817235-2025 - Result
Romania – Construction work for highways, roads – Proiectare și Execuție AUTOSTRADA TARGU MURES-TARGU NEAMT SECTIUNEA II MIERCUREA NIRAJULUI – LEGHIN LOT 1C: SARATENI - JOSENI
Contract or concession award notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleProiectare și Execuție AUTOSTRADA TARGU MURES-TARGU NEAMT SECTIUNEA II MIERCUREA NIRAJULUI – LEGHIN LOT 1C: SARATENI - JOSENI
DescriptionObiectul contractului il reprezinta Proiectare și Execuție AUTOSTRADA TARGU MURES-TARGU NEAMT SECTIUNEA II MIERCUREA NIRAJULUI – LEGHIN LOT 1C: SARATENI - JOSENI. Traseul Autostrazii Tg. Mures – Tg. Neamt Sectiunea II: Miercurea Nirajului – Leghin Lot 1C: Sarateni – Joseni (km 45+400 – km 77+800) are o lungime de 32.4 km si se desfasoara pe raza administrativa a judetelor Mures si Harghita. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este 25 zile. Autoritatea contractanta va raspunde la clarificari in a 12 a zi inaintea termenului limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde DOAR la solicitările de clarificări adresate de catre operatorii economici până la termenul limită stabilit.
Internal identifier101/2845/07.10.2024 poz.1
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45233100 Construction work for highways, roads
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionPROIECTARE SI EXECUTIE AUTOSTRADA A8 TARGU MURES-TARGU NEAMT SECTIUNEA II MIERCUREA NIRAJULUI – LEGHIN LOT 1C SARATENI - JOSENI Obiectul contractului îl reprezintă proiectarea și execuția lucrărilor pentru Autostrada Targu Mures-Targu Neamt, Sectiunea II Miercurea Nirajului – Leghin, Lot 1C: Sarateni-Joseni.Traseul Autostrazii Tg. Mures – Tg. Neamt Sectiunea II: Miercurea Nirajului – Leghin Lot 1C: Sarateni – Joseni (km 45+400 – km 77+800) are o lungime de 32.4 km si se desfasoara pe raza administrativa a judetelor Mures si Harghita.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45221111 Road bridge construction work, 45221240 Construction work for tunnels, 45233126 Grade-separated junction construction work, 45233128 Roundabout construction work, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
Options
Description of the optionsValoarea estimata a contractului este de 6.175.213.028,90 lei fără T.V.A. din care Rezerve de implementare conform O.U.G. nr. 101/2020, în valoare de 539.957.245,57 Lei fără T.V.A. Autoritatea Contractanta opteaza pentru achizitionarea ulterioara de noi servicii si/ sau lucrari de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare, in cuantum de 1.079.999.691,13 lei fara T.V.A., reprezentand 20% din valoarea estimata a contractului (fara valorile estimate pentru rezerve de implementare si organizare de santier).