427190-2026 - Iomaíocht
An Rómáin – Construction work – Execuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții ,,Modernizare si reabilitare Scoala Gimnaziala Alexandru Ioan Cuza Bacau“
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras - Fógra maidir le hathrú
Oibreacha
2. Nós imeachta
Nós imeachta
TeidealExecuția lucrărilor aferente obiectivului de investiții ,,Modernizare si reabilitare Scoala Gimnaziala Alexandru Ioan Cuza Bacau“
Cur síosObiectul contractului ce rezultă din această procedură îl reprezintă execuția tuturor lucrărilor identificate în documentația de atribuire : caiet de sarcini și Proiectul tehnic prezentat ca anexă la documentație și include: 1. LUCRĂRI DE ARHITECTURĂ, 2. LUCRĂRI DE STRUCTURĂ, 3. LUCRĂRI DE INSTALAŢII SANITARE 4. LUCRĂRI DE INSTALAŢII TERMICE 5. LUCRĂRI DE INSTALAŢII ELECTRICE 6. Amenajări exterioare și sistematizare verticală 7. 7. Dotări și instalații tehnologice Obiectivul general al proiectului constă în modernizarea, reabilitarea și creșterea performanței energetice a ansamblului Școlii Gimnaziale „Alexandru Ioan Cuza” din municipiul Bacău, în vederea asigurării unui fond construit sigur, funcțional, durabil și adaptat cerințelor actuale ale procesului educațional. Prin acest proiect, Municipiul Bacău urmărește: • asigurarea stabilității structurale și creșterea gradului de siguranță seismică; • conformarea construcțiilor la cerințele de securitate la incendiu și accesibilitate; • conservarea și valorificarea patrimoniului arhitectural-istoric al corpului clasat ca monument istoric; • creșterea eficienței energetice și reducerea consumurilor de utilități; • refuncționalizarea completă a spațiilor pentru asigurarea condițiilor moderne de învățământ; • îmbunătățirea durabilității și sustenabilității ansamblului construit. Prin realizarea acestor măsuri, proiectul contribuie direct la Obiectivul specific RSO2.1 – Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, aferent Priorității 3 – O regiune cu localități prietenoase cu mediul, finanțată prin Fondul European de Dezvoltare Regională (FEDR), în cadrul operațiunii „Investiții în clădirile publice în vederea creșterii eficienței energetice”. Implementarea proiectului sprijină tranziția către o economie cu emisii reduse de carbon, îmbunătățește calitatea mediului construit și contribuie la crearea unor spații educaționale moderne, eficiente și sustenabile, în beneficiul comunității local Aplicația de finanțare aferentă proiectului „Modernizare și reabilitare Școala Gimnazială «Alexandru Ioan Cuza» Bacău” vizează un ansamblu educațional amplasat în municipiul Bacău, strada Oituz nr. 14, identificat prin numărul cadastral 76562 și înscris în Cartea Funciară nr. 76562 Bacău. Imobilul aparține domeniului public al Municipiului Bacău și este compus din teren în suprafață de 10.495 mp și 8 corpuri de construcție. Dintre acestea, corpul [C4] – Corp școală A reprezintă monument istoric de importanță locală, înscris în Lista Monumentelor Istorice a județului Bacău sub codul LMI BC-II-m-B-00775, având denumirea „Școala Alexandru Ioan Cuza”, adresa municipiul Bacău, strada Oituz nr. 14, și datarea 1859. Ansamblul analizat este alcătuit din mai multe corpuri de clădire realizate în perioade diferite, între anii 1891 și 1987, care funcționează unitar din punct de vedere educațional și urbanistic, dar prezintă grade diferite de uzură, particularități constructive distincte și regimuri de protecție diferite. Conform temei de proiectare, obiectivul de inve Termenul de executie a lucrarilor este de 30 luni de la data mentionata in ordinul de incepere. Garanție minima pentru execuția lucrărilor este de 5 ani (60 luni) de la data receptiei la terminarea lucrarii, cf. Art. 7 alin (3) din Legea 10/1995 (constructiile se incadreaza in categ. B de importanta). Ofertarea unei perioade de garantii de executie a lucrarilor mai mica de 5 ani, oferta va fi considerata neconforma. Garanția echipamentelor (solicitate in fisele tehnice F5) va fi corelată/egală cu garanția lucrărilor ofertata, respectiv minim 60 luni de la recepția la terminarea lucrărilor. In situatia ofertării unei perioade de garanție a echipamentelor mai mică de 5 ani, oferta va fi considerat neconforma. Pentru cazul in care se oferteaza o garantie a lucrarilor suplimentara ( peste 60 luni - maxim 84 luni) garantia echipamentelor incluse in lucrari trebuie sa fie aceeasi cu cea a lucrarilor.
Aitheantóir inmheánach2
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaOibreacha
Príomhaicmiú (cpv): 45000000 Construction work
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0000
TeidealDefault lot
Cur síosObiectul contractului - execuție lucrări pentru obiectivul de investiții „Modernizare și reabilitare Școala Gimnazială «Alexandru Ioan Cuza» Bacău”. Beneficiar: Municipiul Bacău Amplasament obiectiv: Municipiul Bacău, str. Oituz nr. 14 Situație teren: Imobilul care face obiectul investiției aparține domeniului public al Municipiului Bacău, este identificat prin numărul cadastral 76562 și este înscris în Cartea Funciară nr. 76562 Bacău. Ansamblul este compus din teren în suprafață de 10.495 mp și 8 corpuri de construcție. Corpul [C4] – Corp școală A este monument istoric de importanță locală, cod LMI BC-II-m-B-00775. Sursa de finanțare: Fonduri europene nerambursabile în cadrul Programului Regional Nord-Est 2021–2027 si Buget Local. Principalele categorii de interventii avute in vedere in cadrul proiectului sunt urmatoarele: • Lucrări de consolidare și conformare structurală • Intervenții pentru siguranța la foc și respectarea normativelor ISU • Lucrări reabilitare a elementelor arhitectural-istorice • Măsuri de eficientizare energetică • Lucrări de conformare a instalațiilor • Echiparea construcției cu echipamente, utilaje și dotări specifice Obiectul contractului ce rezultă din această procedură îl reprezintă execuția tuturor lucrărilor identificate în documentația de atribuire din care prezentul caiet de sarcini face parte și în Proiectul tehnic prezentat în anexă la documentație și include: 1. LUCRĂRI DE ARHITECTURĂ: a. Intervenții funcționale b. Soluții constructive și de finisaj: o Învelitori, Șarpante Și Terase o Fațade și finisaje exterioare o Finisaje interioare – pardoseli, pereți, plafoane o Tâmplării interioare și exterioare o Scări și confecții metalice 2. LUCRĂRI DE STRUCTURĂ: o Lucrări structurale necesare realizării modificărilor funcționale o Lucrări de reparații structurale o Lucrări de reparații structurale la nivelul fațadelor o Lucrări de consolidare 3. LUCRĂRI DE INSTALAŢII SANITARE: o alimentare cu apa rece si calda a obiectivului; o instalaţiile de canalizare menajeră şi pluvială ; o instalatii singere incendii cu hidranti interiori si exteriori. 4. LUCRARI DE INSTALAȚII TERMICE SI VENTILAȚII o instalațiile de încălzire cu convectoare electrice si ventiloconvectoare; o instalații de ventilație; o instalații de producere si distribuție agent termic pentru încălzire si climatizare; o Instalatii de desfumare natural organizata-case de scara 5. LUCRĂRI DE INSTALAŢII ELECTRICE: o Reţele de incintă o Lucrări de instalaţii electrice o Instalaţii electrice curenţi tari o Instalaţii electrice curenţi slabi 6. Amenajări exterioare și sistematizare verticală o se va desface trotuarul perimetral din ciment turnat fara rost de aerare o Se propune realizarea de trotuare perimetrale de gardă, cu lățimea de 1,00 m, pante de 2% și rosturi etanșe, pentru protecția fundațiilor și evacuarea apelor pluviale. Finisajele vor fi realizate din piatră natural/ pavele din beton în zona corpului monument istoric și din pavele din beton în zona corpului modern. Trotuarele vor fi etanșate la racordul cu soclul; o se va executa o gospodarie de apa prevazuta cu o camera de pompe și un rezervor necesar stingerii incendiilor cu hidranti din interior și din exterior 7. Dotări și instalații tehnologice Vor fi prevazute dotarile si echipamentele necesare functionalitatii obiectivului, precum si cele necesare asigurarii accesibilitatii persoanelor cu dizabilitati la obiectivul de investitie. În situația în care apar elemente neprevăzute si ajustari , prin Devizul general actualizat la faza PTh elaborat de S.C ABRAL ARTPRODUCT S.R.L Bucuresti & S.C. ARC DESIGN SRL Iasi pentru realizarea obiectivului mai sus mentionat au fost prevăzute Cheltuieli diverse și neprevăzute în valoare de 5.156.017,71 lei făra TVA, aferentă valorii estimate a lucrărilor care urmează să fie achiziţionate si cheltuieli aferente marjei de buget si pentru constituirea rezervei de implementare pentru ajustarea de pret ( cap.7 din DG) in valoare de : 7.722.957,83 lei fara TVA.
Aitheantóir inmheánach1
Aicmiú breise (cpv): 45260000 Roof works and other special trade construction works, 45300000 Building installation work, 45330000 Plumbing and sanitary works, 45453000 Overhaul and refurbishment work, 45454100 Restoration work
427190-2026 - Javni razpis
Obvestilo o koncesiji ali naročilu – standardna ureditev - Obvestilo o spremembi obvestila
Gradnje
2. Postopek
Postopek
Notranji identifikator2
Vrsta postopkaOdprti postopek
Postopek je pospešenne
Namen
Vrsta javnega naročilaGradnje
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 45000000 Gradbena dela
5. Sklop
SklopLOT-0000
NaslovDefault lot
Notranji identifikator1
Dodatna klasifikacija (cpv): 45260000 Krovska dela in druga gradbena dela specialnih strok, 45300000 Inštalacijska dela pri gradnjah, 45330000 Vodovodna, plinska in sanitarna inštalacijska dela, 45453000 Remontna in sanacijska dela, 45454100 Restavratorska dela