852305-2025 - Result
Romania – Railway construction works – Proiectare şi execuție lucrări aferente obiectivului de investiţii ”Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean” - LOT 6 : CAP X PO NOU POARTA - CARANSEBES KM 436+887 – KM 474+046,53
Contract or concession award notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleProiectare şi execuție lucrări aferente obiectivului de investiţii ”Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean” - LOT 6 : CAP X PO NOU POARTA - CARANSEBES KM 436+887 – KM 474+046,53
DescriptionOrice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://www.e-licitatie.ro/pub). Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/ informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 22 zile înainte de data limita stabilită pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractantă va raspunde în mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire în a 12-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va raspunde la solicitarile de clarificari transmise dupa data limita stabilita. Linia de c. f. Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș face parte din Coridorul Orent/Est-Mediteranean si este amplasată pe raza județelor Dolj, Mehedinți și Caraș-Severin. Administrativ, linia de cale ferată Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, este situată pe raza Suc. Regionale CF Craiova și Timișoara – CNCF „CFR” SA. Antreprenorul/Contractantul aferent LOT 6: CAP X PO NOU POARTA - CARANSEBES KM 436+887 – KM 474+046,53 ( SFARSIT PROIECT ), având o lungime totală de 37,160 km are obligația corelării lucrărilor cu Antreprenorul/Contractantul de pe LOT 5: CAP X BAILE HERCULANE - CAP X PO NOU POARTA, KM 404+250 - KM 436+887, având o lungime totală de 32,637 km în vederea asigurării continuității tronsonului de cale ferată Craiova - Caransebeș în ceea ce privește interoperabilitatea. Lucrările aferente obiectivului de investiție Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean constau în proiectarea și execuția lucrărilor în conformitate cu legislația și reglementările tehnice în vigoare. Linia de c. f. Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș face parte din Coridorul Orient/Est-Mediteranean si este amplasată pe raza județelor Dolj, Mehedinți și Caraș-Severin. Administrativ, linia de c. f. Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, este situată pe raza Sucursalelor Regionale CF Craiova și Timișoara – CNCF „CFR” SA. Conf. Directivei (UE) 2016/797 transpusă prin HG nr. 108/2020 și ținând cont de serviciile de proiectare si lucrările ce urmează a fi executate, acestea sunt de natura lucrărilor majore de modificare a unui subsistem sau a unei părți a acestuia care duce la modificarea dosarului tehnic ce însoțește declarația de verificare „CE”, în cazul în care există un astfel de dosar, și care îmbunătățește performanțele generale ale subsistemului. Ca parte a rețelei CNCF ”CFR”-SA, infrastructura feroviară dintre : CAP X PO NOU POARTA - CARANSEBES KM 436+887 – KM 474+046,53 având o lungime de 37,160 km, trebuie să respecte cerințele directivelor europene privind implementarea spațiului unic european. Antreprenorul/Contractantul aferent LOT 6: CAP X PO NOU POARTA - CARANSEBES KM 436+887 – KM 474+046,53 ( SFARSIT PROIECT ), având o lungime totală de 37,160 km are obligația corelării lucrărilor cu Antreprenorul/Contractantul de pe LOT 5: CAP X BAILE HERCULANE - CAP X PO NOU POARTA, KM 404+250 - KM 436+887, având o lungime totală de 32,637 km în vederea asigurării continuității tronsonului de cale ferată Craiova - Caransebeș în ceea ce privește interoperabilitatea. Lotul 6, tronsonul de cale ferată CAP X PO NOU POARTA - CARANSEBES KM 436+887 – KM 474+046,53, KM 436+887 – KM 474+046,53, face parte din Coridorul Orient/Est – Mediteranean. - Din punct de vedere feroviar, Lotul 6 face parte din Magistrala Feroviară 900 și administrativ, este amplasat în perimetrul SRCF Timișoara. - Din punct de vedere teritorial, Lotul 6, traversează pe teritoriul României, județul Caraş-Severin. CLAUZA SUSPENSIVA: Procedura de atribuire se desfașoară sub incidența prezentei clauze suspensive, în sensul că semnarea contractului de proiectare și execuție lucrări se va face numai după asigurarea sursei de finanțare. Se estimează că perioada pe parcursul căreia se aplică clauza suspensivă este de 12 luni de la aprobarea raportului procedurii.
Internal identifier17.A/1/613/20.05.2024
Type of procedureOpen
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45234100 Railway construction works
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionRețeaua TEN-T este planificată pe două niveluri,respectiv rețeaua centrală și cea globală. Rețeaua centrală va fi formată din nodurile și conexiunile cele mai importante pentru UE din punct de vedere strategic și economic,incluzând toate modurile de transport,iar rețeaua globală va asigura accesibilitatea rețelei centrale,va lega toate regiunile UE,va fi multimodală și va oferi o infrastructură de bază pentru serviciile de transport intermodal de pasageri și marfă. În conf. cu noua configurare europeană a coridoarelor de transport, teritoriul României este traversat de 2 coridoare feroviare, respectiv Coridorul Orient/Est-Mediteranean și Coridorul Rin-Dunăre prin care Comisia Europeană urmărește îmbunătățirea conexiunilor multimodale între Germania de Nord, Rep Cehă, Reg Panonică și Europa de Sud-Est, inclusiv legătura cu Marea Neagră,cu Grecia și Cipru.Principalele obiective preconizate sunt: Modernizarea liniei de c. f. în conformitate cu Specificațiile Tehnice de Interoperabilitate (STI), linie simplă sau dublă,electrificată;Introducerea instalațiilor de centralizare electronice/electrodinamice noi sau reabilitate,după caz,în stații și linie curentă și introducerea sistemului de siguranță ERTMS nivel 2 în conformitate cu Specificațiile Tehnice de Interoperabilitate (STI) și cu previziunile cererii de trafic de călători și de marfă național și internațional;Sarcina pe osie de minim 22,5 tone/osie;Lungimea maximă a trenului de 740 m în toate stațiile;Caracteristici ale peroanelor:peroane înalte cu lungime de 400 m,în toate stațiile;Ecartament nominal:1435 mm;Lucrări de reabilitare a tunelurilor Feneș și Tîmpa. În cazul tunelului Tîmpa,noua cota a niveletei nu asigura gabaritul standard, prin urmare se va realiza largirea acestuia; Lucrări de construcție nouă a 2 tuneluri galerie simplă (policentrică) cu cale dublă: Poarta 2 (550m) și Poarta 3 (305m);Lucrări civile în stații-lucrări de igienizare si cosmetizare a construcțiilor existente, intervenții la structuri, eficientizare fluxuri; Îmbunătăţirea geometriei traseului în plan şi în profil longitudinal (rectificări de curbe şi încadrarea elementelor de profil în prevederile normativelor în vigoare);Lucrări de semnalizare si telecomunicații; Se vor asigura viteze de circulație ale trenurilor de maxim 120 km/h;Modernizarea instalațiilor de electrificare pe toată lungimea (în sistem de alimentare de 25 kV,50 Hz);Mărirea capacității de tranzit;Montarea de panouri fonoabsorbante și/sau soluții alternative de reducere a nivelului de zgomot.Având în vedere valoarea lucrărilor ob. de investiții,a lunigimii traseului, complexitatea lucrărilor care trebuiesc executate, precum și încurajarea unei participări a cât mai multor operatori economici la procedura de atribuire a ctr.de pr. și ex., a fost adoptată soluția împărțirii pr și ex lucrărilor în 6 loturi delimitate geografic,astfel:LOT 1:(CAP X)CRAIOVA-(CAP Y)FILIASI,KM 248+760-KM 286+735,inclusiv OCC/CMT Craiova,având o lungime de 37,975km;LOT 2:(CAP Y)FILIASI-(CAP Y)IGIROASA,KM 286+735-KM 331+000, având o lungime de 44,265km;LOT 3:KM 331+ 000( IGIROASA CAP Y)-KM 333+000(START VARIANTA BALOTA)-KM 359+390(CAP Y Statia Noua DROBETA EST)-KM 362+632(CAP X DROBETA TURNU SEVERIN) la care se adaugă LEGATURA CF A VARIANTEI BALOTA CU STATIA CF PRUNISOR EXISTENTA, LEGATURA CF CU STATIA DROBETA MARFA (SIMIAN),STATIA DROBETA MARFA și RACORDUL CF DUDAȘU,având o lungime totală de 41,234km;LOT 4:( CAP X )DROBETA TURNU SEVERIN-(CAP X)BAILE HERCULANE KM 362+632-KM 404+250,având o lungime totală de 41,618km;LOT 5:(CAP X)BAILE HERCULANE-(CAP X)PO NOU POARTA,KM 404+250-KM 436+887, având o lungime totală de 32,637km;LOT 6:(CAP X)PO NOU POARTA–CARANSEBES,KM 436+887-KM 474+047,având o lungime totală de 37,160km. În conf cu HG 907/2016 privind etapele de elab. şi conţinutul-cadru al doc tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiţii finanţate din fonduri publice, cu modif ulterioare,precum și cu prev art. 14 alin.(1) din Lg 99/2016 coroborat cu art. 117,alin(1) din acelasi act normativ,în baza Devizului General estimat, s-a determinat val. estimată a ctr de Pr și Ex a lucrărilor aferente ob de investiții ”Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș”,conf Referatului de necesitate nr.11/1/214/05.03.2024, astfel: Valoarea estimată a contractului: Pr și Ex a lucrărilor aferente obiectivului de investiții ”Reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebeș, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean”-LOT 6:CAP X PO NOU POARTA-CARANSEBES KM 436+887–KM 474+046,53, este intervalvul 2.208.020.546,14 lei–2.628.839.127,32 lei fara TVA,fiind compusa din: Valoarea estimată pentru serviciile de Proiectare este de 37.669.244,30 Lei, fără TVA Valoare estimată pentru execuţia lucrărilor este de 2.068.792.624,10 Lei, fără TVA (exclusiv Publicitate aferentǎ lucrǎrilor şi Rezerve de implementare) Publicitate aferenta lucrarilor, suma provizionata 1.628.254,45 Lei, fără TVA Rezerve de implementare, suma provizionata 99.930.423,29 Lei, fără TVA Suplimentar acestei valori, E. C., în conf cu prev art.14, alin. (1) din Lg 99/2016 cu modificările și completările ulterioare,in aplicarea prev art. 117, alin. (1) din Lg 99/2016, optează pentru achiziția ulterioară de noi servicii și/sau lucrări similare de la ofertantul a cărui ofertă a fost declarată câștigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziție sectorială în cuantum de 420.818.581,18 Lei fără TVA. Valoarea Estimata Totală a contractului (inclusiv servicii/lucrări similare) este de 2.628.839.127,32 Lei fără TVA. Valoarea estimată a contractului nu include sumele aferente provizionului „Cheltuieli diverse şi neprevăzute” Durata totală estimată a contractului este de 135 luni, care este calculată luându-se în considerare: durata estimată de proiectare şi execuţie a lucrărilor-72 luni din care: •12 luni proiectare •60 luni execuție de lucrӑri perioada de garanție minim - 60 luni durata activitatilor dupa aprobarea receptiei finale-3 luni.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45100000 Site preparation work, 45210000 Building construction work, 45213321 Railway station construction work, 45221000 Construction work for bridges and tunnels, shafts and subways, 45233140 Roadworks, 45234115 Railway signalling works, 45246200 Riverbank protection works, 45314000 Installation of telecommunications equipment, 45315300 Electricity supply installations, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services, 79341000 Advertising services