809682-2025 - Tulokset
Suomi – Sähkölinjojen rakennustyöt – Pitäjänmäen 110 kV avojohtomuutokset ja kaapeliasennukset
Jälki-ilmoitus tai käyttöoikeussopimusta koskeva jälki-ilmoitus – vakiojärjestelmä
Rakennusurakat
2. Menettely
Menettely
Ilmoituksen nimi: Pitäjänmäen 110 kV avojohtomuutokset ja kaapeliasennukset
Kuvaus: Hankinnan kohteena on Helen Sähköverkko Oy:n (jäljempänä myös “Hankintayksikkö”), Pitäjänmäen 110 kV avojohtomuutokset ja kaapeliasennukset. Kokonaisurakkaan sisältyy 2x110 kV avojohtojen muutokset, 2x110 kV kaapeliasennukset, 110 kV varusteiden hankinta ja asennus.
Sisäinen tunniste: 532755
Menettelyn tyyppi: Tarjouskilpailukutsun julkaisemisen jälkeinen neuvottelumenettely / tarjousperusteinen neuvottelumenettely
Käytetään nopeutettua menettelyä: ei
Menettelyn tärkeimmät piirteet: Hankintamenettelynä on erityisalojen hankintalain 38 §:n mukainen neuvottelumenettely. Menettelyssä Hankintayksikkö julkaisee hankinnasta hankintailmoituksen, jonka perusteella ehdokkaat voivat jättää osallistumishakemuksen. Hankintayksikkö valitsee tarjouskilpailuun kaikki osallistumishakemusten perusteella vähimmäisvaatimukset täyttävät tarjoajat. Ainoastaan tarjouskilpailuun valitut tarjoajat voivat osallistua neuvotteluihin ja jättää tarjouksen. Menettelyn alustava aikataulu on seuraava (menettelyn aikataulu voi muuttua menettelyn kuluessa): vk 12/2025 - Hankintailmoitus / Osallistumispyyntö vk 14/2025 - Osallistumishakemusten määräaika vk 15/2025 - Päätös menettelyyn mukaan valittavista tarjoajista vk 17/2025 - Alustavan tarjouspyyntöluonnoksen lähetys valituille tarjoajille vk 23/2025 - Alustavien tarjousten määräaika vk 24-25/2025 - Neuvottelut 08/2025 - Lopullisen tarjouspyynnön lähetys tarjoajille, kutsu jättää tarjous 09/2025 - Lopullisten tarjousten määräaika 09/2025 - Selonottoneuvottelut 10/2025 - Toimittajavalinta ja hankintapäätös Hankintasopimus allekirjoitetaan aikaisintaan, kun valitusaika ja odotusaika (14 päivää päätöksen tiedoksiannosta) on kulunut.
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalaji: Rakennusurakat
Pääasiallinen luokitus (cpv): 45231400 Sähkölinjojen rakennustyöt
Lisäluokitus (cpv): 45232200 Sähkölinjojen rakentamiseen liittyvät työt
5. Osa
Osa: LOT-0000