See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de asigurare aeronave, persoane aflate la bord și pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse terților în urma evenimentelor de aviație
Description: Servicii de asigurare aeronave, persoane aflate la bord și pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse terților în urma evenimentelor de aviație în conformitate cu caietul de sarcini nr. 18160 din 13.03.2025. 3.1. Serviciile ce fac obiectul prezentului caiet de sarcini sunt de asigurare aeronave, persoane aflate la bord şi pentru cazurile de raspundere civilă ca urmare a pagubelor produse terţilor în urma evenimentelor de aviaţie, astfel: 3.1.1. Prestarea serviciilor de asigurare completă CASCO a 33 aeronave, astfel: - 12 elicoptere EC 135, înmatriculate militar; - 1 avion Piper PA-42, înmatriculat militar; - 1 avion Cessna Citation, înmatriculat militar; - 2 avioane Learjet 75, înmatriculate militar. - 9 elicoptere H 135, înmatriculate militar. - 8 elicoptere S-70M S-70M S-70M Black Hawk, înmatriculate militar. 3.1.2. Prestarea serviciilor de asigurare echipamente şi bunuri aflate la bord necesare îndeplinirii misiunilor. 3.1.3. Prestarea serviciilor de asigurare pentru acoperirea daunelor rezultate ca urmare a vătămării corporale sau decesului de persoane. 3.1.4. Prestarea serviciilor de asigurare a aeronavelor pentru cazurile de raspundere civilă, ca urmare a pagubelor produse terţilor în urma accidentelor, incidentelor sau altor evenimente de aviaţie. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 Autoritatea contractanta va raspunde în mod clar și complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 12-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor
Internal identifier: 24367374/2025/3
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 66514140 Aircraft insurance services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: . Servicii de asigurare aeronave ce execută misiuni umanitare şi de intervenţie în situaţii de urgenţă. Servicii de asigurare aeronave ce execută misiuni umanitare şi de intervenţie în situaţii de urgenţă, transport persoane, materiale, sarcini acroşate, stingere incendii, căutare-salvare
Description: Servicii de asigurare aeronave ce execută misiuni umanitare şi de intervenţie în situaţii de urgenţă: - 10 elicoptere EC 135 (334, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 349, 350) - 1 avion Piper 42 (1121) - 1 avion Cessna Citation V (1122) - 6 elicoptere H135 (333, 335, 336, 337, 338 339); şi Servicii de asigurare aeronave ce execută misiuni umanitare şi de intervenţie în situaţii de urgenţă, transport persoane, materiale, sarcini acroşate, stingere incendii, căutare-salvare: - 7 elicoptere S-70M Black Hawk (terestre 271, 273, 276 şi maritime 270, 272, 275, 277*) - 2 avioane Learjet 75 (1123, 1124) Cantități contract subsecvent: minim 1 lună, maxim 12 luni; Cantități acord-cadru: minim 12 luni, maxim 48 luni. Valoarea celui mai mare contract subsecvent: 29.860.066,56 RON
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 66511000 Life insurance services, 66515200 Property insurance services, 66516200 Aircraft liability insurance services
Lot: LOT-0002
Title: Servicii de asigurare aeronave ce execută misiuni de ordine şi siguranţă publică
Description: Servicii de asigurare aeronave ce execută misiuni de ordine şi siguranţă publică: - 2 elicoptere EC 135 (290, 297); - 1 S-70M Black Hawk 274 - 3 elicoptere H135 Cantități contract subsecvent: minim 1 lună, maxim 12 luni; Cantități acord-cadru: minim 12 luni, maxim 48 luni. Valoarea celui mai mare contract subsecvent: 5.640.777,84 RON
Internal identifier: 2