2. Procedure
Procedure
Title: Concesiunea serviciului de utilitate publica a gazelor naturale în U.A.T. Chirnogeni
Description: Concesiunea serviciului de utilitate publica a gazelor naturale în U.A.T. Chirnogeni-ÎNFIINȚARE SISTEM INTELIGENT DE DISTRIBUȚIE GAZE NATURALE ÎN COMUNA CHIRNOGENI, JUDEȚUL CONSTANȚA. Obiectul concesiunii îl constituie serviciul de utilitate publică de distribuție a gazelor naturale în unitatea administrativ-teritorială comuna Chirnogeni, judetul Constanta, cu satele aparținătoare Chirnogeni , Plopeni, Credinta (anexa A), pentru care autoritatea contractantă va organiza licitația publică deschisă în scopul atribuirii contractului de concesiune aferent acestui serviciu și stabilirii operatorului sistemului de distribuție (SD) din U.A.T. Comuna Chirnogeni , județul Constanța. Obiect concesiune: Înființare, proiectare si execuție, operare, exploatare, întreținere și reparații a sistemului inteligent de distribuție gaze naturale în Comuna Chirnogeni , județul Constanța localitati componente: - Chirnogeni - Plopeni - Credința Concesionarul va realiza: Servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și execuția investiției publice: „ÎNFIINȚARE SISTEM INTELIGENT DE DISTRIBUȚIE GAZE NATURALE ÎN COMUNA CHIRNOGENI, JUDEȚUL CONSTANȚA-conform SF atasat. În conformitate cu prevederile Regulamentului privind acordarea autorizațiilor de înființare și a licențelor în sectorul gazelor naturale, aprobat prin Ordinul președintelui ANRE nr. 199/28 octombrie 2020, cu modificările și completările ulterioare, concesionarul serviciului de utilitate publică a gazelor naturale trebuie să solicite ANRE acordarea urmatoarelor documente: - autorizația de înființare a sistemului de distribuție a gazelor naturale, conform art. 6 lit. d) din Regulament; - licența de operare a sistemului de distribuție a gazelor naturale, conform art. 7 lit. b) pct. iv) din Regulament; - licența de furnizare a gazelor naturale, conform art. 7 lit. a) pct. i) din Regulament. Perioada de concesionare: 49 de ani începând de la data semnării contractului de concesiune, perioada stabilită de autoritatea contractantă prin Caietul de sarcini, in conformitate cu prevederile art. A.2., sentinta a doua din anexa A la Cadru general din 3 aprilie 2019, aprobat prin HG nr. 209/2019. Au fost scoase la licitație din devizul general al proiectului, aprobat conform HG nr. 907/2016, următarele categorii de cheltuieli: Valoarea estimata fara TVA: 86,379,409.10 lei fără TVA: Venituri Chirnogeni estimate în cadrul SF -însă pe durata pe 49 de ani (din care 3 ani proeictare si executie) -44,935,052.10 lei fără TVA; Proiectare si executie retea distributie Chirnogeni 41,444,357.00 lei fără TVA; Total estimat fără TVA 86,379,409.10 lei fără TVA. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile. Autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari INAINTE CU 15 zile de data limita de depunere a ofertelor în
Internal identifier: 6483311_2025_PAAPD1530438
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 65210000 Gas distribution
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Concesiunea serviciului de utilitate publica a gazelor naturale în U.A.T. Chirnogeni-ÎNFIINȚARE SISTEM INTELIGENT DE DISTRIBUȚIE GAZE NATURALE ÎN COMUNA CHIRNOGENI, JUDEȚUL CONSTANȚA. Obiectul concesiunii îl constituie serviciul de utilitate publică de distribuție a gazelor naturale în unitatea administrativ-teritorială comuna Chirnogeni, judetul Constanta, cu satele aparținătoare Chirnogeni , Plopeni, Credinta (anexa A), pentru care autoritatea contractantă va organiza licitația publică deschisă în scopul atribuirii contractului de concesiune aferent acestui serviciu și stabilirii operatorului sistemului de distribuție (SD) din U.A.T. Comuna Chirnogeni , județul Constanța. Obiect concesiune: Înființare, proiectare si execuție, operare, exploatare, întreținere și reparații a sistemului inteligent de distribuție gaze naturale în Comuna Chirnogeni , județul Constanța localitati componente: - Chirnogeni - Plopeni - Credința Concesionarul va realiza: Servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și execuția investiției publice: „ÎNFIINȚARE SISTEM INTELIGENT DE DISTRIBUȚIE GAZE NATURALE ÎN COMUNA CHIRNOGENI, JUDEȚUL CONSTANȚA-conform SF atasat. În conformitate cu prevederile Regulamentului privind acordarea autorizațiilor de înființare și a licențelor în sectorul gazelor naturale, aprobat prin Ordinul președintelui ANRE nr. 199/28 octombrie 2020, cu modificările și completările ulterioare, concesionarul serviciului de utilitate publică a gazelor naturale trebuie să solicite ANRE acordarea urmatoarelor documente: - autorizația de înființare a sistemului de distribuție a gazelor naturale, conform art. 6 lit. d) din Regulament; - licența de operare a sistemului de distribuție a gazelor naturale, conform art. 7 lit. b) pct. iv) din Regulament; - licența de furnizare a gazelor naturale, conform art. 7 lit. a) pct. i) din Regulament. Perioada de concesionare: 49 de ani începând de la data semnării contractului de concesiune, perioada stabilită de autoritatea contractantă prin Caietul de sarcini, in conformitate cu prevederile art. A.2., sentinta a doua din anexa A la Cadru general din 3 aprilie 2019, aprobat prin HG nr. 209/2019. Au fost scoase la licitație din devizul general al proiectului, aprobat conform HG nr. 907/2016, următarele categorii de cheltuieli: Valoarea estimata fara TVA: 86,379,409.10 lei fără TVA: Venituri Chirnogeni estimate în cadrul SF -însă pe durata pe 49 de ani (din care 3 ani proeictare si executie) -44,935,052.10 lei fără TVA; Proiectare si executie retea distributie Chirnogeni 41,444,357.00 lei fără TVA; Total estimat fără TVA 86,379,409.10 lei fără TVA. Proiectul beneficiază de susținere financiară partiala prin Programul național de investiții „Anghel Saligny”. Din totalul de 41,444,357.00 lei făra TVA, 49,318,784.83 lei cu TVA necesari pentru proiectarea si realizarea distribuției de gaz pe întreg UAT, obiectivul de investiții „INFIINTARE SISTEM INTELIGENT DE DISTRIBUTIE GAZE NATURALE IN COMUNA CHIRNOGENI, JUDETUL CONSTANTA” a fost inclus în baza cererii de finanțare nr. AS-5331 / 26.04.2022 în Programul național de investiții „Anghel Saligny”, pe lista aprobată prin Ordinul comun al ministrului dezvoltării, lucrărilor publice și administrației și al ministrului energiei, nr. 1956/07.09.2023 / 1243/05.10.2023, cu suma alocată de la bugetul de stat în valoare de 10.500.000,00 lei cu TVA. Contractul de finanțare urmeaza să fie semnat după selectarea unui operator cu care UAT va semna contractul de concesiune, fiind o condiție necesară pentru semnarea contractului de finanțare. Din cei 8823529,41 lei fără TVA, 10.500.000,00 lei cu TVA urmează ca concesionarul să realizeze: 1. Elaborare documentație pentru revizuirea/actualizarea avizelor si acordurilor INFIINTARE SISTEM INTELIGENT DE DISTRIBUTIE GAZE NATURALE IN COMUNA CHIRNOGENI, JUDETUL CONSTANTA solicitate prin CU (dacă este cazul) . 2. Proiectare si execuție Racordare la SNT și statie de reglare-măsurare pentru întreag UAT; 3. Proiectare rețea de gaze pe întreg UAT; 3. Execuție o parte din lucrări de INFIINTARE SISTEM INTELIGENT DE DISTRIBUTIE GAZE NATURALE IN COMUNA CHIRNOGENI, JUDETUL CONSTANTA, în urma finalizării proiectului tehnic. Contractul de finanțare urmeaza să fie semnat după selectarea unui operator cu care UAT va semna contractul de concesiune, fiind o condiție sine qua non pentru semnarea contractului de finanțare și pentru existența efectivă a sursei de finanțare. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile. Autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari INAINTE CU 15 zile de data limita de depunere a ofertelor, se publica in SEAP.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45231221 Gas supply mains construction work, 45231223 Gas distribution ancillary work, 71322200 Pipeline-design services, 71356200 Technical assistance services