479134-2026 - Licitación
Rumanía – Servicios de diseño arquitectónico – Servicii de proiectare pentru elaborarea și întocmirea documentațiilor tehnico – economice, expertize tehnice, diverse documentanții și studii de specialitate, evaluarea și gestionarea schimbărilor climatice, audit energetic, analiză și evaluare implementare și audit DNSH, asistență tehnică, urmărirea în timp a clădirilor / obiectivelor
Anuncio de contrato o de concesión. Régimen normal - Anuncio de cambios
Servicios
2. Procedimiento
Procedimiento
TítuloServicii de proiectare pentru elaborarea și întocmirea documentațiilor tehnico – economice, expertize tehnice, diverse documentanții și studii de specialitate, evaluarea și gestionarea schimbărilor climatice, audit energetic, analiză și evaluare implementare și audit DNSH, asistență tehnică, urmărirea în timp a clădirilor / obiectivelor
DescripciónConform Documentatiei de atribuire și a caietului de sarcini se impune incheierea unui acord-cadru având ca obiect: Servicii de proiectare pentru elaborarea și întocmirea documentațiilor tehnico – economice, expertize tehnice, diverse documentanții și studii de specialitate, evaluarea și gestionarea schimbărilor climatice, audit energetic, analiză și evaluare implementare și audit DNSH, asistență tehnică, urmărirea în timp a clădirilor / obiectivelor. Obiectivul prioritar îl reprezintă contractarea serviciilor de proiectare pentru unitățile de învățământ preuniversitar, imobile cu destinație de locuințe, piețe agroalimentare și alte imobile aflate în administrarea DGAPI, sau transmise prin hotărâri ale Consiliului Local, în vederea dezvoltării infrastructuriiacestora. În acest scop, vor fi elaborate documentațiile tehnice necesare care să perimtă extinderea, consolidarea, modernizarea și reabilitarea acestora. Frecventa contractelor ce urmeaza să fie atribuite: 40 de contracte subsecvente / 4 ani. Autoritatea contractantă estimează că va încheia câte 10 contracte subsecvente / an, în funcție de necesități și de bugetul alocat. Atribuirea contractelor subsecvente încheierii acordului-cadru se va face fără reluarea competiției. Cantitățile minime și maxime care au stat la baza estimării valorii estimate pentru procedura de atribuire a acordului cadru având ca obiect: Servicii de proiectare pentru elaborarea și întocmirea documentațiilor tehnico – economice, expertize tehnice, diverse documentanții și studii de specialitate, evaluarea și gestionarea schimbărilor climatice, audit energetic, analiză și evaluare implementare și audit DNSH, asistență tehnică, urmărirea în timp a clădirilor / obiectivelor, sunt anexate la prezenta Documentatie de Atribuire. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire este de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, autoritatea contractantă va transmite răspunsul consolidat formulat la solicitările de clarificări/informații suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor. *Legendă: - Autoritatea contractantă - AC; - Ofertant - OF; - Operator economic - OE; - Ofertant asociat - OA; - Asociat - AS; - Terț susținător - TS; - Subcontractant - SUBC.; - Subantreprenor - SA; - Persoană juridică - PJ; - Persoană fizică - PF; - Caiet de sarcini – CS; - Propunere tehnica – PT; - Ofertă tehnică - OT; - Propunere financiara – PFIN; - Garanție de participare - GP; - Garanție de bună execuție - GBE; - Certificat de atestare fiscală - CAF; - Cazier judiciar - CJ; - Certificat constatator - CC; - Oficiul Național al Registrului Comerțului - ONRC; - Agenția Națională pentru Achiziții Publice - ANAP.
Identificador interno14783794_2026_PAAPD1610414
Tipo de procedimientoAbierto
El procedimiento está aceleradono
Finalidad
Naturaleza del contratoServicios
Clasificación principal (cpv): 71220000 Servicios de diseño arquitectónico
5. Lote
LoteLOT-0000
TítuloDefault lot
DescripciónConform Documentației de atribuire și a caietului de sarcini se impune încheierea unui acord-cadru având ca obiect: ”Servicii de proiectare pentru elaborarea și întocmirea documentațiilor tehnico – economice, expertize tehnice, diverse documentanții și studii de specialitate, evaluarea și gestionarea schimbărilor climatice, audit energetic, analiză și evaluare implementare și audit DNSH, asistență tehnică, urmărirea în timp a clădirilor / obiectivelor”. CANTITĂȚILE MINIME ȘI MAXIME care au stat la baza estimării valorii estimate pentru prezenta procedură de atribuire a acordului – cadru având ca obiect: ”Servicii de proiectare pentru elaborarea și întocmirea documentațiilor tehnico – economice, expertize tehnice, diverse documentanții și studii de specialitate, evaluarea și gestionarea schimbărilor climatice, audit energetic, analiză și evaluare implementare și audit DNSH, asistență tehnică, urmărirea în timp a clădirilor / obiectivelor”, sunt următoarele: - Cel mai mic contract subsecvent, estimat: cantitate: 5.000,00 mp, valoare: 2.250.000,00 lei fără TVA. - Cel mai mare contract subsecvent, estimat: cantitate: 35.000,00 mp, valoare: 15.000.000,00 lei fără TVA. - Acord cadru minim, estimat: cantitate: 40.000,00 mp, valoare: 17.250.000,00 lei fără TVA. - Acord cadru maxim, estimat: cantitate totală: 1.790.000,00 mp, valoare: 682.009.600,00 lei fără TVA. Notă: Informațiile detaliate cu privire la cantitățile minime și maxime se regăsesc în anexa nr. 1.1 la caietul de sarcini. Anexat la prezenta documentație de atribuire se regăsesc toate informațiile și documentele necesare pentru elaborarea ofertei corespunzătoare în conformitate cu legislația incidentă în materie de achiziții publice. Frecvența contractelor ce urmeaza să fie atribuite: 40 de contracte subsecvente / 4 ani. Autoritatea contractantă estimează că va încheia câte 10 contracte subsecvente / an, în funcție de necesități și de bugetul alocat. Autoritatea contractanta își rezervă dreptul de a încheia mai multe sau mai puține contracte subsecvente în fiecare an. Așa cum rezultă din dispoziţiile art. 20 alin. (8) lit. f) din HG nr. 395/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publica/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016, cu modificările si completările ulterioare, cantitățile minime și maxime pe care autoritatea contractantă le stabileşte iniţial în documentaţia de atribuire, și ulterior în acordul-cadru, reprezintă estimări ale unor cantități care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, și nu cantitățile exacte care vor fi achiziţionate, acestea din urmă putând fi mai mici, egale, sau mai mari raportat la cele estimate, în funcţie de necesităţile efective ale autorității contractante. Acordul cadru începe să producă efecte, în sensul încheierii contractelor subsecvente, în cazul în care nu există un alt acord cadru aflat în derulare care să răspundă nevoii de contractare a serviciilor. Pe durata implementării Acordului cadru, încheierea contractelor subsecvente va fi condiționată de alocarea creditelor bugetare corespunzătoare, iar semnarea acestora se va face în conformitate cu reglementările referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele supuse legislației privind finanțele publice. Atribuirea contractelor subsecvente se va face fără reluarea competiției, conform art. 118 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016, respectiv în cascadă (în ordinea clasamentului rezultat în urma evaluării ofertelor), iar acestea pot fi derulate simultan, cu suprapunere în timp. Pentru încheierea unui contract subsecvent, Autoritatea contractanta transmite invitatia de participare ofertanților, respectând ordinea stabilită în clasamentul final al procedurii de atribuire. Invitația este adresată ofertantului clasat pe primul loc. Daca acesta acceptă invitația, contractul subsecvent va fi încheiat cu el. În cazul în care ofertantul de pe primul loc nu raspunde în termenul stabilit sau notifică imposibilitatea încheierii și executării contractului, invitația va fi transmisă ofertantului clasat pe locul doi. Daca ofertantul de pe locul doi nu raspunde sau refuza, procesul continua cu ofertantul de pe locul trei. În situatia în care niciunul dintre cei trei semnatari ai acordului-cadru nu raspunde în termenul stabilit sau declara imposibilitatea încheierii și executării contractului subsecvent, autoritatea contractantă va proceda în conformitate cu dispozițiile legale aplicabile privind gestionarea situațiilor de neexecutare și are dreptul de a iniția o nouă procedură pentru contractarea serviciilor necesare. Contractele subsecvente vor putea fi finanțate şi din alte surse financiare legal constituite. Pentru finanțarea excuției lucrărilor aferente contractelor subsecvente încheiate în derularea acordului cadru, autoritatea contractantă va accesa proiecte și/sau programe finanțate din fonduri naționale şi ale Uniunii Europene (POR etc.) fără ca această descriere să fie una limitativă. Ofertanţii din cadrul acestei proceduri înţeleg că Autoritatea Contractantă nu poate fi considerată răspunzătoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia şi indiferent dacă Autoritatea Contractantă a fost notificata asupra existenţei unui asemenea prejudiciu. Ofertanţii din cadrul acestei proceduri acceptă utilizarea condiţiilor speciale de mai sus, asumându-şi întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situaţia descrisă. Modificarea acordului-cadru/contractului de achiziţie publică, în cursul perioadei sale de valabilitate, se va putea efectua în condițiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 și al prevederilor din cadrul Instrucțiunii ANAP nr. 1/2021.
Identificador interno1
Clasificación adicional (cpv): 71300000 Servicios de ingeniería, 71322000 Servicios de diseño técnico para la construcción de obras de ingeniería civil
Opciones
Descripción de las opcionesClauză de modificare: Promitentul Achizitor îşi rezerva dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentației de atribuire cu până la maxim 50% din cantitatea maximă pentru acordul cadru/contractul subsecvent, pentru fiecare categorie de servicii în parte. Pretul articolelor care vor fi achizitionate suplimentar in baza clauzei de revizuire va fi cel din propunerea financiara ce sta la baza acordului cadru (ajustat dupa caz conform formula de ajustare), perioada de timp in care se va putea utiliza aceasta optiune de catre promitentul Achizitor: pe toata durata de valabilitate a acordului cadru/contractului subsecvent. Modificarea de valoare scăzută prevăzută de art. 221 alin. (1), lit. f) din Legea nr. 98/2016 se trateaza si calculeaza distinct de modificarea in baza art. 221 alin. (1), lit. a) din Legea nr. 98/2016. Cantitatea maximă a acordului cadru ce include și aplicarea suplimentării de 50% pentru fiecare categorie de lucrări și obiective, prevăzute în documentația de atribuire este de 2.685.000 mp; Valoarea maximă a acordului cadru ce include și aplicarea suplimentării de 50% pentru fiecare categorie de lucrări și obiective, prevăzute în documentația de atribuire este de 1.023.014.400,00 lei fără TVA; Ofertele se prezintă pentru cantitatea maximă inițială a acordului cadru respectiv 1.790.000 mp (conform anexei la caietul de sarcini) și vor fi raportate la valoarea minimă din intervalul prezentat în secțiunea II.1.5 din instrucțiunile pentru ofertanți/candidați, respectiv valoarea de 682.009.600,00 lei fără TVA.
479134-2026 - Mise en concurrence
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire - Avis de changement
Services
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne14783794_2026_PAAPD1610414
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréenon
Objet
Nature principale du marchéServices
Nomenclature principale (cpv): 71220000 Services de création architecturale
5. Lot
LotLOT-0000
TitreDefault lot
Identifiant interne1
Nomenclature complémentaire (cpv): 71300000 Services d'ingénierie, 71322000 Services de conception technique pour la construction d'ouvrages de génie civil
Options