760739-2026 - Licitación
Finlandia – Aparatos domésticos – Espoon Asunnot Oy / Kodinkoneiden toimitus, -asennus ja -huolto puitesopimus 2027
Anuncio de contrato o de concesión. Régimen normal
Suministros - Servicios
2. Procedimiento
Procedimiento
Título: Espoon Asunnot Oy / Kodinkoneiden toimitus, -asennus ja -huolto puitesopimus 2027
Descripción: Hankinnan kohteena on Kodinkoneiden toimitus, -asennus ja -huolto palvelujen tuottaminen Espoon Asunnot Oy:n omistamissa kiinteistöissä. Palvelu sisältää mm.: • Kodinkoneiden tarkastus-, korjaus ja huoltopalvelut • Kodinkoneiden toimituspalvelut • Kodinkoneiden asennuspalvelut • seuranta, raportointi ja dokumentointi • neuvonta tilaajille ja asukkaille Palvelu tuotetaan tilausten perusteella tilaajan kiinteistöissä. Valinta Hankinta jaetaan pääsääntöisesti maantieteellisiin osiin. Hankintayksikkö tekee toimittajan puitesopimus, johon valitaan kaksi palveluntuottajaa. Sopimus tulisi olemaan kestoltaan 4 vuotta. Hankinta on jaettu kahteen maantieteelliseen alueeseen sekä uudiskohteiden laitteisiin ilman asennusta. Kahdelle alueelle valitaan kumppani hoitamaan kodinkoneiden toimitukset ja huolto. Kilpailutuksessa seuraavaksi halvimman molempia alueita tarjonnut valitaan varasijalle, jonka kanssa voidaan tehdä sopimus, jos jomman kumman valitun kanssa ei sopimukseen päästä tai sopimus päätetään kesken sopimuksen. Halvempi tarjoaja saa valita eteläinen vai pohjoinen alue. Uudis- ja peruskorjauskohteet eivät välttämättä noudata samaa aluejakoa. Vaihtoehdot sopimuksen toteuttamisessa ovat seuraavat: 1. Tarjouksen antava yritys voi itse hoitaa sekä kodinkoneiden toimituksen että huollon. 2. Tarjouksen antava yritys toimii kodinkoneiden toimittajana ja yrityksen alihankkija tekee kodinkoneiden huollot. Koko palvelu on kuitenkin tarjottava yhtenä sopimuksena ja kaikki palvelut laskutettava saman toimittajan toimesta Hankinnan kohteena on Espoon Asunnot Oy:n kodinkoneiden toimitukset, -huolto ja -asennuspalvelut. Tilaajalla on tarve molemmilla alueilla noin 1500 kodinkoneen uusimiselle ja 1000 uudelle kodinkoneelle sekä noin 3000 huolto-/asennuskäyntiä per vuosi. Tilaaja ei voi kertoa tarkkoja määriä ennalta eikä luvata tiettyä määrää töitä tai laitteita sopimusaikana. Hintalistan määräarviot ovat ainoastaan tarjousten vertailua varten. Hankinta jaetaan kahteen osaan: Osa 1: Etelä Osa 2: Pohjoinen Hinnoitellaan erikseen: Uudis- ja peruskorjauskohteen kodinkoneet Uudis ja peruskorjauskohteissa lähtökohtaisesti noudatetaan samaa aluejakoa. Kaikkia alueita tarjotaan samalla tarjouksella. Tilaaja valitsee yhteensä 2 sopimuskumppania. Tarjoaja voi käyttää sopimuksen toteuttamisessa myös alihankkijaa eli tarjoaja voi - hoitaa kodinkoneiden toimituksen, -asennus ja huoltopalvelut itse - hoitaa kodinkoneiden toimituksen ja yrityksen alihankkija hoitaa kuljetus-, asennus- ja huoltopalvelut. Tilaaja kuitenkin asioi vain sopimuskumppanin kautta ja vain sopimuskumppani laskuttaa tilaajaa yhdellä laskulla per tilaus. Toimittaja valitaan halvimpien vertailuhintojen perusteella Tarjouksen hintalomakkeessa tulee ilmoittaa arvonlisäverolliset hinnat työselostuksessa kuvattujen työsisältöjen perusteella. Sopimusjärjestely 4 v puitesopimus
Identificador interno: 626832
Tipo de procedimiento: Abierto
El procedimiento está acelerado: no
Principales características del procedimiento: Menettely • Hankintamenettely: avoin menettely • Puitejärjestely • Valintaperuste: halvimmat vertailuhinnat Hankintayksikkö on tehnyt markkinaselvitystä tietopyynnöillä sekä käymällä markkinavuoropuhelua usean toimijan kanssa. Toimittajiksi valitaan kaksi halvimman kokonaisvertailuhinnan tarjonnutta ja lisäksi yksi varalle, jos jommankumman tarjoajan kanssa ei päästä sopimukseen tai sopimus päättyy kesken sopimusajan. Vertailuhinnaltaan halvempi saa valita valitseeko eteläisen vai pohjoisen alueen. Toinen saa jäljelle jäävän alueen. Samaa jakoa käytetään lähtökohtaisesti myös uudis- ja peruskorjauskohteissa. Samasta konsernista voi tehdä vain yhden tarjouksen. Jos samasta konsernista tulee toinen tarjous vain ensimmäinen hyväksytään. Energiatehokkuusdirektiivin vaatimukset on tutkittu ja ne on huomioitu laitevaatimuksissa.
Finalidad
Naturaleza del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 39700000 Aparatos domésticos
Clasificación adicional (cpv): 45351000 Trabajos de instalación de ingeniería mecánica
5. Lote
Lote: LOT-0001
Título: Kodinkoneiden toimitus, -asennus ja -huolto puitesopimus Pohjoinen alue
Descripción: Kodinkoneiden toimitus, -asennus ja -huolto puitesopimus Pohjoinen alue palvelukuvauksen mukaan
Identificador interno: Osa 1-0
Naturaleza del contrato: Servicios
Naturaleza complementaria del contrato: Suministros
Clasificación principal (cpv): 50000000 Servicios de reparación y mantenimiento
Clasificación adicional (cpv): 39700000 Aparatos domésticos
Lote: LOT-0002
Título: Kodinkoneiden toimitus, -asennus ja -huolto puitesopimus Eteläinen alue
Descripción: Kodinkoneiden toimitus, -asennus ja -huolto puitesopimus Eteläinen alue palvelukuvauksen mukaan
Identificador interno: Osa 2-1
Clasificación adicional (cpv): 39710000 Aparatos electrodomésticos