2. Menetlus
Menetlus
Pealkiri: SERVICII DE CONSULTANȚĂ ȘI SUPERVIZARE EXECUȚIE LUCRĂRI PENTRU OBIECTIVUL „DRAGAJ DE INVESTIȚII ÎN PORTURILE MARITIME”
Kirjeldus: Obiectul achizitiei îl constituie prestarea serviciilor de consultanță și supervizare pentru proiectul de investiții: Dragaj de investiții în porturile maritime. Obiectivele specifice ale contractului sunt prestarea de servicii de supervizare de înaltă calitate în timpul Perioadei de proiectare și execuție și a perioadei garanției lucrărilor ***, în vederea urmăririi corectei utilizări a fondurilor disponibile și pentru a se asigura că Antreprenorul proiectează si execută lucrările în conformitate cu obligațiile contractuale, în special în ceea ce privește durata, cantitatea, calitatea și costul proiectării și al execuției lucrărilor. Consultantul va avea rolul de Supervizor conform prevederilor Condițiilor Contractului de proiectare și execuție lucrări DRAGAJ DE INVESTIȚII ÎN PORTURILE MARITIME, anume a Condițiilor generale și specifice pentru contractele de proiectare și execuție lucrări aprobat prin HG nr.1 din ianuarie 2018, Anexa 2, cu modificările și completările ulterioare. Prestatorul serviciilor de consultanță și supervizare a lucrărilor va oferi beneficiarului garanția că executantul căruia i-a fost atribuit contractul sectorial de lucrări își va îndeplini toate responsabilitățile asumate prin semnarea acestuia, va respecta prevederile legale, reglementările tehnice și caietele de sarcini. Rezultatele așteptate a fi atinse de către Supervizor sunt următoarele: - Servicii de consultanță pentru Beneficiar în conformitate cu prevederile Contractului de servicii de consultanță și supervizare pentru obiectivul „DRAGAJ DE INVESTIȚII ÎN PORTURILE MARITIME – Proiectare și execuție”, - Servicii de supervizare a proiectării și execuției lucrărilor la standarde de înaltă calitate, îndeplinind rolul de „Supervizor” conform prevederilor Acordului contractual pe durata perioadei de proiectare și a perioadei de execuție a lucrărilor și pe perioada garanției lucrărilor ***, astfel încât Antreprenorul să execute lucrări de bună calitate și să finalizeze proiectarea și execuția lucrărilor cu încadrare în durata de execuție asumată și în valoarea ofertată pentru obiectivul „DRAGAJ DE INVESTIȚII ÎN PORTURILE MARITIME – Proiectare și executie”. Prestarea serviciilor de consultanță Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 Termenul în care entitatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări sau informatii suplimentare în legătură cu documentatia de atribuire este a 10 - a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub ). La solicitările adresate dupa acest termen entitatea contractantă nu va răspunde.
Sisemine tunnus: 11062831/2025/ B.1 PAAS
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 71310000 Insener-tehnilised ja ehitusalased nõustamisteenused
5. Osa
Osa: LOT-0000
Pealkiri: Default lot
Kirjeldus: Obiectul achizitiei îl constituie prestarea serviciilor de consultanță și supervizare pentru proiectul de investiții: Dragaj de investiții în porturile maritime. Obiectivele specifice ale contractului sunt prestarea de servicii de supervizare de înaltă calitate în timpul Perioadei de proiectare și execuție și a perioadei garanției lucrărilor, în vederea urmăririi corectei utilizări a fondurilor disponibile și pentru a se asigura că Antreprenorul proiectează si execută lucrările în conformitate cu obligațiile contractuale, în special în ceea ce privește durata, cantitatea, calitatea și costul proiectării și al execuției lucrărilor. Domeniul serviciilor de consultanță și supervizare este alcătuit din următoarele componente principale, dar fără a se limita la: a) Activități aferente supervizării proiectării; b) Activități aferente perioadei de pre-construcție; c) Activități în perioada de execuție lucrări; d) Activități în perioada post – construcție, inclusiv recepția la terminarea lucrărilor e) Activități în perioada de garanție *** și în Perioada de închidere (inclusiv monitorizarea topografică a cheurilor și Recepția Finală a lucrărilor); f) Administrarea și managementul Contractului de proiectare si execuție lucrări. Activitățile se vor desfășura conform prevederilor Caietului de Sarcini, a Contractului de Servicii de Consultanță și Supervizare și a Condițiilor Contractului de Proiectare și Execuție Lucrări (Anexa 2). Prestarea serviciilor de consultanță și supervizare se va realiza ținând cont de o serie de cerințe specifice, detaliate la nivelul Caietului de sarcini nr 7753/23.02.2026.
Sisemine tunnus: 1
Täiendav liigitus (cpv): 71520000 Ehitusjärelevalveteenused
415388-2026 - Mise en concurrence
Roumanie – Services de conseil en matière d'ingénierie et de construction – SERVICII DE CONSULTANȚĂ ȘI SUPERVIZARE EXECUȚIE LUCRĂRI PENTRU OBIECTIVUL „DRAGAJ DE INVESTIȚII ÎN PORTURILE MARITIME”
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
Services
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne11062831/2025/ B.1 PAAS
Type de procédureOuverte
La procédure est accéléréenon
Objet
Nature principale du marchéServices
Nomenclature principale (cpv): 71310000 Services de conseil en matière d'ingénierie et de construction
5. Lot
LotLOT-0000
TitreDefault lot
Identifiant interne1
Nomenclature complémentaire (cpv): 71520000 Services de conduite des travaux
415388-2026 - Iomaíocht
An Rómáin – Consultative engineering and construction services – SERVICII DE CONSULTANȚĂ ȘI SUPERVIZARE EXECUȚIE LUCRĂRI PENTRU OBIECTIVUL „DRAGAJ DE INVESTIȚII ÎN PORTURILE MARITIME”
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras
Seirbhísí
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach11062831/2025/ B.1 PAAS
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaSeirbhísí
Príomhaicmiú (cpv): 71310000 Consultative engineering and construction services
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0000
TeidealDefault lot
Aitheantóir inmheánach1
Aicmiú breise (cpv): 71520000 Construction supervision services
415388-2026 - Kompetizzjoni
Ir-Rumanija – Servizzi ta' konsulenza dwar l-inġinerija u l-kostruzzjoni – SERVICII DE CONSULTANȚĂ ȘI SUPERVIZARE EXECUȚIE LUCRĂRI PENTRU OBIECTIVUL „DRAGAJ DE INVESTIȚII ÎN PORTURILE MARITIME”
Avviż tal-kuntratt jew tal-konċessjoni – reġim standard
Servizzi
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern11062831/2025/ B.1 PAAS
Tip ta’ proċeduraMiftuħa
Il-proċedura hija aċċelleratale
Għan
Natura tal-kuntrattServizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 71310000 Servizzi ta' konsulenza dwar l-inġinerija u l-kostruzzjoni
5. Lott
LottLOT-0000
TitluDefault lot
Identifikatur intern1
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 71520000 Servizzi tas-superviżjoni tal-kostruzzjoni
415388-2026 - Procedură concurențială
România – Servicii de consultanţă în domeniul ingineriei şi al construcţiilor – SERVICII DE CONSULTANȚĂ ȘI SUPERVIZARE EXECUȚIE LUCRĂRI PENTRU OBIECTIVUL „DRAGAJ DE INVESTIȚII ÎN PORTURILE MARITIME”
Anunț de participare sau de concesionare - regim standard
Servicii
2. Procedură
Procedură
Tip de procedurăDeschisă
Procedura este acceleratănu
Scop
Natura contractuluiServicii
Clasificarea principală (cpv): 71310000 Servicii de consultanţă în domeniul ingineriei şi al construcţiilor
Identificator intern1
Clasificare suplimentară (cpv): 71520000 Servicii de supraveghere a lucrărilor