463012-2026 - Kilpailu
Romania – Paineastiat – Furnizare butelii cu Gaz Inergen tip IG- 541, inclusiv servicii accesorii de: montaj și înlocuire cilindri, furnizare și montaj racorduri flexibile, montare manometre și asigurarea sistemelor de actionare și verificare funcţională
Hankintailmoitus tai käyttöoikeussopimusta koskeva ilmoitus – vakiojärjestelmä
Tavarahankinnat
2. Menettely
Menettely
Ilmoituksen nimiFurnizare butelii cu Gaz Inergen tip IG- 541, inclusiv servicii accesorii de: montaj și înlocuire cilindri, furnizare și montaj racorduri flexibile, montare manometre și asigurarea sistemelor de actionare și verificare funcţională
KuvausAchiziţia vizează încheierea unui contract de furnizare butelii cu gaz Inergen tip IG-541, precum și prestarea serviciilor accesorii aferente: montaj și înlocuire cilindri, furnizare și montaj racorduri flexibile, montare manometre și asigurarea sistemelor de actionare și verificare funcţională. Scopul este asigurarea protecţiei eficiente la incendiu pentru spațiile/echipamentele critice ale beneficiarului, prin înlocuirea sau completarea instalațiilor existente cu soluții conforme standardelor tehnice și de securitate. Muzeul Ţării Crişurilor Oradea, Complex Muzeal deține colecții de valoare istorică, documente şi echipamente sensibile ce impun măsuri avansate de protecţie la incendiu. Înlocuirea buteliilor şi asigurarea funcţionării corecte a componentelor instalaţiilor de stingere cu Inergen IG-541 sunt necesare pentru: • menţinerea nivelului de protecţie a patrimoniului mobil şi imobil; • conformarea cu reglementările de securitate la incendiu, cerinţele asiguratorilor şi standardele tehnice aplicabile; Nota: * Autoritatea contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare cu 12 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor, in măsura in care solicitările sunt transmise in termen de 15 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Sisäinen tunniste4287858_2026_PAAPD1628060
Menettelyn tyyppiAvoin
Käytetään nopeutettua menettelyäei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalajiTavarahankinnat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 44615000 Paineastiat
5. Osa
OsaLOT-0000
Ilmoituksen nimiDefault lot
KuvausAchiziția are ca obiect furnizarea de butelii încărcate cu gaz inert Inergen tip IG-541, destinate instalației fixe de stingere a incendiilor existente în cadrul Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal, precum și prestarea serviciilor accesorii necesare pentru montarea și punerea în funcțiune a acestora. Produsele solicitate consta în: • butelii/cilindri compatibili cu instalația existentă, încărcați cu agent de stingere Inergen tip IG-541, conform cerințelor tehnice ale sistemului; • racorduri flexibile aferente buteliilor; • manometre pentru monitorizarea presiunii agentului de stingere; • dispozitive și componente de acționare necesare funcționării instalației; • alte elemente de conectare și montaj necesare integrării produselor în sistemul existent, după caz. Operațiunile accesorii care fac obiectul contractului includ: • demontarea buteliilor și componentelor existente care urmează să fie înlocuite; • transportul, manipularea și amplasarea noilor butelii la locația indicată de autoritatea contractantă; • montarea și conectarea buteliilor, racordurilor flexibile, manometrelor și a sistemelor de acționare la instalația existentă; • efectuarea verificărilor privind etanșeitatea și funcționarea corespunzătoare a ansamblului instalat; • punerea în funcțiune a sistemului și confirmarea încadrării parametrilor de funcționare în valorile prevăzute de proiect și de documentația tehnică; • predarea documentelor de conformitate, certificatelor de calitate, declarațiilor de conformitate și a altor documente tehnice aferente produselor furnizate; • instruirea personalului desemnat de autoritatea contractantă cu privire la exploatarea și monitorizarea componentelor înlocuite; Prin furnizarea produselor și realizarea operațiunilor accesorii menționate, instalația de stingere cu gaz Inergen IG-541 va fi readusă la parametrii de funcționare proiectați, asigurând protecția patrimoniului muzeal, a bunurilor și a persoanelor aflate în spațiile protejate. Autoritatea contractanta recomanda vizitarea amplasamentului de catre operatorii economici. Vizita are scopul de a permite ofertanților să obțină toate informațiile necesare privind configurația instalației existente, numărul și poziționarea componentelor, condițiile de acces, condițiile de montaj, precum și orice alte elemente care pot influența modul de executare a contractului. Denumire cantitate Butelie 80L echipata si încărcată la 300 bar 131 bucati Manopera demontare / montare butelii in / din instalație 18 bucati Serviciile de montaj, inlocuire racorduri flexibile, montare/calibrare manometre, testare funcţională, predare documentaţie tehnică și certificate de conformitate - Transport furnizor – locatia beneficiarului - Nota: Autoritatea contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare cu 12 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor, in măsura in care solicitările sunt transmise in termen de 15 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Sisäinen tunniste1
Tikslas
Sutarties objektas: Prekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 44615000 Slėginiai indai
Sutarties vykdymo vieta
Šalies administracinis vienetas (NUTS): Bihor (RO111)
Šalis: Rumunija
Papildoma informacija: Muzeul Tarii Crisurilor, Oradea, Complex Muzeal
Atnaujinimas
463012-2026 - Kompetizzjoni
Avviż tal-kuntratt jew tal-konċessjoni – reġim standard
Provvisti
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern4287858_2026_PAAPD1628060
Tip ta’ proċeduraMiftuħa
Il-proċedura hija aċċelleratale
Għan
Natura tal-kuntrattProvvisti
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 44615000 Reċipjenti tal-pressjoni
5. Lott
LottLOT-0000
TitluDefault lot
Identifikatur intern1
463012-2026 - Súťaž
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania alebo oznámenie o koncesii – štandardný režim
Tovary
2. Postup
Postup
Interný identifikátor4287858_2026_PAAPD1628060
Druh postupuVerejná súťaž
Postup je zrýchlenýnie
Účel
Druh zmluvyTovary
Hlavná klasifikácia (cpv): 44615000 Tlakové nádoby
5. Časť
ČasťLOT-0000
NázovDefault lot
Interný identifikátor1