See the notice on TED website
2. Procédure
Procédure
Titre: Servicii de catering pentru preșcolarii Gradinitei cu Program Prelungit Budila și elevii Școlii Gimnaziale Budila, județul Brașov, în cadrul Programului Național Masă Sănătoasă (PNMS) in anul 2026
Description: Achiziția are ca scop prestarea serviciilor de catering pentru asigurarea suportui alimentar acordat in baza HG 1.171 din 30 decembrie 2025 privind instituirea Programului naţional "Masă sănătoasă" în anul 2026 pentru preșcolarii și elevii apartinatori unitatilor de invatamant din comuna Budila, jud. Brasov, si anume; Scoala Gimnaziala din Budila si Gradinita cu prelungit din Budila. Prestatorul trebuie să asigure zilnic pregătirea, prepararea și livrarea hranei pentru un număr total de 898 elevi (630 scolari și 268 preșcolari) în cantitățile și conținutul caloric stabilit prin normele de hrană prevăzute de legislația în vigoare, conform Ordinului ministrului sănătății publice nr. 1.563/2008 pentru aprobarea Listei alimentelor nerecomandate preșcolarilor și școlarilor și a principiilor care stau la baza unei alimentații sănătoase pentru copii și adolescenți, prevederilor Legii nr. 123/2008 pentru o alimentație sănătoasă în unitățile de învățământ preuniversitar și a altor reglementări privind sănătatea publică ce fac obiectul serviciilor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 15 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 10-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub ).
Identifiant interne: MAS-2026
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
Objet
Nature principale du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 55524000 Service traiteur pour écoles
5. Lot
Lot: LOT-0000
Titre: Default lot
Description: Prestatorul trebuie să asigure zilnic pregătirea, prepararea și livrarea hranei pentru un număr total de 898 elevi (630 scolari și 268 preșcolari) în cantitățile și conținutul caloric stabilit prin normele de hrană prevăzute de legislația în vigoare, conform Ordinului ministrului sănătății publice nr. 1.563/2008 pentru aprobarea Listei alimentelor nerecomandate preșcolarilor și școlarilor și a principiilor care stau la baza unei alimentații sănătoase pentru copii și adolescenți, prevederilor Legii nr. 123/2008 pentru o alimentație sănătoasă în unitățile de învățământ preuniversitar și a altor reglementări privind sănătatea publică ce fac obiectul serviciilor si conform cu HOTĂRÂREA nr. 1171 din 30 decembrie 2025 privind instituirea Programului național "Masă sănătoasă" în anul 2026. Vor beneficia de suportul alimentar doar preşcolarii şi elevii prezenţi fizic la cursuri, în consecinţă, copiii care sunt absenţi nu vor beneficia de suportul alimentar pe toată această perioadă. De asemenea, preşcolarii şi elevii primesc suportul alimentar şi în situaţia suspendărilor cursurilor cu prezenţa fizică, conform prevederilor art. 9 alin. (4) din Regulamentul –cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei nr. 4183/2022. Transportul şi distribuţia zilnică la destinaţie a suportului alimentar, se va realiza după un grafic ce urmează a fi întocmit şi asumat de către furnizor împreună cu fiecare reprezentant al unităţii de învăţământ. Contractul are ca obiect furnizarea de servicii de catering în vederea asigurarii de pachete alimentare pentru preşcolarii şi elevii unităților de învățământ din comuna Budila (școala gimnazială și grădinița cu program prelungit), în anul anul calendaristic 2026 ; Serviciile constau în asigurarea materiei prime, pregătirea/prepararea şi livrarea zilnică a hranei către beneficiari; Autoritatea contractanta solicita prestarea a 2 tipuri de servicii in cadrul contractului, si anume; 1.Furnizarea de pachet alimentar pentru elevii Scolii Gimnaziale din Budila Si 2.Furnizarea de masa calda pentru prescolarii Gradinitei cu program prelungi din Budila
Identifiant interne: 1