2. Procedimiento
Procedimiento
Título: L’objecte del contracte es implantar, desenvolupar i realitzar el seguiment de la metodologia BIM (Building Information Modeling) al Govern de les Illes Balears i al seu Sector Públic Instrumental.
Descripción: Per tal d’iniciar la implementació amb èxit de BIM al Govern Balear, es descriuen a continuació els treballs que són objecte del contracte i que es dividiran en tres fases: FASE 1: 6 mesos 1.1.- Avaluació inicial i definició d’objectius 1.2.- Assessorament per la creació d’un equip d’implementació, Oficina BIM 1.3.- Desenvolupament d'estàndards i protocols i redacció d’un manual BIM propi de l’entitat (Guia BIM) 1.4.- Establir un CDE (Common Data Environment) col·laboratiu capaç de desplegar els usos prevists a la implantació BIM. 1.5.-Establir i desenvolupar el manual de transformació SIG/CAD a BIM en cartografia. FASE 2: 6 mesos Selecció de 3 projectes pilot per provar la implementació de BIM a diferents àrees, assegurant que els models BIM assoleixin un nivell de desenvolupament (LOD) d'almenys LOD-300 ( a l’edifici Carrer Ter i edifici de la Llotja) i que s'adhereixin als principis d'OpenBIM. En concret: - Edifici d’oficines situat al Carrer Ter, 16, de Palma, amb 32.134 m2 de superfície construïda. - Edifici de La Llotja: edifici gòtic del s.XV amb nivell de catalogació BIC, amb una superfície de 1.177 m2de superfície construïda. - Cartografia del municipi de Montuïri (Mallorca), en cartografia urbana 1000 i Base topogràfica 5000. ● Avaluar el rendiment de BIM en termes d'eficiència, precisió i compliment dels objectius, utilitzant estàndards i eines que promoguin la interoperabilitat i l'obertura de dades. ● Validar els projectes pilots i fer-los accessibles als futurs licitadors. FASE 3: 12 mesos 3.1.- Implementació de la metodologia BIM als projectes seleccionats al llarg del període d’execució d’aquesta fase. 3.2.- Ajuda a la Redacció de Plecs per licitar en BIM 3.3.- Control de qualitat BIM en els processos implantats 3.4.-Gestió integral d’actius BIM amb integració GMAO 3.5.- Monitoratge i avaluació del seguiment de la implantació amb millora continua 3.6.- Assessorar a la Oficina BIM en la col·laboració i coordinació interinstitucional 3.7.- Promoció d’estàndards oberts i accés a dades
Identificador interno: CONTR 2024 22006
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 71210000 Servicios de asesoramiento en arquitectura
5. Lote
Lote: LOT-0000