See the notice on TED website
2. Menetlus
Menetlus
Pealkiri: Oulun Tilapalvelut - Kunnossapidon valvontapalvelut
Kirjeldus: HANKINNAN KOHDE Oulun Tilapalvelut -liikelaitos pyytää tarjoustanne kunnossapitohankkeiden valvontapalveluista. Hankinnan tavoitteena on varmistaa työmaiden toteutuksen laatu, turvallisuus sekä viranomaisvaatimusten täyttyminen. Valvontapalvelut kattavat rakennustöiden, sähkötöiden sekä LVIA-järjestelmien valvonnan, turvallisuuskoordinaattorin, kosteudenhallintakoordinaattorin ja puhtaudenhallintakoordinaattorin tehtävät sekä rakennusterveysasiantuntijan palvelut. Valvojien, koordinaattoreiden ja asiantuntijoiden tehtävänä on toimia rakennushankkeessa tilaajan edustajina sekä varmistaa, että työt toteutetaan sopimusten, suunnitelmien, viranomaismääräysten ja hyvän rakennus- ja taloteknisen käytännön mukaisesti. Työn etenemisestä raportoidaan tilaajalle sovitun raportointimenettelyn mukaisesti. Hankinta on jaettu seuraaviin osa‑alueisiin: - Osa 1: rakennustöiden valvonta (tavanomaiset, vaativat ja poikkeuksellisen vaativat hankkeet) sekä turvallisuus- ja kosteudenhallintakoordinaattorin palvelut - Osa 2: sähkötöiden valvonta - Osa 3: LVIA-valvonta - Osa 4: puhtaudenhallintakoordinaattorin palvelut - Osa 5: rakennusterveysasiantuntijan palvelut (RTA) Tarjoaja voi tarjota yhteen, useampaan tai kaikkiin osa-alueisiin. HANKKEIDEN LUONNE Kohteet sisältävät kunnossapitohankkeita. Kunnossapitotyöt kohdistuvat pääosin koulujen ja päiväkotien lomajaksoille (erityisesti kesä–elokuulle). Yksittäisten kunnossapitohankkeiden kokonaiskustannukset ovat tyypillisesti enintään noin 400 000 euroa. SOPIMUSJÄRJESTELY Hankinnasta muodostetaan puitejärjestely siten, että osa-alueelle 1 valitaan enintään kolme (3) toimittajaa ja muille osa-alueille enintään kaksi (2) toimittajaa. Mikäli hyväksyttäviä tarjouksia on vähemmän, puitejärjestely voidaan muodostaa kyseisellä osa-alueella pienemmällä toimittajamäärällä. TYÖN TILAAMINEN Puitejärjestelyn sisäinen toimittajan valinta tehdään työkohtaisesti etusijajärjestyksen mukaisesti. Työ tilataan kyseisen osa-alueen ensimmäiseksi sijoittuneelta puitesopimustoimittajalta. Mikäli toimittaja on estynyt toteuttamasta toimeksiantoa, tilataan seuraavaksi sijoittuneelta toimittajalta etusijajärjestyksessä. TOIMEKSIANTOJEN TOTEUTUS Toimeksiannot toteutetaan pääsääntöisesti tuntiveloitusperusteisina. Rakennusterveysasiantuntijapalvelut voidaan kuitenkin tilata myös kohdekohtaisen tarjouksen kokonaishinnalla. Lisäksi RTA-palveluiden osalta tilaaja voi ennen toimeksiannon tilaamista pyytää asiantuntijalta tuntiarvion esimerkiksi lausunnon tai selvityksen laatimisesta. Tilaukset tehdään P2P-tilausjärjestelmällä, joka toimii samalla tilauksen sopimuksena. Tilauksen yhteydessä sovitaan toimeksiannon sisältö, aikataulu sekä arvioitu työmäärä. Mikäli sovitusta aikataulusta myöhästytään puitesopimustoimittajasta johtuvasta syystä, tilaajalla on oikeus periä sopimusluonnoksen mukaiset sanktiot. Tilaajalla ei ole määräostovelvoitetta, vaan palveluja tilataan sopimuskauden aikana tarpeen mukaan. HINNOITTELU JA TARJOUKSEN SISÄLTÖ Tarjous tulee laatia tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Tarjouksen tulee kattaa kaikki palvelun toteuttamiseksi tarvittavat työt. Mahdolliset lisätyöt hinnoitellaan tarjouspyynnön mukaisesti. Tarjous pyydetään yksikköhintoina. Ilmoitettujen yksikköhintojen tulee sisältää kaikki tarjouspyynnön mukaiset toimenpiteet. SOPIMUSKAUSI Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta. Sopimuskauden tavoiteltu alkamispäivä on 1.11.2026. Mikäli sopimuskauden aloitus viivästyy esimerkiksi muutoksenhaun vuoksi, sopimuskausi alkaa vasta, kun asiaan on saatu lainvoimainen ratkaisu. Mikäli viivästyminen koskee vain yksittäistä osa-aluetta, voidaan muiden osa-alueiden osalta hankintasopimukset tehdä normaalisti. Määräaikaisen sopimuskauden jälkeen sopimusta voidaan jatkaa optioilla: - yksi (1) + yksi (1) vuotta Optiokaudet alkavat tavoitellusti: - 1.11.2028 (1. optiovuosi) - 1.11.2029 (2. optiovuosi) Tilaaja päättää optioiden käytöstä. Sopimus jatkuu optiokausille automaattisesti, ellei tilaaja ilmoita kirjallisesti halustaan olla käyttämättä optiota viimeistään kuusi (6) kuukautta ennen kunkin optiokauden alkamista. SOPIMUSEHDOT JA HANKINTAPÄÄTÖS Palvelussa noudatetaan KSE 2013 -ehtoja (konsulttitoiminnan yleiset sopimusehdot). Tilaajalla on oikeus hylätä kaikki tarjoukset perustellusta syystä. Tarjoukset eivät saa sisältää tarjoajan omia ehtoja. Tilaaja voi tarvittaessa hankkia muita kuin tässä tarjouspyynnössä kuvattuja valvontapalveluja erillisinä hankintoina. HANKINNAN KÄYTTÄJÄT Sopimusta voivat käyttää Oulun Tilapalvelut -liikelaitoksen lisäksi myös muut Oulun kaupungin hallintokunnat ja liikelaitokset, joilla on sama Y-tunnus, kuten Oulun Kaupunkiympäristöpalvelut ja Oulun Vesi.
Sisemine tunnus: OUKA/9917/02.08.01/2026
Menetluse liik: Avatud
Kiirendatud menetlus: ei
Eesmärk
Lepingu olemus: Teenused
Peamine liigitus (cpv): 71500000 Ehitusega seotud teenused
5. Osa
Osa: LOT-0001
Pealkiri: Rakennustöiden valvonta sekä turvallisuus- ja kosteudenhallintakoordinaattorin palvelut
Kirjeldus: VALVONTATEHTÄVIEN SISÄLTÖ Rakennustöiden valvontatehtävät määritellään hankekohtaisesti RT 103171 -tehtäväluettelon pohjalta. Valvontaan sisältyy soveltuvin osin muun muassa: - suunnitelmien tarkastus; - työmaavalvonta sekä työvaiheiden ja työsuoritusten tarkastaminen; - työmaakokouksiin osallistuminen ja niiden raportointi; - työmaapäiväkirjan seuranta; - materiaalien, tarvikkeiden ja urakoitsijoiden laadunvarmistuksen valvonta; - aikataulun ja välitavoitteiden seuranta; - muutosten vaikutusten arviointi; - taloudellinen valvonta ja taloudellisen loppuselvityksen laatiminen; - viranomaisyhteistyö; - vastaanotto- ja jälkitarkastuksiin osallistuminen; - dokumentaation valmistaminen. TURVALLISUUSKOORDINAATTORIN TEHTÄVÄT Turvallisuuskoordinaattorin tehtävät hoidetaan valtioneuvoston asetuksen (VNa 205/2009) mukaisesti. Turvallisuuskoordinaattori vastaa rakennushankkeen valmistelu-, suunnittelu- ja toteutusvaiheessa turvallisuusasioiden yhteensovittamisesta ja rakennuttajalle kuuluvien työturvallisuusvelvoitteiden toteutumisen seurannasta. Lisäksi turvallisuuskoordinaattori vastaa hankkeessa muun muassa: - varmistaa hankkeen eri osapuolten yhteistyö työturvallisuutta koskevissa asioissa; - rakennuttajan turvallisuusvelvoitteiden huolehtiminen ja valvonta; - turvallisuusasiakirjan, turvallisuussääntöjen ja menettelyohjeiden laatiminen ja niiden ajantasaisuus; - työmaan turvallisuuteen liittyvien suunnitelmien riittävyyden varmistaminen; - työmaan turvallisuuden seuranta; - turvallisuusasioiden käsittely työmaakokouksissa. KOSTEUDENHALLINTAKOORDINAATTORIN TEHTÄVÄT Kosteudenhallintakoordinaattorin tehtävät määritellään hankekohtaisesti ja ne perustuvat ajantasaisiin kosteudenhallinnan tehtäväluetteloihin ja ohjeistuksiin. Tehtäviin kuuluvat muun muassa: - urakoitsijan kosteudenhallintasuunnitelman tarkastaminen ja hyväksyminen; - kosteudenhallinnan toteutumisen seuranta työmaalla; - mittausten ja dokumentoinnin valvonta; - poikkeamien käsittely ja raportointi tilaajalle. Hankkeet voidaan toteuttaa Kuivaketju10 -toimintamallin mukaisesti, jolloin tehtävät määräytyvät kyseisen toimintamallin mukaisesti. Tehtävissä noudatetaan lisäksi soveltuvin osin ajantasaisia kosteudenhallintakoordinaattorin tehtäväluetteloita (esimerkiksi RT- ja RIL-ohjeistus sekä Kuivaketju10).
Sisemine tunnus: 1-0
Osa: LOT-0002
Pealkiri: Sähkötöiden valvonta
Kirjeldus: VALVONTATEHTÄVIEN SISÄLTÖ Sähkövalvontapalvelut suoritetaan hankekohtaisesti soveltaen RT 103172 talotekniikkatöiden työmaavalvonnan tehtäväluetteloa sekä sähköalan standardeja (esim. SFS 6000). Valvontaan sisältyy soveltuvin osin muun muassa: - sähkösuunnitelmien tarkastus; - työmaavalvonta; - osallistuminen työmaakokouksiin sekä sähköteknisten asioiden raportointi; - työmaapäiväkirjan seuranta sähköurakan osalta; - materiaalien, laitteiden ja komponenttien vaatimustenmukaisuuden valvonta; - sähköasennusten laadunvarmistus, tarkastukset ja hyväksynnät; - käyttöönottotarkastusten ja mittausten valvonta; - aikataulun ja sähköurakan välitavoitteiden seuranta; - muutosten vaikutusten arviointi teknisiin ratkaisuihin, turvallisuuteen ja kustannuksiin; - sähköurakan taloudellisen toteuman seuranta; - viranomaisvaatimusten ja sähköturvallisuusmääräysten noudattamisen valvonta; - yhteistyö muiden suunnittelualojen kanssa (rakennus, LVI, automaatio); - vastaanotto-, käyttöönottovaiheen ja takuutarkastuksiin osallistuminen; - hankkeen sähköteknisen dokumentoinnin varmistaminen.
Sisemine tunnus: 2-1
Osa: LOT-0003
Pealkiri: LVIA-järjestelmien valvonta
Kirjeldus: VALVONTATEHTÄVIEN SISÄLTÖ LVIA-järjestelmien valvontatehtävät määritellään hankekohtaisesti RT 103172 talotekniikkatöiden työmaavalvonnan tehtäväluettelon sekä alan standardien ja ohjeistusten pohjalta. Valvontaan sisältyy soveltuvin osin muun muassa: - LVIA suunnitelmien tarkastus; - työmaavalvonta; - työmaakokouksiin osallistuminen sekä taloteknisten asioiden raportointi; - työmaapäiväkirjan seuranta talotekniikan osalta; - materiaalien, laitteiden ja komponenttien vaatimustenmukaisuuden valvonta; - asennusten laadunvarmistus, tarkastukset ja hyväksynnät; - käyttöönottotarkastusten ja mittausten valvonta; - aikataulun ja urakoiden välitavoitteiden seuranta; - muutosten vaikutusten arviointi teknisiin ratkaisuihin, turvallisuuteen ja kustannuksiin; - urakan taloudellisen toteuman seuranta; - viranomaisvaatimusten noudattamisen valvonta; - yhteistyö muiden suunnittelualojen kanssa (rakennus, sähkö); - vastaanotto-, käyttöönottovaiheen ja takuutarkastuksiin osallistuminen; - hankkeen taloteknisen dokumentoinnin varmistaminen.
Sisemine tunnus: 3-2
Osa: LOT-0004
Pealkiri: Puhtaudenhallintakoordinaattorin palvelut
Kirjeldus: PUHTAUDENHALLINTATEHTÄVIEN SISÄLTÖ Puhtaudenhallintakoordinaattorin tehtävänä on varmistaa hankkeen puhtaudenhallinnan suunnittelu, ohjaus ja toteutuminen koko rakennusprosessin ajan siten, että asetettu puhtausluokka (esim. P1) saavutetaan. Puhtaudenhallintatehtävät määritellään hankekohtaisesti ja ne perustuvat RT-ohjeisiin (esim. P1-puhtausluokka) sekä hyvään rakennustapaan. Tehtäviin sisältyy soveltuvin osin muun muassa: - työmaan puhtaudenhallinnan toimintatapojen ohjaus; - P1-vaatimusten toteutumisen seuranta työmaalla; - urakoitsijoiden koulutus ja perehdytys (P1); - pintapölymittausten toteutus ja tulosten arviointi; - ilmanvaihtojärjestelmien puhtauden varmistaminen; - puhtaudenhallinnan raportointi ja dokumentointi; - puhtauden varmistaminen ennen toimintakokeita ja luovutusta; - osallistuminen vastaanotto- ja luovutusvaiheen tarkastuksiin.
Sisemine tunnus: 4-3
Osa: LOT-0005
Pealkiri: Rakennusterveysasiantuntijan palvelut
Kirjeldus: Rakennusterveysasiantuntijatehtävistä vastaavalla henkilöllä tulee olla voimassa oleva rakennusterveysasiantuntijan (RTA) henkilösertifikaatti, jonka on myöntänyt terveydensuojelulain 49 c §:n mukainen hyväksytty henkilösertifioija. Rakennusterveysasiantuntijalla tulee olla tehtävän edellyttämä asiantuntemus rakennusten sisäilmaolosuhteiden, kosteus- ja mikrobivaurioiden, rakennusfysiikan, kuntotutkimusten sekä korjaustoimenpiteiden terveydellisten vaikutusten arvioinnista. Tarjoajan tulee liittää tarjoukseen selvitys vastuuhenkilön pätevyydestä sekä voimassa olevasta sertifikaatista.
Sisemine tunnus: 5-4
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste: OUKA/9917/02.08.01/2026
Menettelyn tyyppi: Avoin
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Palvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 71500000 Rakentamiseen liittyvät palvelut
Sisäinen tunniste: 1-0
Ilmoituksen nimi: Sähkötöiden valvonta
Sisäinen tunniste: 2-1
Ilmoituksen nimi: LVIA-järjestelmien valvonta
Sisäinen tunniste: 3-2
Sisäinen tunniste: 4-3
Sisäinen tunniste: 5-4
2. Procédure
Procédure
Identifiant interne: OUKA/9917/02.08.01/2026
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 71500000 Services relatifs à la construction
5. Lot
Lot: LOT-0001
Identifiant interne: 1-0
Lot: LOT-0002
Titre: Sähkötöiden valvonta
Identifiant interne: 2-1
Lot: LOT-0003
Titre: LVIA-järjestelmien valvonta
Identifiant interne: 3-2
Lot: LOT-0004
Identifiant interne: 4-3
Lot: LOT-0005
Identifiant interne: 5-4
2. Procedura
Procedura
Identificativo interno: OUKA/9917/02.08.01/2026
Tipo di procedura: Aperta
La procedura è accelerata: no
Finalità
Natura dell'appalto: Servizi
Classificazione principale (cpv): 71500000 Servizi connessi alla costruzione
5. Lotto
Lotto: LOT-0001
Identificativo interno: 1-0
Lotto: LOT-0002
Titolo: Sähkötöiden valvonta
Identificativo interno: 2-1
Lotto: LOT-0003
Titolo: LVIA-järjestelmien valvonta
Identificativo interno: 3-2
Lotto: LOT-0004
Identificativo interno: 4-3
Lotto: LOT-0005
Identificativo interno: 5-4
2. Procedūra
Procedūra
Vidaus identifikatorius: OUKA/9917/02.08.01/2026
Pirkimo būdas: Atviras
Procedūra pagreitinta: ne
Tikslas
Sutarties objektas: Paslaugos
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 71500000 Su statyba susijusios paslaugos
5. Pirkimo dalis
Pirkimo dalis: LOT-0001
Vidaus identifikatorius: 1-0
Pirkimo dalis: LOT-0002
Pavadinimas: Sähkötöiden valvonta
Vidaus identifikatorius: 2-1
Pirkimo dalis: LOT-0003
Vidaus identifikatorius: 3-2
Pirkimo dalis: LOT-0004
Vidaus identifikatorius: 4-3
Pirkimo dalis: LOT-0005
Vidaus identifikatorius: 5-4
Iekšējais identifikators: OUKA/9917/02.08.01/2026
Procedūras veids: Atklāta
Procedūra ir paātrināta: nē
Mērķis
Līguma veids: Pakalpojumi
Galvenā klasifikācija (cpv): 71500000 Ar celtniecību saistītie pakalpojumi
5. Daļa
Daļa: LOT-0001
Iekšējais identifikators: 1-0
Daļa: LOT-0002
Nosaukums: Sähkötöiden valvonta
Iekšējais identifikators: 2-1
Daļa: LOT-0003
Nosaukums: LVIA-järjestelmien valvonta
Iekšējais identifikators: 3-2
Daļa: LOT-0004
Iekšējais identifikators: 4-3
Daļa: LOT-0005
Iekšējais identifikators: 5-4
2. Procedure
Procedure
Interne identificatiecode: OUKA/9917/02.08.01/2026
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 71500000 Diensten in verband met de bouw
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Interne identificatiecode: 1-0
Perceel: LOT-0002
Titel: Sähkötöiden valvonta
Interne identificatiecode: 2-1
Perceel: LOT-0003
Titel: LVIA-järjestelmien valvonta
Interne identificatiecode: 3-2
Perceel: LOT-0004
Interne identificatiecode: 4-3
Perceel: LOT-0005
Interne identificatiecode: 5-4
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator: OUKA/9917/02.08.01/2026
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Storitve
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 71500000 Storitve, povezane z gradbeništvom
5. Sklop
Sklop: LOT-0001
Notranji identifikator: 1-0
Sklop: LOT-0002
Naslov: Sähkötöiden valvonta
Notranji identifikator: 2-1
Sklop: LOT-0003
Naslov: LVIA-järjestelmien valvonta
Notranji identifikator: 3-2
Sklop: LOT-0004
Notranji identifikator: 4-3
Sklop: LOT-0005
Notranji identifikator: 5-4