See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: CL 1: : “Reabilitare/ modernizare captare și stații de tratare în Bistrița, Cușma, Bistrița Bârgăului și construire/ modernizarea SEAU Bistrița, Lechinta” CL1 LOT 1 Reabilitare/ modernizare captare și stații de tratare în Bistrița, Cușma, Bistrița Bârgăului LOT 1 Reabilitare/ modernizare captare și stații de tratare în Bistrița, Cușma, Bistrița Bârgăului”
Description: -INSTALATII TEHNOLOGICE: gospodaria de apa, retele de alimentare cu apa ; -CONSTRUCTII: trateaza structurile de rezistenta necesare obiectelor tehnologice; -INSTALATII ELECTRICE SI SCADA: aferente obiectelor tehnologice Contractul include: - Elaborare documentatii pentru autorizarea executiei Lucrarilor inclusiv documentatii necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei - Proiectare tehnica pentru lucrari (unde este cazul) - Lucrari de constructie; - Furnizare si montaj utilaje si echipamente tehnologice; - Testare si punere in functiune; -Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel: cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: CL 1 LOT 1
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45200000 Works for complete or part construction and civil engineering work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Lucrari de reabilitare si modernizare Statia de trare apa Bistrita si reabilitare rezervoare sistem zonal Bistrita, sistem SCADA Reabilitare galerie de filtre 1-8 si 9-22 din Statia de tratare apa Bistrita; Reparatii structuri, inlocuire poduri si agitatoare la decantoarele suspensionale; Inlocuire 3 pompe pentru treapa a II-a de pompare; Reabilitare rezervoare in sase locatii Rezervor nou 1x100 mc Lucrari de reabilitare si modernizare captare si gospodaria de apa Cusma reabilitare captare de suprafata din raul Geamanu, constand in lucrari de inlocuire a stavilelor si gratarului deteriorate, lucrari de curatire/decolmatare a albiei raului Geamanu. lucrari de reabilitare a captarii din subteran, izvoare Cusma: lucrari de reabilitare a captarii din subteran, zona Caldu: lucrari de reabilitare a captarii din subteran, zona Geamanu lucrari de reabilitare a statiei de clorare Lucrari de reabilitare si modernizare statia de tratare Bistrita Bargaului lucrari de reabilitare la constructia care deserveste STAP. Aceste lucrari vor include inlocuiri ale finisajelor si elementelor degradate, pentru aducerea cladirii la standardele actuale de siguranta, confort si utilizare corespunzatoare in exploatare. Sistem SCADA Dezvoltarea sistemului SCADA care va permite managementul centralizat al informatiilor colectate din sistemele de alimentare cu apa si canalizare din aria de acoperire a operatorului regional Aquabis S.A. Sistemul va ajuta compania de apa sa aiba un control mai bun asupra intregului sistem de alimentare cu apa si canalizare. Se solicita o solutie integrata, la cheie, care prevede urmatoarele activitati: o furnizare echipamente necesare (hardware, software inclusiv licente, etc); o instalare; o verificare; o punere in functiune; o integrarea sistemelor existente; o dezvoltare aplicatii; o instruire utilizatori; o elaborare manuale de intretinere, operare si exploatare. Contractul cuprinde: amenajarea, dotarea, instalarea, verificarea si punerea in functiune a unui Dispecerat de Telecontrol Regional cu ajutorul caruia sa poata fi realizat controlul si supervizarea sistemelor de alimentare cu apa (inclusiv a telemetriei de retea) si canalizare, precum si instruirea necesara beneficiarului in vederea utilizarii sistemului implementat; integrarea, în vederea telecontrolului, a fluxului informational provenit de la unităţile de cost cum sunt sursele si statiile de tratare, statii de pompare si ridicare a presiunii configurarea, înregistrarea datelor, obţinerea şi mentenanţa informaţiei istorice şi a celei în timp real, atingand as în timp real a comportamentului tuturor elementelor sistemului. exploatarea la distantă a instalatiilor si a elementelor distribuite în sistemul de alimentare; programarea de RTU, configurarea comunicatiilor si furnizarea, programarea si configurarea unui Dispecerat; implementarea unei solutii integrate tip SCADA regional, care sa permita managementul centralizat al informatiilor colectate din sistemele de alimentare cu apa si canalizare si sa ofere facilitatile necesare realizarii unei gestiuni performante ale activitatilor si activelor companiei de apa; cele 6 sisteme SCADA zonale care vor prelua informatiile de la debitmetrele cu transmisie GPRS si vor transmite aceste informatii, in sistem offline catre Dispeceratul de Telecontrol Regional într-un Sistem de Management Integrat al Informaţiei;un portal web prin care se doreste difuzarea informatiilor. In Anexa 3 la Fisa de date se regaseste descrierea detaliata.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 42961200 Scada or equivalent system, 45232152 Pumping station construction work, 45262220 Water-well drilling, 45332000 Plumbing and drain-laying work, 45332200 Water plumbing work, 51220000 Installation services of checking equipment, 71320000 Engineering design services, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 72212514 Remote access software development services