See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Extinderea rețelei de metrou Magistrala 4 de metrou, secțiunea Gara de Nord – Gara Progresul
Description: Analiza strategiei de utilizare a trenurilor și a politicii de transport efectuate în cadrul documentatiilor tehnico – economice elab. anterior demarării procedurii, a constatat, faptul că obiectivul principal al documentului referitor la politica UE privind transporturile este durabilitatea, având ca obiectiv principal reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră (GES) din sectorul transporturilor cu 60%, până în 2050. Reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în orașe este crucială, având în vedere că transportul urban reprezintă aprox un sfert din emisiile de CO2 din sectorul transporturilor. Dependența excesivă de transportul individual este o cauză a congestionării traficului, poluării atmosferice și a emisiilor de zgomot, iar politica UE urmărește să elimine vehiculele care utilizează combustibil convențional din centrele orașelor până în 2050, promovând în același timp și sprijinind transportul urban public nepoluant, cum ar fi troleibuzele, tramvaiele, metroul și trenurile suburbane. Politicile UE remarcă importanța transportului colectiv în atingerea obiectivelor privind emisiile. S-a subliniat faptul că furnizarea de servicii de înaltă calitate mărește cererea de călători și creează un cerc virtuos care crește continuu ponderea călătoriilor cu transportul public. Traseul selectat pentru noul tronson de metrou are o lungime construită (în exploatare cu călători) aprox de 10,84 km, fără cei 78m aferenți stației Gara de Nord 2-existentă , plus o lungime construită (în exploatare fără călători – legătura cu Depoul Progresul) aproximativă de 1,1km. Traseul selectat pentru Lot 1 - Tronson 1 – Gara de nord – Eroii Revolutiei 2, are o lungime construită (în exploatare cu călători) aproximativă de 6,38 Km. Tronsonul 1: Gara de Nord 2 – Eroii Revoluției 2 are 7 stații, 7 interstații, plus Stația Gara de Nord 2 (existentă). Legătura cu Magistrala 4 de metrou existentă se va realiza în Stația Gara de Nord 2, prin continuarea axelor căilor Liniei 1 și Liniei 2 existente. Durata de relizare a investiției (proiectare și execuție), 60 luni, •10 luni proiectare (4 luni se suprapun cu execuția); •50 luni execuție; •4 luni probe tehnologice. Traseul selectat pentru Lot 2 - Tronson 2 - Eroii Revolutiei 2– Gara Progresul, are o lungime construită (în exploatare cu călători) aprox de 4,5 Km + o lungime construită (în exploatare fără călători – legătura cu Depoul Progresul) aprox de 1,1 km. Tronsonul 2 Eroii Revolutiei 2– Gara Progresul Lot 2, are 6 stații, 7 interstații, plus și un depou suprateran nou construit. Durata de relizare a investiției (proiectare și execuție), 60 luni, •10 luni proiectare (4 luni se suprapun cu execuția); •50 luni execuție; •4 luni probe tehnologice. Serviciile/lucrarile aferente celor două loturi se vor derula în paralel. Notă: Activitățile de natură să conducă la realizarea celor două obiective de investiții se vor derula în paralel, cu excepția cazului în care pe parcursul derulării investiției publice începerea sau ducerea la bun sfârșit a unei activitați în cadrul unui obiectiv de investiții depinde de o altă activitate din cadrul celuilalt obiectiv de investitii, sens în care se va stabili ordinea de prioritate a acestora și rezervele de timp necesare. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 20 zile. Clarificările solicitate după acest termen nu vor mai fi luate în considerare. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificare /informaţii suplimentare, în cea de-a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier: 4316422/2024/14
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45234122 Underground railway works
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Tronson 1 – Gara de nord – Eroii Revolutiei 2
Description: Extensia Magistrala 4 (Gara de Nord 2 – Gara Progresul) Lot 1 - Tronson 1 – Gara de nord – Eroii Revolutiei 2, are o lungime construită (în exploatare cu călători) aproximativă de 6,38 km, inclusiv cei 78m aferenți stației Gara de Nord 2-existentă Lot 1- Tronsonul 1 – Gara de nord – Eroii Revolutiei 2 are 7 stații, 7 interstații, plus Stația Gara de Nord 2 (existentă). Legătura cu Magistrala 4 de metrou existentă se va realiza în Stația Gara de Nord 2 prin continuarea axelor căilor Liniei 1 și Liniei 2 existente. Stații incluse în proiect: S.0 Stația Gara de Nord 2, stație existentă, în exploatare pe M4 (Gara de Nord 2 – Străulești); S.1 Stația Știrbei Vodă, amplasată în ampriza Străzii Berzei în dreptul intersecției Str. Berzei - Bd-ul Dinicu Golescu, stație simplă cu 4 accesuri; S.2 Stația Bogdan Petriceicu Hașdeu , amplasată în ampriza Străzii Vasile Pârvan, asigură legătura pietonală directă cu Stația Iulia Hașdeu propusă de pe viitoarea M, stația are 4 accesuri; S.3 Stația Uranus, amplasată în amprizele Str. Izvor respectiv intersecției Str. Izvor - Calea 13 Septembrie, stație simplă cu 4 accesuri; S.4 Stația George Rozorea, amplasată în ampriza Bd-ului Tudor Vladimirescu în dreptul intersecției Bd-ul Tudor Vladimirescu - Str. Cedrilor, stație simplă cu 4 accesuri; S.5 Stația Chirigiu, amplasată în ampriza Bd-ului Tudor Vladimirescu în imediata apropiere a intersecției acestuia cu Calea Rahovei, stație simplă cu 4 accesuri; S.6 Stația Filaret, amplasată în ampriza Șoselei Viilor în imediata apropiere a intersecției acesteia cu Strada Dr. Constantin Istrati; stație complexă, prevăzută cu o zonă de aparate de cale, are 5 accesuri; S.7 Stația Eroii Revoluției 2, amplasată în ampriza Pieței Eroii Revoluției (adiacent Stației Eroii Revoluției existente de pe Magistrala 2), stație simplă cu 3 accesuri. Lot 1 - Tronson 1 – Gara de nord – Eroii Revolutiei 2 Autoritatea Contractantă optează pentru achiziționarea ulterioară de noi servicii și lucrări similare pentru Lot 1, de la ofertantul a cărui ofertă va fi declarată câștigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziție publică. Valoarea minima a intervalului de la Sectiunea II.1.5 reprezinta valoarea estimata a prezentei proceduri), in functie de care se va elabora si evalua oferta, iar valoarea maxima a intervalului de la Sectiunea II.1.5 reprezinta valoarea estimata ce contine atat valoarea estimata a prezentei proceduri cat si valoarea posibilelor lucrari noi similare conform art. 104 alin (8) din Legea nr. 98/2016. În valoarea estimată a contractului (valoarea minimă a intervalului) este inclusă valoarea de: 473.884.176,05 lei fără TVA, reprezentând “Alte sume necesare pentru implementarea contractului”, lista categoriilor de cheltuieli care urmează a fi finanțate din Alte sume necesare pentru implementarea contractului, regăsindu-se la nivelul anexei la formularul de ofertă. Valoarea estimată a contractului nu include Cheltuieli diverse și neprevăzute, si nici Cheltuieli aferente marjei de buget şi pentru constituirea rezervei de implementare pentru ajustarea de preţ.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45112500 Earthmoving work, 45221200 Construction work for tunnels, shafts and subways, 45221250 Underground work other than tunnels, shafts and subways, 45223200 Structural works, 45234100 Railway construction works, 45234115 Railway signalling works, 45234116 Track construction works, 45234125 Underground railway station, 45300000 Building installation work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services
Options:
Description of the options: Vor fi avute in vedere prevederile de la Sect. II.2.4
Lot: LOT-0002
Title: Tronson 2 Eroii Revolutiei – Gara Progresul
Description: Extensia Magistrala 4 (Gara de Nord 2 – Gara Progresul) Lot 2 – Tronson 2 Eroii Revolutiei 2 – Gara Progresul, are o lungime construită (în exploatare cu călători) aproximativă de 4,5 Km + o lungime construită (în exploatare fără călători – legătura cu Depoul Progresul) aproximativă de 1,1 km. Tronsonul 2 Eroii Revolutiei 2– Gara Progresul Lot 2, are 6 stații, 7 interstații, plus și un depou suprateran nou construit. Stații incluse în proiect: S.8 Stația George Bacovia, amplasată în ampriza Șoselei Giurgiului, stație simplă cu 3 accesuri; S.9 Stația Toporași, amplasată în ampriza Șoselei Giurgiului în imediata apropiere a intersecției acesteia cu Str. Toporași, stație complexă, prevăzută cu o zonă de aparate de cale și cu Linia 3 (linie de parcare), are 4 accesuri; S.10 Stația Nicolae Cajal, amplasată în ampriza Șoselei Giurgiului în imediata apropiere a intersecției acesteia cu Str. Grădiștea, stație simplă cu 3 accesuri; S.11 Stația Luică, amplasată în ampriza Șoselei Giurgiului, în dreptul intersecției acesteia cu Str. Odei, stație simplă cu 3 accesuri; S.12 Stația Giurgiului, amplasată în ampriza Șoselei Giurgiului în fața magazinului Dedeman, stație simplă cu 3 accesuri; S.13 Stația Gara Progresul, amplasată adiacent stației de cale ferată Gara Progresul; Stație complexă, prevăzută cu o zonă de aparate de cale, are 3 accesuri; Depoul Progresul Suprateran, parcare acoperită. Lot 2 - Tronson 2 - Eroii Revolutiei 2– Gara Progresul Autoritatea Contractantă optează pentru achiziționarea ulterioară de noi servicii și lucrări similare pentru Lot 2, de la ofertantul a cărui ofertă va fi declarată câștigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziție. Valoarea minima a intervalului de la Sectiunea II.1.5 reprezinta valoarea estimata a prezentei proceduri, in functie de care se va elabora si evalua oferta, iar valoarea maxima a intervalului de la Sectiunea II.1.5 reprezinta valoarea estimata ce contine atat valoarea estimata a prezentei proceduri cat si valoarea posibilelor lucrari noi similare conform art. 104 alin (8) din Legea nr. 98/2016. În valoarea estimată a contratului (valoarea minimă a intervalului) este inclusă valoarea de: 402.664.255,48 lei fără TVA, reprezentând Alte sume necesare pentru implementarea contractului , lista categoriilor de cheltuieli care urmează a fi finanțate din “Alte sume necesare pentru implementarea contractului”, regăsindu-se la nivelul anexei la formularul de ofertă. Valoarea estimată a contractului nu include Cheltuieli diverse și neprevăzute, si nici Cheltuieli aferente marjei de buget şi pentru constituirea rezervei de implementare pentru ajustarea de preţ.
Internal identifier: 2