See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Antene pentru citirea de la distanta (DSRC)
Description: Autoritatea contractantă intenționează să achiziţioneze 34 antene pentru citirea de la distanță (DSRC) cu licență soft pentru 3 ani,care să permită descărcarea wireless, rapidă și sigură a datelor tahohrafe și care sunt dispozitive de radiofrecvență capabile să citească datele provenite de la un modul DSRC instalat (intern sau extern) pe tahografele inteligente și să facă schimb de date cu alte dispozitive care gestionează informațiile colectate de la tahografele inteligente, conform dispozițiilor art.9, alin.2 din Regulamentul UE nr.165/2014. Pentru noile tahografe inteligente (G2V2), 6 noi parametri RTM sunt pentru a arăta încălcările timpului de conducere (continuu, zilnic, săptămânal, la 2 săptămâni). Acest lucru permite să se detecteze nu numai manipularea, ci și încălcările prin intermediul comunicării DSRC, care trimite informații de la tahograf într-o fracțiune de secundă. Acești parametrii vor oferi posibilitatea unei preselecții mult mai bune și mai precise a camioanelor care ar trebui oprite pentru a fi verificate în trafic. Comunicarea antenei cu laptopul inspectorului poate avea loc prin diferite tehnologii:prin Bluetooth și prin Wi-Fi și prin GPRS.Dispozitivul să poată fi utilizat în scenarii diferite: prin montarea pe un trepied sau montat pe acoperișul vehiculului prin ventuze sau magnet pentru a efectua atât o verificare statică,cât și una dinamică.Comunică cu tahografele inteligente fără a opri vehiculele. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire in a 12-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Termenul pana la care se transmit solicitarile de clarificari, este de 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 29348330202505
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 32530000 Satellite-related communications equipment
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Autoritatea contractantă intenționează să achiziţioneze 34 antene pentru citirea de la distanță (DSRC) cu licență soft pentru 3 ani,care să permită descărcarea wireless, rapidă și sigură a datelor tahohrafe și care sunt dispozitive de radiofrecvență capabile să citească datele provenite de la un modul DSRC instalat (intern sau extern) pe tahografele inteligente și să facă schimb de date cu alte dispozitive care gestionează informațiile colectate de la tahografele inteligente, conform dispozițiilor art.9, alin.2 din Regulamentul UE nr.165/2014.
Internal identifier: 1