See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: SERVICII DE PREPARARE ȘI TRANPORT HRANĂ (CATERING) PENTRU PACIENȚII INTERNAȚI ÎN CADRUL SPITALULUI CLINIC JUDEȚEAN DE URGENȚĂ ARAD
Description: SERVICII DE PREPARARE ȘI TRANPORT HRANĂ (CATERING) PENTRU PACIENȚII INTERNAȚI ÎN CADRUL SPITALULUI CLINIC JUDEȚEAN DE URGENȚĂ ARAD Potrivit Caietului de sarcini elaborat se are în vedere prin derularea prezentei proceduri achiziția de servicii de catering (preparare și livrare hrană) pentru pacienții Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad. Concret, prestatorul va avea obligația de a asigura hrana bolnavilor internați în mod continuu, zilnic, conform orarului stabilit de autoritatea contractantă/achizitor, în conformitate cu necesitățile calorice, cantitative, calitative și de regimuri alimentare solicitate cu respectarea întocmai a dispozițiilor Ordinului nr. 1488 din 31 mai 2022 pentru stabilirea cuantumului alocaţiei de hrană în unităţile sanitare publice și a normelor sanitare, sanitar-veterinare, aplicabile la data prestării serviciului. Prestatorul se obligă prin urmare să asigure prepararea și transportul hranei pacienților în caserole unifolosibile compartimentate adecvat, până la oficiile alimentare ale secțiilor Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad. Se vor asigura în prețul ofertat ambalajele/caserolele unifolosibile, tacâmurile de unică folosință la toate cele 3 mese principale, cât și câte un pahar de unică folosință la fiecare masă, dar și sacii galbeni si negri, pentru colectarea resturilor alimentare și a materialelor și obiectelor din plastic, care au venit în contact cu produsele alimentare (caserole, tacâmuri, pahare). Pentru ambalajele în care se livrează hrana prestatorul va prezenta la data semnării acordului cadru certificări de calitate de la producătorul ambalajelor. Pachetul de servicii ce urmează a fi prestate de către prestator include: - Prestări servicii de preparare hrană în spațiile proprii ale prestatorului, ținând cont de alocațiile de hrană stabilite prin Ordinului nr. 1488 din 31 mai 2022 pentru stabilirea cuantumului alocaţiei de hrană în unităţile sanitare publice, precum și de numărul de calorii recomandate pentru pacienții internați în spital. - Prestatorul va livra hrana la sediul autorității contractante, la fiecare locație, cu mijloace de transport dotate corespunzător (autorizație sanitar veterinară pentru mijloacele de transport). Locațiile unde va fi livrată hrana sunt în loc. Arad: - Str. Andreny Karoly, nr. 2-4 - Piața Mihai Viteazu, nr. 5-8 - Piața Mihai Viteazu, nr. 10 - Str. Tudor Vladimirescu, nr. 1 - Str. Episcopiei, nr. 5 - Str. Ștefan Cicio Pop, nr. 13 - Str. Vicențiu Babeș, nr. 11-13 - Str. Stephan Ludwig Roth, nr. 2 Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a-11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor
Internal identifier: 3519879_2025_PAAPD1530577
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 55523000 Catering services for other enterprises or other institutions
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: SERVICII DE PREPARARE ȘI TRANPORT HRANĂ (CATERING) PENTRU PACIENȚII INTERNAȚI ÎN CADRUL SPITALULUI CLINIC JUDEȚEAN DE URGENȚĂ ARAD Potrivit Caietului de sarcini elaborat se are în vedere prin derularea prezentei proceduri achiziția de servicii de catering (preparare și livrare hrană) pentru pacienții Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad. Concret, prestatorul va avea obligația de a asigura hrana bolnavilor internați în mod continuu, zilnic, conform orarului stabilit de autoritatea contractantă/achizitor, în conformitate cu necesitățile calorice, cantitative, calitative și de regimuri alimentare solicitate cu respectarea întocmai a dispozițiilor Ordinului nr. 1488 din 31 mai 2022 pentru stabilirea cuantumului alocaţiei de hrană în unităţile sanitare publice și a normelor sanitare, sanitar-veterinare, aplicabile la data prestării serviciului. Prestatorul se obligă prin urmare să asigure prepararea și transportul hranei pacienților în caserole unifolosibile compartimentate adecvat, până la oficiile alimentare ale secțiilor Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad. Se vor asigura în prețul ofertat ambalajele/caserolele unifolosibile, tacâmurile de unică folosință la toate cele 3 mese principale, cât și câte un pahar de unică folosință la fiecare masă, dar și sacii galbeni si negri, pentru colectarea resturilor alimentare și a materialelor și obiectelor din plastic, care au venit în contact cu produsele alimentare (caserole, tacâmuri, pahare). Pentru ambalajele în care se livrează hrana prestatorul va prezenta la data semnării acordului cadru certificări de calitate de la producătorul ambalajelor. Pachetul de servicii ce urmează a fi prestate de către prestator include: - Prestări servicii de preparare hrană în spațiile proprii ale prestatorului, ținând cont de alocațiile de hrană stabilite prin Ordinului nr. 1488 din 31 mai 2022 pentru stabilirea cuantumului alocaţiei de hrană în unităţile sanitare publice, precum și de numărul de calorii recomandate pentru pacienții internați în spital. - Prestatorul va livra hrana la sediul autorității contractante, la fiecare locație, cu mijloace de transport dotate corespunzător (autorizație sanitar veterinară pentru mijloacele de transport). Locațiile unde va fi livrată hrana sunt în loc. Arad: - Str. Andreny Karoly, nr. 2-4 - Piața Mihai Viteazu, nr. 5-8 - Piața Mihai Viteazu, nr. 10 - Str. Tudor Vladimirescu, nr. 1 - Str. Episcopiei, nr. 5 - Str. Ștefan Cicio Pop, nr. 13 - Str. Vicențiu Babeș, nr. 11-13 - Str. Stephan Ludwig Roth, nr. 2
Internal identifier: 1