verificarea strategiei. Prin folosirea unui Microscop robotic intraoperator corelat cu Sistemul de ghidaj chirurgii pot observa cele mai mici detalii anatomice având posibilitatea suprapunerii datelor preplanificate in ocular dar și aliniera robotică a echipamentului conform traiectoriei prestabilite. De asemenea, în cazul schimbărilor neașteptate de tipul deplasării fizice a țesutului cerebral față de poziția sa inițială, utilizarea Microscopului joacă un rol crucial în restabilirea înregistrării pacientului și continuarea strategiei intervenționale. Având în vedere necesitatea unui echipament imagistic intraoperator, se dorește un Robot de scanare capabil să realizeze atât scanări 2D și 3D complet motorizate de înaltă rezoluție dar și să dispună de capacități multiple atât în alegerea zonei de scanare dar și în stabilirea zonei de incizie. În primul rând se dorește să aibă un detector plat cât mai mare pentru a putea capta cât mai multe detalii anatomice și un generator puternic pentru a putea atinge performanțele chirurgicale dorite. De asemenea, functionalitățile robotice de tipul alinierii la traiectoria dorită a fi scanată, selectarea în imagistică a zonei dorite vizualizând laserul pe pielea pacienților pentru a putea stabili incizia optimă sau realizarea de scanărilor de verificare în aceeași poziție marchează elemente importante atât în reducerea timpilor operatori dar și în susținerea strategiei. Pentru a putea păstra acuratețea și integritatea planificării preopeartorii, se dorește un Braț robotic capabil să se alinieze conform acestor date. În intervenții chirurgicale precum plasarea șuruburilor trans-pediculare, biopsia craniană sau implantarea de electrozi profunzi pentru tratamentul epilepsiei menținerea și monitorizarea în cazul unei posibile deviații a traiectoriilor joacă un rol esențial. Totodată, considerând adresabilitatea crescută a cazurilor și dorința echipei medicale atât de a oferi tratamentul optim în cazul urgențelor medicale dar și a pacienților critici ce necesită monitorizare post-operatorie în unitătile de Terapie Intensivă se dorește un echipament de ultimă generație tip RMN mobil capabil să furnizeze date medicale de la nivel cranian referitoare la detectarea anevrismelor, hemoragiilor cerebrale, tumorilor si a hidrocefaliei. Prin intermediul acestuia, secvențele de tipul T1,T2, FLAIR și difuzie tensorială (DWI) pot fi accesate în maxim 20 de minute fară avea nevoie de un mediu dedicat realizării acestora. Nu în ultimul rând, pentru a putea păstra confortul echipei medicale în timpul intervențiilor de lungă durată sunt necesare Scaune dedicate ce permit ajustări complexe și ergonomice pentru a putea păstra atât poziția dorită de către chirurg dar și accesul chiurgical. Echipamente necesare: 1. Robot scanare 3D intraoperatorie – 3 buc. 2. Statie de planificare preoperatorie– 3 buc. 3. Sistem de ghidaj si vizualizare neurochirurgicala– 3 buc. 4. Brat robotic de aliniera la traiectorii – 3 buc. 5. Microscop robotic intraoperator – 3 buc. 6. Scaun intraoperator chirurg– 10 buc. 7. Echipament mobil de imagistica prin rezonanta magnetica– 3 buc. Concluzii Ținând cont de necesitatea creșterii calității actului medical, a dezvoltării chirurgiei pentru patologii complexe și a integrării tehnologiilor moderne utilizate la nivel internațional, este esențială dotarea cu echipamente de ultimă generație interconectate si co
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45259000 Repair and maintenance of plant, 80320000 Medical education services