See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Automatizarea RED MT din zona Transilvania Sud, în vederea identificării și izolării zonei de rețea cu defect
Description: Incheierea unui contract de proiectare si executie lucrari: „Automatizarea RED MT din zona Transilvania Sud, în vederea identificării și izolării zonei de rețea cu defect” . Pentru calculul valorii estimate a achiziţiei de 204.660.617,99 lei fara TVA, au fost luate în calcul următoarele capitole şi subcap.din devizul general aprobat cf. Referat de necesitate SMI Nr.DEER - 23301 / 29.01.2025, privind lucrarea supusă achiziţiei şi anume: Nr. crt. Capitol / subcapitol cheltuieli Valoare (lei fara TVA) 3.5.6.2 Detalii de executie si As Built 501.766,40 4.1 Constructii si instalatii 52.775.838,51 4.2 Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale 27.163.513,08 4.3 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj 123.967.500,00 6.1 Pregatirea personalului de exploatare 252.000,00 TOTAL 204.660.617,99 Se vor oferta toate lucrarile si toate cantitătile prevăzute în cs. Durata de executie a lucrǎrilor este de 40 luni de la data semnǎrii ordinului de ȋncepere al lucrǎrilor, dar nu mai tȃrziu de 31.12.2028 (din care: 3 luni pentru proiectare DDE si 37 luni termen Executie lucrare). Executia este finantata partial din Fondul de modernizare 3 MODERNIZAREA ȘI CONSTRUCȚIA DE NOI TRONSOANE DE INFRASTRUCTURĂ ENERGETICĂ Nota: Solicitarile de clarificari privind documentia de atribuire se vor transmite cu cel putin 20 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor iar Raspunsul consolidat al entitatii contractante in mod clar, complet si fara ambiguitati la toate solicitarile de clarificari sau inf. suplimentare va fi transmis cu 10 zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit mai sus.
Internal identifier: 14476722/2025/Lucrari fonduri europene cap.13
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45310000 Electrical installation work
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Proiectare si Executia lucrarii: „Automatizarea RED MT din zona Transilvania Sud, în vederea identificării și izolării zonei de rețea cu defect”, se va face conform documentatiei atasate. Pentru atingerea rezultatelor propuse, la această lucrare se vor executa lucrări de modernizarea echipamentelor de comutație din rețeaua de medie tensiune si de montare de echipamente noi in posturi de transformare, respective integrarea sin sistemul SCADA existent, din județele: Brasov, Sibiu, Mures, Alba, Covasna si jud. Harghita. Lucrarea s-a structurat in doua componente, astfel: a) Componenta C1- Modernizarea echipamentelor de comutație din rețeaua de medie tensiune Această componentă cuprinde pe o parte înlocuirea unor echipamente existente, clasice în liniile de medie tensiune cu altele noi, telecomandate și înlocuirea celulelor clasice din posturi de transformare cu celule noi, cu echipament motorizat. Modernizarea echipamentelor de comutație din rețeaua de medie tensiune presupune: – Montare a unui numar de 170 reanclanșatoare telecomandate; – Montare a unui numar de 287 unui numar de separatoare telecomandate; – Montarea a unui numar de 1077 celule de medie tensiune telecomandate în posturi de transformare sau puncte de alimentare; – Montarea unui numar de 296 tablouri de servicii proprii în posturi de transformare sau puncte de alimentare; – Montarea unui numar de 351 dulapuri de telecomunicații în posturi de transformare sau puncte de alimentare; b) Componenta C2 Digitalizarea rețelei de medie tensiune În această componentă sunt cuprinse echipamentele necesare pentru digitalizare, precum și lucrările de integrare ale echipamentelor în sistemul SCADA-SAD existent. – Montare a 903 ansambluri echipamente SCADA și integrarea lor în SCADA/DMS existent al fiecarei sucursale;
Internal identifier: 1