See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: EXECUȚIE LUCRĂRI “DRUM EXPRES Conexiune Satu Mare (VO Satu Mare) – Oar (Granita Romano – Ungara – Drum Expres M49 Ungaria”
Description: Obiectul contractului il reprezinta realizarea unui sector de drum expres intre localitatile Satu Mare (Varianta de Ocolire Satu Mare) si localitatea Oar (Csenger – Ungaria), unde se va conexa cu Drum Expres M49 din Ungaria. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 25 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste un singur termen limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: cu 12 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Termenul de raspuns la clarificari a fost stabilit astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
Internal identifier: 16054368/2023/2630/S13
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233100 Construction work for highways, roads
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul contractului il reprezinta realizarea unui sector de drum expres in lungime de aproximativ 10,83 km, intre localitatile Satu Mare (Varianta de Ocolire Satu Mare) si localitatea Oar (Csenger – Ungaria), in conformitate cu prevederile contractului de lucrari. In conformitate cu prevederile contractuale, respectiv ale H.G. nr. 1/ 2018, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: 1. Modificari ale partilor contractante, inclusiv inlocuirea contractantului cu un nou contractant in conditiile prevazute la art. 221 alin. (1) lit. d), punctul (ii); 2. Modificari generate de majorarea sau reducerea unei cantitati de lucrari din Lista de Cantitati, atunci cand o astfel de majorare sau reducere este rezultatul masurii prevazute la Clauza 49 [Masurare, evaluari si Sume Provizionate]; 3. Modificari generate de majorarea sau reducerea unei cantitati din Lista de Cantitati ca urmare a modificarii Specificatiilor sau a Pieselor Desenate; 4. Modificări generate de solicitările proprietarilor de rețele de utilități; 5. Modificări ale culoarului/coridorului de expropriere care conduc la necesitatea realizarii de lucrari suplimentare si/sau la renuntarea realizarii unor lucrari existente in Contract; 6. Prelungirea Duratei de Executie in baza mecanismului contractual prevazut la Clauza 35 [Prelungirea Duratei de Execuţie] din Conditiile Generale fara a se aduce atingere dreptului Beneficiarului de a aplica Antreprenorului penalitatile si/sau sanctiunile prevazute in contract; 7. Modificari ale Proiectului Tehnic de Executie, care rezulta din adaptarea proiectului tehnic la realitatea din teren, inclusiv schimbari de solutii tehnice punctuale; 8. Modificari generate conform sub-clauzei 37.11 [Propunere de Modificare initiata de catre Antreprenor]; 9. Modificari generate de modificari ale cotelor, pozitiilor si/sau dimensiunilor unor categorii de lucrari/articole de lucrari ca urmare a situatiei din teren; 10. Modificari generate de modificari ale terenului, retelei hidrografice supraterane si subterane, necunoscute la data elaborarii proiectului; 11. Modificări legislative sau de norme tehnice/stasuri/normative/standarde/, care se vor realiza conform clauzei corespunzătoare din Condițiile Generale ale Contractului; 12. Modificări generate de cerințe ale autorităților de mediu; 13. Modificări generate de autoritati locale/centrale, cerute prin diverse avize/acorduri/autorizatii; 14. Modificari generate de includerea de noi subcontractanti/ furnizori/ subcontractanții subcontractanților/ orice alți operatori economici si/sau generate de inlocuirea subcontractantilor/ furnizorilor/ subcontractanții subcontractanților/ orice alți operatori economici initiali, care se vor realiza conform clauzei corespunzatoare din Conditiile Generale ale Contractului; 15. Modificări generate de schimbarea personalului, care se vor realiza conform clauzei corespunzătoare din Condițiile Generale ale Contractului; 16. Modificări generate de expertize tehnice; 17. Modificări generate de cerinte privind cercetarea si lucrarile arheologice; 18. Modificări care rezultă din implementarea solicitărilor provenite de la diverse instituţii/ autorităţi/ entităţi care au atribuţii în legătură cu obiectivul de investiţie (de exemplu: Ministere, JASPERS, Autorităţi/Instituţii centrale şi/sau locale, Verificatori atestaţi, organisme de control, etc.). 19. Modificari ale valorii contractului ca urmare a modificarilor de mai sus, cu respectarea prevederilor Legii nr. 98/2016. Modificarile vor fi realizate ulterior semnarii contractului, in conformitate cu prevederile contractuale, numai in conditiile in care acestea nu reprezinta modificari substantiale in sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare. Mai multe informatii se regasesc in Contract.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45221111 Road bridge construction work, 45233120 Road construction works, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
Options:
Description of the options: In conformitate cu prevederile art. 104 alin. (8) din Legea nr. 98/2016, Autoritatea Contractanta opteaza pentru achizitia ulterioara de lucrari noi similare de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare in cadrul prezentei proceduri de achizitie publica in cuantum de 134.341.655,04 Lei fara TVA, valoarea reprezentand 20% din valoarea estimata a contractului (fara valorile estimate pentru rezerve de implementare si organizare de santier). Valoarea Estimata Totala a contractului (inclusiv lucrari noi similare) este de 872.562.583,64 Lei fara TVA. Valoarea minima a intervalului de la Sectiunea II.1.5 reprezinta valoarea estimata a prezentei proceduri, in functie de care se va elabora si evalua oferta, iar valoarea maxima a intervalului de la Sectiunea II.1.5 reprezinta valoarea estimata ce contine atat valoarea estimata a prezentei proceduri, cat si valoarea posibilelor lucrari noi similare conform art. 104 alin. (8) din Legea nr. 98/2016.