See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Acord-cadru - Furnizare mobilier și dotări educaționale
Description: Obiectivul acordului cadru il reprezinta achizitia produselor ce fac obiectul caietului de sarcini, respectiv produse de mobilier, inclusiv mobilier scolar si dotari educationale. Obiectul prezentei achizitii il reprezinta semnarea unui Acord-Cadru cu o durata de valab de 48 de luni, care sa stabileasca termenii, conditiile precum si cadrul legal, financiar, tehnic si administrativ pt atribuirea Ctr scv, in vederea furnizarii produselor descrise prin caietul de sarcini. Durata ctr scv incheiate in per de valab a acordului cadru poate depasi durata acordului cadru. Descrierea produselor este facuta in Caietul de sarcini, in care se regasesc toate info necesare pt elaborarea ofertei. Nr de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. Clarificarile solicitate dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare. AC va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/info suplim, in cea de-a 11-a zi inainte de term limita stabilit pt dep ofertelor. Estimari ale cantitatilor min si max care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord cadru si a celor care ar putea face obiectul unui singur ctr scv dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata Acordului Cadru se regasesc in cadrul caietului de sarcini. Modif acordului-cadru/ctr de achizitie publica, in cursul per sale de valabilitate, se va putea efectua in cond prev la art. 221 din Lg nr. 98/2016 si al prevederilor din cadrul Instructiunii ANAP nr. 1/2021. Avand in vedere ca documentatia de atribuire contine un set minim de info specifice referitoare la estimari ale cantitatilor min si max care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru, precum si estimari ale cantitatilor min si max care ar putea face obiectul unui singur ctr scv dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul ca aceste cantitati min si max pe care AC le stabileste initial in documentatia de atribuire si ulterior in acordul-cadru reprezinta estimari ale unor cantitati care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru si nu cantitatile exacte care vor fi achizitionate, acestea din urma putand fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, in functie de necesitatile reale ale AC. Promitentul-Achizitor îşi rezerva dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentației de atribuire cu până la maxim 50% din cantitatea maximă pentru acordul-cadru/contractul subsecvent, pt fiecare categorie de produse în parte. Pretul articolelor care vor fi achizitionate suplimentar in baza clauzei de revizuire va fi cel din propunerea financiara ce sta la baza acordului-cadru (ajustat dupa caz conform formula de ajustare), perioada de timp in care se va putea utiliza aceasta optiune de catre promitentul Achizitor: pe toata durata de valabilitate a acordului-cadru/contractului subsecvent. Având în vedere clauza de revizuire de mai sus, valoarea estimată a procedurii, respectiv a fiecărui lot în parte a fost exprimată sub formă de interval, valoarea min a intervalului reprezentând valoarea estimată a prezentei proceduri în funcție de care se vor evalua ofertele, iar valoarea max reprezintă valoarea estimată ce contine și valoarea posibilelor suplimentări în baza caluzei de revizuire. Valoare estimata lot 1: intre 327.918.078,00 – 491.877.117,00 RON Valoare estimata lot 2: intre 45.012.990,00 – 67.519.485 RON Valoare estimata lot 3: intre 782.872.562,00 – 1.174.308.843 RON Modificarea acordului-cadru/ctr subsecvent în baza prezentei clauze de revizuire se circumscrie modificării nesubstanțiale reglementată de art. 221 alin. (1), lit. a) din Lg nr. 98/2016, având toate elementele prevăzute de art. 2 alin. (1)-(2) din Instructiunea ANAP nr. 1/2021. Modificarea de valoare scăzută prevăzută de art. 221 alin. (1), lit. f) din Lg nr. 98/2016 se trateaza si calculeaza distinct de modificarea in baza art. 221 alin. (1),lit. a) din Lg nr. 98/2016.
Internal identifier: 38248861/2023/02
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39100000 Furniture
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lot 1 – Mobilier divers
Description: Prezenta procedura are ca obiect achizitionarea de produse de mobilier divers, conform celor descrise in caietul de sarcini lot 1 – parte a documentatiei de atribuire. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 7.039.346,40 lei Cantitatile minime si maxime estimate aferente acordului cadru și contractului subsecvent se regăsesc în anexă întrucât dimensiunea sectiunilor de la nivelul fișei de date/anuntului de participare nu permit completarea.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 39290000 Miscellaneous furnishing
Options:
Description of the options: Conform clauza de revizuire
Lot: LOT-0002
Title: Lot 2 – Dotări educaționale
Description: Prezenta procedura are ca obiect achizitionarea de dotări educaționale, conform celor descrise in caietul de sarcini lot 2 – parte a documentatiei de atribuire. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 1.191.388,00 lei Cantitatile minime si maxime estimate aferente acordului cadru și contractului subsecvent se regăsesc în anexă întrucât dimensiunea sectiunilor de la nivelul fișei de date/anuntului de participare nu permit completarea.
Internal identifier: 2
Additional classification (cpv): 39162000 Educational equipment, 39162100 Teaching equipment
Lot: LOT-0003
Title: Lot 3 – Mobilier
Description: Prezenta procedura are ca obiect achizitionarea de produse de mobilier, conform celor descrise in caietul de sarcini lot 3 – parte a documentatiei de atribuire. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 15.578.228,25 lei Cantitatile minime si maxime estimate aferente acordului cadru și contractului subsecvent se regăsesc în anexă întrucât dimensiunea sectiunilor de la nivelul fișei de date/anuntului de participare nu permit completarea.
Internal identifier: 3
Additional classification (cpv): 39130000 Office furniture