754951-2026 - Modificación de contrato
Grecia – Servicios de contabilidad – Παροχή εξειδικευμένων οικονομικών – λογιστικών και συμβουλευτικών υπηρεσιών
Anuncio de modificación de contrato
Servicios
2. Procedimiento
Procedimiento
Título: Παροχή εξειδικευμένων οικονομικών – λογιστικών και συμβουλευτικών υπηρεσιών
Descripción: Αντικείμενο της σύμβασης αποτελεί η παροχή εξειδικευμένων οικονομικών – λογιστικών και συμβουλευτικών υπηρεσιών στις οικονομικές υπηρεσίες της Εθνικής Λυρικής Σκηνής . Αναλυτικά το αντικείμενο της σύμβασης απαρτίζεται ενδεικτικά και όχι περιοριστικά από τα κάτωθι: Α. Εξειδικευμένες Οικονομικές - Λογιστικές υπηρεσίες: 1. Υποστήριξη - καθοδήγηση όλων των εμπλεκόμενων χρηστών σχετικά με την καταχώρηση των λογιστικών γεγονότων, καθότι υφίστανται ιδιαιτερότητες στο φυσικό αντικείμενο. 2. Ολοκληρωμένη παρακολούθηση και έλεγχος όλων των λογαριασμών γενικής λογιστικής. 3. Υποστήριξη στην παρακολούθηση του πληροφοριακού συστήματος με βασικό πυλώνα την παρακολούθηση τόσο σε λογιστικό όσο και σε διαχειριστικό επίπεδο. 4. Υποστήριξη στην έκδοση παραστατικών εσόδων χορηγιών, επιχορηγήσεων και λοιπών εσόδων καλλιτεχνικής δραστηριότητας. 5. Υποστήριξη στην καταχώρηση εσόδων εισιτηρίων, προγραμμάτων και λοιπών εσόδων gift shop με χρήση του προγράμματος εισιτηρίων και του ERP. 6. Υποστήριξη στον υπολογισμό εκκαθάρισης παραστάσεων για την ενημέρωση προμηθευτών που αφορούν δικαιώματα επί των εισπράξεων. 7. Υποστήριξη στην έκδοση χρηματικών ενταλμάτων και στην παρακολούθηση ηλεκτρονικών πληρωμών προμηθευτών και λοιπών πιστωτών. 8. Υποστήριξη και συνεργασία με το αρμόδιο τμήμα του ΙΣΝ για το κύκλωμα παραστατικών μέσω της μεγάλης δωρεάς. 9. Υποστήριξη στον έλεγχο και καταχώρηση παραστατικών αγορών και δαπανών εσωτερικού και εξωτερικού. 10. Υποστήριξη στον έλεγχο των μηνιαίων φόρων, κρατήσεων και λοιπών φορολογικών υποχρεώσεων. 11. Υποστήριξη στην υποβολή και πληρωμή όλων των δηλώσεων παρακρατούμενων φόρων, και λοιπών φορολογικών και ασφαλιστικών κρατήσεων. 12. Υποστήριξη στην ανάρτηση εσόδων στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του taxis MYDATΑ καθώς και στον αντίστοιχο χαρακτηρισμό εξόδων όπου απαιτείται. 13. Υποστήριξη στη συμφωνία μεταξύ του Μητρώου Παγίων με την Γενική Λογιστική, καθώς και στη διενέργεια τακτοποιητικών εγγραφών και δημιουργία αρχείου ετήσιας συμφωνίας. 14. Υποστήριξη στην διενέργεια ετήσιων τακτοποιητικών - διορθωτικών εγγραφών, όπου κρίνονται απαραίτητες. 15. Υποστήριξη στις εγγραφές κλεισίματος ισολογισμού για τη δημιουργία οριστικού ισοζυγίου κλεισίματος χρήσης. 16. Υποστήριξη στη συμφωνία των υπολοίπων των περατωμένων έργων και την επιστροφή τυχών αδιάθετων ποσών στους φορείς χρηματοδότησης 17. Υποστήριξη και συνεργασία με Ορκωτούς ελεγκτές για το κλείσιμο διαχειριστικής χρήσης. 18. Υποστήριξη και συνεργασία με φορολογικούς ελέγχους στα πλαίσια ετήσιων ελέγχων επιστροφής ΦΠΑ. 19. Υποστήριξη στην επεξεργασία οικονομικών δεδομένων και παραγωγή αναφορών. 20. Συμβουλευτικές λογιστικές υπηρεσίες (φορολογικές–ασφαλιστικές). Β. Υποστηρικτικές υπηρεσίες Τμήματος Λογιστηρίου 1. Υποστήριξη στην καταχώρηση και συμφωνία χρηματικών διαθεσίμων τραπεζικών λογαριασμών και μετρητών. 2. Υποστήριξη στην συμφωνία πελατών, προμηθευτών. 3. Υποστήριξη στην παρακολούθηση Παγίων στοιχείων (αποσβέσεις, απομειώσεις, αποσύρσεις κλπ.) στο νέο πληροφοριακό σύστημα. 4. Υποστήριξη στην λογιστική συμφωνία των χρηματοδοτήσεων όλων των έργων. 5. Υποστήριξη στην συμφωνία για την διενέργεια πληρωμών μέσω e- ΠΔΕ. 6. Υποστήριξη στην δημιουργία αποφάσεων ανάληψης υποχρέωσης και σύνδεσης με τα αντίστοιχα παραστατικά στο νέο πληροφοριακό σύστημα ERP. 7. Υποστήριξη στην αρχειοθέτηση συμβάσεων, παραστατικών και τραπεζικών εγγράφων. Γ. Υποστηρικτικές εργασίες στον Προϋπολογισμό - Δημοσιονομική παρακολούθηση & αναφορές 1. Υποστήριξη στην παρακολούθηση εγκεκριμένου προϋπολογισμού, τόσο σε επίπεδο λειτουργίας όσο και σε επίπεδο έργων. 2. Υποστήριξη στην αποτύπωση και στην τήρησή του Προϋπολογισμού με βάση το ΠΔ80/2016 - ΦΕΚ 145/Α/5.8.2016. 3. Υποστήριξη στη σύνταξη όλων των δημοσιονομικών αναφορών με υποχρέωση αποστολής τους στο αρμόδιο εποπτεύον Υπουργείο και το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. 4. Υποστήριξη στη σύνταξη Ετήσιου Απολογισμού Εσόδων-Εξόδων προς αποστολή στις αρμόδιες ελεγκτικές υπηρεσίες (Ελεγκτικό Συνέδριο, Γενικό Λογιστήριο του Κράτους κτλ.) . 5. Υποστήριξη στη διενέργεια αποφάσεων ανάληψης υποχρέωσης με βάση το ΠΔ 80/2016 - ΦΕΚ 145/Α/5.8.2016 . 6. Υποστήριξη στη σύνταξη Μηνιαίας έκθεσης ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεων. 7. Υποστήριξη στη σύνταξη Μηνιαίων οικονομικών στοιχείων 8. Υποστήριξη στη σύνταξη Μηνιαίας Αναφοράς Μητρώου Δεσμεύσεων 9. Υποστήριξη στη σύνταξη και ανάρτηση στοιχείων στην ΕΛΣΤΑΤ (τριμηνιαία, ετήσια) 10. Υποστήριξη στη σύνταξη τριμηνιαίας εκτέλεσης προϋπολογισμού. 11. Υποστήριξη στην παρακολούθηση αναμορφώσεων του εγκεκριμένου προϋπολογισμού. Δ. Υποστήριξη Τμήματος Προμηθειών 1. Υποστήριξη στις διαδικασίες ανάθεσης δημοσίων συμβάσεων του φορέα, βάσει του ν. 4412/2016 ( κατάρτιση προσκλήσεων υποβολής προσφορών, αποφάσεων ανάθεσης, συμβάσεων, κατάρτιση τευχών διαγωνισμών, πρακτικών επιτροπών και συμβάσεων) , 2. Συμβουλευτική/νομική υποστήριξη στον Νόμο των προμηθειών 4412/2016
Finalidad
Naturaleza del contrato: Servicios
Clasificación principal (cpv): 79211000 Servicios de contabilidad
Clasificación adicional (cpv): 75120000 Servicios administrativos de agencias
5. Lote
Lote: LOT-0001
Descripción: Αντικείμενο της σύμβασης αποτελεί η παροχή εξειδικευμένων οικονομικών – λογιστικών και συμβουλευτικών υπηρεσιών στις οικονομικές υπηρεσίες της Εθνικής Λυρικής Σκηνής . Αναλυτικά το αντικείμενο της σύμβασης απαρτίζεται ενδεικτικά και όχι περιοριστικά από τα κάτωθι: Α. Εξειδικευμένες Οικονομικές - Λογιστικές υπηρεσίες: 1. Υποστήριξη - καθοδήγηση όλων των εμπλεκόμενων χρηστών σχετικά με την καταχώρηση των λογιστικών γεγονότων, καθότι υφίστανται ιδιαιτερότητες στο φυσικό αντικείμενο. 2. Ολοκληρωμένη παρακολούθηση και έλεγχος όλων των λογαριασμών γενικής λογιστικής. 3. Υποστήριξη στην παρακολούθηση του πληροφοριακού συστήματος με βασικό πυλώνα την παρακολούθηση τόσο σε λογιστικό όσο και σε διαχειριστικό επίπεδο. 4. Υποστήριξη στην έκδοση παραστατικών εσόδων χορηγιών, επιχορηγήσεων και λοιπών εσόδων καλλιτεχνικής δραστηριότητας. 5. Υποστήριξη στην καταχώρηση εσόδων εισιτηρίων, προγραμμάτων και λοιπών εσόδων gift shop με χρήση του προγράμματος εισιτηρίων και του ERP. 6. Υποστήριξη στον υπολογισμό εκκαθάρισης παραστάσεων για την ενημέρωση προμηθευτών που αφορούν δικαιώματα επί των εισπράξεων. 7. Υποστήριξη στην έκδοση χρηματικών ενταλμάτων και στην παρακολούθηση ηλεκτρονικών πληρωμών προμηθευτών και λοιπών πιστωτών. 8. Υποστήριξη και συνεργασία με το αρμόδιο τμήμα του ΙΣΝ για το κύκλωμα παραστατικών μέσω της μεγάλης δωρεάς. 9. Υποστήριξη στον έλεγχο και καταχώρηση παραστατικών αγορών και δαπανών εσωτερικού και εξωτερικού. 10. Υποστήριξη στον έλεγχο των μηνιαίων φόρων, κρατήσεων και λοιπών φορολογικών υποχρεώσεων. 11. Υποστήριξη στην υποβολή και πληρωμή όλων των δηλώσεων παρακρατούμενων φόρων, και λοιπών φορολογικών και ασφαλιστικών κρατήσεων. 12. Υποστήριξη στην ανάρτηση εσόδων στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του taxis MYDATΑ καθώς και στον αντίστοιχο χαρακτηρισμό εξόδων όπου απαιτείται. 13. Υποστήριξη στη συμφωνία μεταξύ του Μητρώου Παγίων με την Γενική Λογιστική, καθώς και στη διενέργεια τακτοποιητικών εγγραφών και δημιουργία αρχείου ετήσιας συμφωνίας. 14. Υποστήριξη στην διενέργεια ετήσιων τακτοποιητικών - διορθωτικών εγγραφών, όπου κρίνονται απαραίτητες. 15. Υποστήριξη στις εγγραφές κλεισίματος ισολογισμού για τη δημιουργία οριστικού ισοζυγίου κλεισίματος χρήσης. 16. Υποστήριξη στη συμφωνία των υπολοίπων των περατωμένων έργων και την επιστροφή τυχών αδιάθετων ποσών στους φορείς χρηματοδότησης 17. Υποστήριξη και συνεργασία με Ορκωτούς ελεγκτές για το κλείσιμο διαχειριστικής χρήσης. 18. Υποστήριξη και συνεργασία με φορολογικούς ελέγχους στα πλαίσια ετήσιων ελέγχων επιστροφής ΦΠΑ. 19. Υποστήριξη στην επεξεργασία οικονομικών δεδομένων και παραγωγή αναφορών. 20. Συμβουλευτικές λογιστικές υπηρεσίες (φορολογικές–ασφαλιστικές). Β. Υποστηρικτικές υπηρεσίες Τμήματος Λογιστηρίου 1. Υποστήριξη στην καταχώρηση και συμφωνία χρηματικών διαθεσίμων τραπεζικών λογαριασμών και μετρητών. 2. Υποστήριξη στην συμφωνία πελατών, προμηθευτών. 3. Υποστήριξη στην παρακολούθηση Παγίων στοιχείων (αποσβέσεις, απομειώσεις, αποσύρσεις κλπ.) στο νέο πληροφοριακό σύστημα. 4. Υποστήριξη στην λογιστική συμφωνία των χρηματοδοτήσεων όλων των έργων. 5. Υποστήριξη στην συμφωνία για την διενέργεια πληρωμών μέσω e- ΠΔΕ. 6. Υποστήριξη στην δημιουργία αποφάσεων ανάληψης υποχρέωσης και σύνδεσης με τα αντίστοιχα παραστατικά στο νέο πληροφοριακό σύστημα ERP. 7. Υποστήριξη στην αρχειοθέτηση συμβάσεων, παραστατικών και τραπεζικών εγγράφων. Γ. Υποστηρικτικές εργασίες στον Προϋπολογισμό - Δημοσιονομική παρακολούθηση & αναφορές 1. Υποστήριξη στην παρακολούθηση εγκεκριμένου προϋπολογισμού, τόσο σε επίπεδο λειτουργίας όσο και σε επίπεδο έργων. 2. Υποστήριξη στην αποτύπωση και στην τήρησή του Προϋπολογισμού με βάση το ΠΔ80/2016 - ΦΕΚ 145/Α/5.8.2016. 3. Υποστήριξη στη σύνταξη όλων των δημοσιονομικών αναφορών με υποχρέωση αποστολής τους στο αρμόδιο εποπτεύον Υπουργείο και το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. 4. Υποστήριξη στη σύνταξη Ετήσιου Απολογισμού Εσόδων-Εξόδων προς αποστολή στις αρμόδιες ελεγκτικές υπηρεσίες (Ελεγκτικό Συνέδριο, Γενικό Λογιστήριο του Κράτους κτλ.) . 5. Υποστήριξη στη διενέργεια αποφάσεων ανάληψης υποχρέωσης με βάση το ΠΔ 80/2016 - ΦΕΚ 145/Α/5.8.2016 . 6. Υποστήριξη στη σύνταξη Μηνιαίας έκθεσης ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεων. 7. Υποστήριξη στη σύνταξη Μηνιαίων οικονομικών στοιχείων 8. Υποστήριξη στη σύνταξη Μηνιαίας Αναφοράς Μητρώου Δεσμεύσεων 9. Υποστήριξη στη σύνταξη και ανάρτηση στοιχείων στην ΕΛΣΤΑΤ (τριμηνιαία, ετήσια) 10. Υποστήριξη στη σύνταξη τριμηνιαίας εκτέλεσης προϋπολογισμού. 11. Υποστήριξη στην παρακολούθηση αναμορφώσεων του εγκεκριμένου προϋπολογισμού. Δ. Υποστήριξη Τμήματος Προμηθειών 1. Υποστήριξη στις διαδικασίες ανάθεσης δημοσίων συμβάσεων του φορέα, βάσει του ν. 4412/2016 ( κατάρτιση προσκλήσεων υποβολής προσφορών, αποφάσεων ανάθεσης, συμβάσεων, κατάρτιση τευχών διαγωνισμών, πρακτικών επιτροπών και συμβάσεων) , 2. Συμβουλευτική/νομική υποστήριξη στον Νόμο των προμηθειών 4412/2016 Οι παρεχόμενες υπηρεσίες κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς του Κοινού Λεξιλογίου δημοσίων συμβάσεων (CPV) : 79211000-6: Λογιστικές υπηρεσίες καθώς και CPV: 75120000-3 Διοικητικές υπηρεσίες οργανισμών . Προσφορές υποβάλλονται για το σύνολο του έργου. Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των διακοσίων εβδομήντα πέντε χιλιάδων ευρώ (275.000,00€) μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ, με δικαίωμα προαίρεσης μέχρι του ποσού των διακοσίων εβδομήντα πέντε χιλιάδων ευρώ (275.000,00€) μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε δώδεκα (12) μήνες από την ημερομηνία υπογραφής της, με δικαίωμα προαίρεσης για δώδεκα (12) επιπλέον μήνες.
Identificador interno: Παροχή εξειδικευμένων οικονομικών – λογιστικών και συμβουλευτικών υπηρεσιών
Opciones:
Descripción de las opciones: Η αναθέτουσα αρχή διατηρεί τα κάτωθι δικαιώματα προαίρεσης (σύμφωνο προαίρεσης Αστικού Κώδικα) τα οποία δύναται να ασκήσει με μονομερή δήλωση κατά τη διάρκεια εκτέλεσης της σύμβασης και πιο συγκεκριμένα : Α. Μετά τη σύναψη της αρχικής σύμβασης, κατά την υλοποίηση του έργου και πριν τη λήξη της σύμβασης, η Αναθέτουσα Αρχή δύναται να αποφασίσει την ενεργοποίηση των ως άνω δικαιωμάτων προαίρεσης με τους ίδιους όρους της αρχικής σύμβασης, ήτοι με παράταση της διάρκειας της σύμβασης για δώδεκα (12) επιπλέον μήνες και με αύξηση της συμβατικής αξίας μέχρι του ποσού των διακοσίων εβδομήντα πέντε χιλιάδων ευρώ (275.000,00 €) μη συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α, το οποίο αντιστοιχεί σε ποσοστό εκατό τοις εκατό (100%) του προϋπολογισμού του έργου, ήτοι έως του ποσού των Διακοσίων εβδομήντα πέντε χιλιάδων ευρώ (275.000,00 €) πλέον ΦΠΑ 24%. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, υφίσταται μονομερές διαπλαστικό δικαίωμα της αναθέτουσας αρχής να θέσει σε ενέργεια τη συμβατική σχέση, και μόνο με σχετική δήλωσή της προς τον ανάδοχο της αρχικής σύμβασης.