See the notice on TED website
2. Procédure
Procédure
Titre: Achiziționarea unui software customizat care să furnizeze și să implementeze fluxurile privind activitatea Registrului Național al persoanelor juridice fără scop lucrativ instituite cf. OG 26/2000, precum și evidența beneficiarilor reali ai acestora
Description: Obiectivul specific la care contribuie realizarea serviciilor constă în modernizarea și adaptarea sistemului electronic Registrului Național, pentru a răspunde actualelor nevoi ale beneficiarilor. Pornind de la Registrului Național, care există în prezent în cadrul Ministerului Justiției și care îndeplinește următoarele funcții: de evidență centralizată a informațiilor referitoare persoanele juridice fără scop lucrativ instituite cf. OG 26/2000, diferențiate pe asociații/fundații/federații etc.; de verificare a disponibilitatii denumirii persoanelor juridice fără scop lucrativ instituite cf. OG 26/2000; de evidență centralizată a beneficiarilor reali ai persoanelor juridice fără scop lucrativ instituite cf. OG 26/2000; Se vor dezvolta instrumentele electronice necesare pentru: - Digitalizarea serviciilor destinate persoanelor juridice fără scop lucrativ instituite cf. OG 26/2000; - creșterea accesibilității serviciilor ca alternativă la serviciile de ghișeu; - căutarea, verificarea și rezervarea on-line a disponibilității denumirii unei persoanele juridice fără scop lucrativ instituite cf. OG 26/2000; existența unor criterii elaborate de căutare; - transmiterea on-line a rezervării denumirii la instanța competentă; - formularea on-line către instanță a cererii de constituire a persoanei juridice; depunerea on-line a actelor necesare scanate, precum și pentru obținerea on-line a hotărârii instanței; - asigurarea interoperabilității instituționale; - integrarea cu alte sisteme informatice. De asemenea, proiectul are în vedere și crearea funcției de gestionare a Registrului Beneficiarilor reali care presupune: înregistrarea informațiilor adecvate, corecte și actualizate cu privire la beneficiarii reali, înscrierea în registrul beneficiarilor reali a mențiunilor cu privire la existența unei neconcordanțe, de soluționare a acestora în timp util și de radiere a mențiunilor provizorii, accesul la registrul beneficiarilor reali în concordanță cu normele privind protecția datelor cu caracter personal, prin implementarea unor tehnici de anonimizare în vederea respectării prevederilor GDPR. Scopul proiectului este digitalizarea serviciilor publice oferite prin dezvoltarea și implementarea la nivelul Ministerului Justiției a unei platforme moderne de administrare a Registrului Național. Rezultatul preconizat pentru acest proiect va facilita accesul persoanelor juridice fără scop lucrativ instituite cf. OG 26/2000 la serviciile oferite de Ministerul Justiției şi instanțele de judecată și creşterea celerităţii în furnizare, prin punerea la dispoziție, în format on-line, a serviciilor publice destinate acestora. Livrabilele solicitate de către Autoritatea Contractantă de la Ofertant se regăsesc la punctul 11 din caietul de sarcini aferent prezentei proceduri de atribuire. Ministerul Justiției, în calitate de autoritate contractanta, urmărește incheierea unui contract pe 12 luni pentru upgrade-ul tehnologic al Registrului Național și a registrelor asociate, potrivit legii, ceea ce presupune dezvoltarea unui nou sistem informatic care să deservească în mod optim activitățile de constituire și gestionare a evidenței organizațiilor fără scop lucrativ instituite cf. OG 26/2000, mai puțin serviciile descrise în capitolul dedicat garanției și suportului.(punctul 3.4.5 din caietul de sarcini).
Identifiant interne: 4265841/2024/50980
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 72260000 Services relatifs aux logiciels
5. Lot
Lot: LOT-0000
Titre: Default lot
Description: Obiectivul specific la care contribuie realizarea serviciilor constă în modernizarea și adaptarea sistemului electronic Registrului Național, pentru a răspunde actualelor nevoi ale beneficiarilor. Descrierea serviciilor solicitate de autoritatea contractantă se regăsește în cadrul punctului 3 din caietul de sarcini aferent prezentei proceduri. Ministerul Justiției, în calitate de autoritate contractanta, urmărește incheierea unui contract pe 12 luni pentru upgrade-ul tehnologic al Registrului Național și a registrelor asociate, potrivit legii, ceea ce presupune dezvoltarea unui nou sistem informatic care să deservească în mod optim activitățile de constituire și gestionare a evidenței organizațiilor fără scop lucrativ instituite cf. OG 26/2000, mai puțin serviciile descrise în capitolul dedicat garanției și suportului.(punctul 3.4.5 din caietul de sarcini).
Identifiant interne: 1