See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Anskaffelse af optiske sigtemidler
Description: FMI har indgået kontrakt om anskaffelse sigter af typen SpecterDR samt tilbehør hertil. Sigterne dækker flere våbenplatforme og anvendes bredt i forskellige værn inden for Forsvaret og Hjemmeværnet.
Type of procedure: Negotiated without prior call for competition
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 35300000 Weapons, ammunition and associated parts
Additional classification (cpv): 35340000 Parts of firearms and ammunition, 38633000 Telescopic sights
5. Lot
Lot: LOT-0000