See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: ,,MODERNIZARE DRUM JUDEȚEAN DJ 657, RECEA (DJ 653) VALEA MARE - PRISEACA - POBORU - SPINENI (DN 67B), M 0+000 - KM 45+728”
Description: Drumul judetean investigat este Drumul Județean DJ 657, Recea (Dj 653) Valea Mare - Priseaca - Poboru - Spineni (Dn 67b), Km 0+000 - Km 45+728” Drumul județean DJ 657 se va moderniza de la KM 0+000, din intersecția cu DJ 653, in comuna Valea Mare, satul Recea, pana la intersecția cu Drumul Național DN 67 B, după comuna Spineni, satul Profa, la KM 45+717, pe lungimea totala de 45114 m. Drumul Județean DJ 657 este interupt pe o lungime de 603 m. de Drumul Național DN 65 și Drumul Expres DEx 12 Craiova-Pitești, tronson 3, de la KM 6+624 pana la KM 7+227. Drumul județean DJ 657, străbate următoarele U.A.T.-uri: - Valea Mare (intravilan si extravilan); - Priseaca (intravilan si extravilan); - Oporelu (extravilan); - Scornicesti (extravilan); - Poboru (intravilan si extravilan); - Spineni (intravilan si extravilan); - Fagetelu (intravilan). Drumul județean DJ 657 din cadrul obiectivului de investiții, respectiv din prezenta documentație tehnica se inscrie in rețeaua de drumuri județene de pe teritoriul administrativ al județului Olt. Acesta face legătură intre satul Recea, comuna Valea Mare si satul Profa, comuna Spineni. Suprafața ocupata, din sectorul de drum județean unde se propun a se realiza lucrări de modernizare, aparține domeniului public al județului Olt. In situația actuala, segmentul de drum județean propus pentru modernizare are lungimea de 45114 m. Lucrările din prezentul proiect au fost concepute astfel incat sa păstreze traseele actuale amplasate integral pe domeniul public, nefiind afectate proprietăți particulare. Terenurile vor fi eliberate de orice sarcini de către beneficiar si puse la dispoziția constructorului inainte de inceperea execuției. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire, în conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare. Termenul limită pentru transmiterea solicitărilor de clarificări de către operatorii economici este de 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Termenul limită în care Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet la solicitările de clarificări/informații suplimentare adresate de operatorii economici este în a 12-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor. În măsura în care solicitările de clarificări/informații suplimentare au fost transmise în termenul prevăzut anterior, răspunsurile autorității contractante însoţite de întrebările aferente vor fi publicate în SICAP, în conformitate cu prevederile art. 160 alin. (3) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare. Autoritatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări/informații suplimentare adresate de operatorii economici care vor fi transmise prin altă modalitate de comunicare sau alt termen decât cel stabilit.
Internal identifier: 4394706/2024/
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45233120 Road construction works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Lungimea traseului proiectat este 45114 m, de la KM 0+000 (intersecție cu DJ 653) din satul Recea, comuna Valea Mare, pana la KM 45+717 (intersecție cu DN 67 B), după satul Profa, comuna Spineni, in comuna Fagetelu. Drumul Județean DJ 657 este interupt pe o lungime de 603 m. de Drumul Național DN 65 și Drumul Expres DEx 12 Craiova-Pitești, tronson 3, de la KM 6+624 pana la KM 7+227. Categoria si clasa de importanta Sectoarele studiate se incadreaza ca drum de: - clasa tehnica IV; - categoria de importanta a construcției este normala « C ». Execuția lucrărilor se va face în conformitate cu documentaţia PT avizata și pe baza documentației aferentă Proiectului Tehnic. Valoarea estimată a prezentei achiziții nu cuprinde suma aferenta cheltuielilor diverse şi neprevăzute precizate în bugetul proiectului (devizul general). Execuția lucrărilor va dura 24 luni, de la notificarea Datei de Începere precizată în Ordinul Administrativ de Începere. Antreprenorul va începe execuția Lucrărilor cât mai curând posibil după Data de Începere și va continua execuția Lucrărilor cu promptitudine și fără întârzieri.
Internal identifier: 1