613298-2026 - Licitación
Rumanía – Espectrómetros de masas – Echipamente de cercetare pentru dotarea Laboratorului de radioizotopi
Anuncio de contrato o de concesión. Régimen normal - Anuncio de cambios
Suministros
2. Procedimiento
Procedimiento
TítuloEchipamente de cercetare pentru dotarea Laboratorului de radioizotopi
DescripciónObiectul contractului constă în furnizarea produselor/dotărilor/echipamentelor indicate în caietul de sarcini, respectiv în furnizarea de: - Lotul nr. 1: TIMS (Thermal Ionization Mass Spectrometer): spectrometru de masa cu sursă solidă: va fi dedicat aplicațiilor in care măsurătorile izotopice necesită precizia cea mai mare de analiză. Printre ele se numără măsurători de izotopi radiogenici clasici pe sedimente, minerale si roci (87Sr/86Sr, 143Nd/144Nd, 206Pb/204Pb, 207Pb/204Pb, 208Pb/204Pb), dar si aplicații inovatoare noi cum ar fi măsurători de izotopi ușori de interes geochimic general (6Li/7Li, 9B/10B) și în probleme de schimbări de climat (42Ca/44Ca). De asemenea, se vor măsura cu TIMS izotopi de viață scurtă (210Pb, 90Sr) relevanți în probleme de poluare radioactivă și pentru geocronologie la scara de zeci de ani. - Lotul nr. 2: HR-ICP-MS (High Resolution Single Collector Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometer): ICP-MS-ul rezoluție mare si de generație nouă deschide oportunitatea de a măsura izotopi non-tradiționali pe o varietate largă de materiale, de la roci si minerale, la plante si animale, artefacte de importanta arheologica, etc. De asemenea, cu ajutorul laserului de mare putere si a spectrometrului se vor aplica măsurători geocronologice de U-Pb si Th-Pb pe zircoane si alte minerale (magmatice sau detritice).
Identificador interno5194978/2026/22
Tipo de procedimientoAbierto
El procedimiento está aceleradono
Finalidad
Naturaleza del contratoSuministros
Clasificación principal (cpv): 38433100 Espectrómetros de masas
5. Lote
LoteLOT-0001
TítuloTIMS (Thermal Ionization Mass Spectrometer)
DescripciónTIMS (Thermal Ionization Mass Spectrometer) - spectrometru de masa cu sursă solidă (1 buc.): va fi dedicat aplicațiilor in care măsurătorile izotopice necesită precizia cea mai mare de analiză. Printre ele se numără măsurători de izotopi radiogenici clasici pe sedimente, minerale si roci (87Sr/86Sr, 143Nd/144Nd, 206Pb/204Pb, 207Pb/204Pb, 208Pb/204Pb), dar si aplicații inovatoare noi cum ar fi măsurători de izotopi ușori de interes geochimic general (6Li/7Li, 9B/10B) și în probleme de schimbări de climat (42Ca/44Ca). De asemenea, se vor măsura cu TIMS izotopi de viață scurtă (210Pb, 90Sr) relevanți în probleme de poluare radioactivă și pentru geocronologie la scara de zeci de ani.
Identificador interno1
Clasificación adicional (cpv): 50410000 Servicios de reparación y mantenimiento de aparatos de medida, pruebas y verificación, 51430000 Servicios de instalación de equipo técnico de laboratorio
LoteLOT-0002
TítuloHR-ICP-MS (High Resolution Single Collector Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometer)
DescripciónICP-MS-ul rezoluție mare si de generație nouă deschide oportunitatea de a măsura izotopi non-tradiționali pe o varietate largă de materiale, de la roci si minerale, la plante si animale, artefacte de importanta arheologica, etc.
Identificador interno2
Clasificación adicional (cpv): 50400000 Servicios de reparación y mantenimiento de equipo médico y de precisión, 51430000 Servicios de instalación de equipo técnico de laboratorio