476864-2026 - Iomaíocht
An Rómáin – Thermal insulation work – Execuție lucrări de eficientizare _ 2 loturi LOT 1 – Eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din Municipiul Hunedoara Bl. CM4, str. 22 Decembrie, nr. 1. Cod SMIS 338836 LOT2 - Eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din Municipiul Hunedoara Bl. K6, Str. Runcului, Nr. 1. Cod SMIS 338820 ”.
Fógra maidir le conradh nó lamháltas — an gnáthchóras
Oibreacha
2. Nós imeachta
Nós imeachta
TeidealExecuție lucrări de eficientizare _ 2 loturi LOT 1 – Eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din Municipiul Hunedoara Bl. CM4, str. 22 Decembrie, nr. 1. Cod SMIS 338836 LOT2 - Eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din Municipiul Hunedoara Bl. K6, Str. Runcului, Nr. 1. Cod SMIS 338820 ”.
Cur síosAutoritatea Contractantă implementează 2 proiecte de eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din Municipiul Hunedoara _pe loturi : LOT nr 1 – Eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din Municipiul Hunedoara Bl. CM4, str. 22 Decembrie, nr. 1”, în baza contractului de finantare nr. 344/13.02.2026, încheiat cu Agenția pentru Dezvoltare Regională a Regiunii Vest, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Regional Vest 2021-2027 (AM PR Vest). LOT nr. 2– Eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din Municipiul Hunedoara Bl. K6, Str. Runcului, Nr. 1”, în baza contractului de finantare nr. 343/13.02.2026, încheiat cu Agenția pentru Dezvoltare Regională a Regiunii Vest, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Regional Vest 2021-2027 (AM PR Vest). In acest sens, Autoritatea Contractanta doreste contractarea unui Antreprenor specializat în executia de lucrari de eficientizare, care sa detină capacitatea tehnica pentru implementarea si atingerea rezultatelor si obiectivelor asumate prin contractele de finanatre, pentru fiecare lot. În vederea execuției lucrărilor, se pun la dispoziția ofertanților prin documentația de atribuire: pentru LOT nr 1. - Proiect Tehnic nr. 380 / 2024 elaborat de SC TEHNO CONSULTING SOLUTION SRL ; - Autorizație de Construire nr. 15 din 11.02.2025 Investiția prevăzută în cadrul proiectului "Eficientizare energetica a clădirilor rezidențiale din municipiul Hunedoara - bl. CM4, str. 22 Decembrie, nr. 1" se va realiza la blocul de locuințe situat la adresa: 22 Decembrie, nr. 1, Loc. Hunedoara, Jud. Hunedoara. Blocul de locuințe face parte din Asociația de proprietari Unirea, Str. 22 Decembrie nr. 1, bl CM4; Terenul destinat investiției se află în intravilanul localității Hunedoara având CF nr. 2064/94. Blocul a fost construit în anul 1962 și are regimul de înălțime P+9 E +ET, risc seismic clasa III. pentru LOT nr 2 - Proiectul Tehnic nr. 4 /2024 elaborat de SC NOVOLUTION SRL . - Autorizație de Construire nr. 7 din 29.01.2025. Investiția prevăzută în cadrul proiectului "Eficientizare energetica a clădirilor rezidențiale din municipiul Hunedoara- BL. K6, STR. RUNCULUI, NR. 1" se va realiza la blocul de locuințe situat la adresa: STR. RUNCULUI, NR. 1, Loc. Hunedoara, Jud. Hunedoara. Blocul de locuințe face parte din Asociația de proprietari KAPPA Hunedoara, Str. Runcului nr. 1, bl. K6, Terenul destinat investiției se află în intravilanul localității Hunedoara având Nr. topografic: 2170/180 si CF nr. 60674-C1. Blocul a fost construit în anul 1964 și are regimul de înălțime P+9 E +ET, risc seismic clasa III. În conformitate cu prevederile art. 161 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publică are dreptul de a solicita clarificări sau informatii suplimentare în legatură cu documentația de atribuire este de 20 zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art. 161 alin. (2) din Legea nr. 98/2016 cu modificările si completările ulterioare, Autoritatea Contractantă stabilește că termenul limită în care va răspunde tuturor solicitărilor de clarificare/ informațiilor suplimentare in a 10 –a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
An fógra roimhe seo228784-2026
Aitheantóir inmheánach2127028_POZITIA 1 LUCRARI_PAAP 2026
An cineál nóis imeachtaOscailte
Tá an nós imeachta á bhrostúníl
Cuspóir
Cineál an chonarthaOibreacha
Príomhaicmiú (cpv): 45321000 Thermal insulation work
5. Luchtóg
LuchtógLOT-0001
TeidealLOTUL nr 1: Eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din Municipiul Hunedoara Bl. CM4, str. 22 Decembrie, nr. 1- Hunedoara:
Cur síosAutoritatea Contractantă, prin achiziție publică, vizează atribuirea contractului de lucrări, în corelație cu obiectivele specifice ale proiectului. LOT nr 1: Eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din Municipiul Hunedoara Bl. CM4, str. 22 Decembrie, nr. 1- Hunedoara Prin realizarea acestei investiții în cadrul proiectului ”Eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din municipiul Hunedoara - bl. CM4, str. 22 Decembrie, nr. 1” se va asigura creșterea eficienței energetice a blocului de locuinte de pe strada 22 Decembrie nr. 1, din Municipiul Hunedoara prin aplicarea unor măsuri de creștere a eficienței energetice în vederea reducerii consumului de energie primară și a emisiilor de CO2, asigurând totodată îmbunătățirea confortului în spațiile de locuit și reducerea semnificativă a cheltuielilor administrative. DESCRIEREA GENERALĂ A LUCRĂRILOR A. LUCRARI DE REABILITARE TERMICA A ELEMENTELOR DE ANVELOPA A CLADIRII IZOLAREA TERMICĂ A FAŢADEI – PARTE OPACĂ: Izolarea peretilor exteriori Izolarea termica a soclului cladirii cu sistem termoizolant Termoizolarea planseului peste ultimul nivel, cu sistem termoizolant Izolarea termica a planseului peste subsol lzolarea termica la peretii si tavanele comune cu apartamentele, in zona de acces in casa scarii Inchiderea balcoanelor şi/sau a logiilor cu tâmplărie termoizolantă, inclusiv izolarea termică a parapeţilor. Izolarea termica a parapetilor balcoanelor/logiilor – parte opaca, cu sistem termoizolant amplasat la exterior cu o grosime de 15 cm; Izolarea termica a planseului exterior aferent elementelor in consola, cu sistem termoizolant cu o grosime a termoizolatiei de 15 cm. √ Izolarea termica a balcoanelor/logiilor va include si termoizolarea planseului inferior in contact cu exteriorul aferent balcoanelor/logiilor, cu termosistem identic cu cel care se va utiliza pentru fatada. √ Izolarea termica a stalpilor si grinzilor de sustinere a copertinei de la intrare, cu termoizolatie din polistiren extrudat, grosime 10cm, inclusiv protejarea grinzilor cu sort de tabla zincata vopsita in camp electrostatic, culoare si panta de scurgerea apelor 2% catre copertina. √ Hidroizolarea copertinei cu doua membrane bituminoase cu protectie de ardezie si finisaj din tencuiala decorativa, preluarea apelor se va face prin jgheab montat la partea din fata si doua burlane. IZOLAREA TERMICĂ A FAŢADEI – PARTE VITRATĂ: Inlocuirea tamplariei existente, inclusiv tamplaria aferenta casei de scara si etajului tehnic, cu tamplarie cu performanta energetica cu urmatoarele caracteristici: Solutia pentru tamplaria exterioara de la ferestrele apartamentelor, logiilor/balcoanelor, casei de scara, etajului tehnic: Tamplarie termoizolanta PVC, pentacamerala dotata, dupa caz, cu dispozitive/fante/grile pentru ventilarea spatiilor ocupate si evitarea aparitiei condensului pe elementele interioare de anvelopa. Solutia pentru tamplaria exterioara de la luminatorul curtii de lumina: Tamplarie termoizolanta din aluminiu, cu rupere de punte termica si glaf exterior: Montarea tamplariei interioare (usi de acces si ferestre) catre spatiile neincalzite sau insuficient incalzite. Se propune inlocuirea tamplariei interioare (usi de acces si ferestre) catre spatiile neincalzite sau insuficient incalzite cu tamplarie PVC performanta energetic cu glaf, cu urmatoarele caracteristici: B. Realizarea lucrarilor de interventie in scopul realizarii ventilarii naturale a spatiilor ocupate. C. Imbunatatirea / modernizarea sistemelor tehnice ale cladirii Achizitionare si montare sisteme alternative de producere a energiei - panouri fotovoltaice D. Lucrari de reabilitare/modernizare a instalatiilor de iluminat in cladiri Inlocuirea corpurilor de iluminat fluorescente si incandescente din spatiile comune cu corpuri de iluminat cu eficienta energetica ridicata si durata mare de viata, aferente partilor comune ale blocului de locuinte. E. MASURI CONEXE DE TIPUL INVESTITIILOR COMPLEMENTARE NECESARE PENTRU ASIGURAREA FUNCTIONALITATII INVESTITIEI cu mentiune ca lucrarile sunt descrise in cadrul proiectului tehnic , anexa la documentatia de atribuire. Termenul de execuţie a lucrărilor este de 12 luni Durata minimă a contractului (inclusiv garantia lucrarilor) este de 48 luni si cuprinde toate etapele necesare finalizarii obiectivului de investiție până la recepția finală a lucrărilor, respectiv: 12 luni executie + 36 luni, perioada minimă de garantie. Notă! In cazul acordării de către ofertantul câștigător a unei garanții extinse mai mare de 3 ani, durata contractului va crește în mod corespunzator. Activitatile care fac obiectul prezentei achizitii sunt: - ”Realizarea lucrărilor de execuție (inclusiv a achiziției echipamentelor și montarea acestora) la obiectivul de investitie din strada 22 Decembrie nr. 1, Blocul de locuinte CM4 în cadrul proiectului ”Eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din municipiul Hunedoara - bl. CM4, str. 22 Decembrie, nr. 1", conform solutiilor tehnice stabilite la nivelul documentatiei tehnice realizate conform prevederilor HG nr. 907/2016.
Aitheantóir inmheánach1
LuchtógLOT-0002
TeidealLot nr 2 Eficientizare energetica a cladirilor rezidentiale din Municipiul Hunedoara Bl K6, Str Runcului nr .1
Cur síosAutoritatea Contractantă, prin achiziție publică, vizează atribuirea contractului de lucrări, în corelație cu obiectivele specifice ale proiectului.LOT nr 2: Eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din Municipiul Hunedoara Bl. K6, Str. Runcului, Nr. 1-Hunedoara: Prin realizarea acestei investiții în cadrul proiectului ”Eficientizare energetică a clădirilor rezidențiale din municipiul Hunedoara - BL. K6, STR. RUNCULUI, NR. 1” se va asigura creșterea eficienței energetice a blocului de locuinte de pe strada Runcului nr. 1, din Municipiul Hunedoara prin aplicarea unor măsuri de creștere a eficienței energetice în vederea reducerii consumului de energie primară și a emisiilor de CO2, asigurând totodată îmbunătățirea confortului în spațiile de locuit și reducerea semnificativă a cheltuielilor administrative. DESCRIEREA GENERALĂ A LUCRĂRILOR LUCRARI DE CRESTERE A EFICIENTEI ENERGETICE 1) Lucrari de reabilitare termica a elementelor de anvelopa a cladirii Izolarea termică a faţadei – parte opacă: Izolarea peretilor exteriori Izolarea termica a soclului cladirii cu sistem termoizolant Termoizolarea planseului peste ultimul nivel, cu sistem termoizolant Izolarea termica a planseului peste subsol lzolarea termica la peretii si tavanele comune cu apartamentele, in zona de acces in casa scarii Inchiderea balcoanelor şi/sau a logiilor cu tâmplărie termoizolantă, inclusiv izolarea termică a parapeţilor Izolarea termica a parapetilor balcoanelor /logiilor – parte opaca, cu sistem termoizolant amplasat la exterior cu o grosime de 15 cm Izolarea termica a planseului exterior aferent elementelor in consola, cu sistem termoizolant cu o grosime a termoizolatiei de 15 cm. IZOLAREA TERMICĂ A FAŢADEI – PARTE VITRATĂ: Inlocuirea tamplariei exterioare existente, inclusiv tamplaria aferenta casei de scara si etajului tehnic, cu tamplarie cu performanta energetica, cu urmatoarele caracteristici: Tamplaria exterioara de la apartamente, logii/balcoane, etaj tehnic si casa scarii Inlocuirea tamplariei interioare (usi de acces si ferestre) catre spatiile neincalzite sau insuficient incalzite. 2) Realizarea lucrarilor de interventie in scopul realizarii ventilarii naturale a spatiilor ocupate. 3) Imbunatatirea / modernizarea sistemelor tehnice ale cladirii 4) Lucrari de reabilitare/modernizare a instalatiilor de iluminat in cladiri MASURI CONEXE DE TIPUL INVESTITIILOR COMPLEMENTARE NECESARE PENTRU ASIGURAREA FUNCTIONALITATII INVESTITIEI. Cu mentiunea ca lucrarile sunt descrise in cadrul proiectului tehnic, anexa la documentatia de atribuire. Termenul de execuţie a lucrărilor este de 12 luni Durata minimă a contractului (inclusiv garantia lucrarilor) este de 48 luni si cuprinde toate etapele necesare finalizarii obiectivului de investiție până la recepția finală a lucrărilor, respectiv: 12 luni executie + 36 luni, perioada minimă de garantie. Notă! In cazul acordării de către ofertantul câștigător a unei garanții extinse mai mare de 3 ani, durata contractului va crește în mod corespunzator. Activitatile care fac obiectul prezentei achizitii sunt: - ”Realizarea lucrărilor de execuție (inclusiv a achiziției echipamentelor și montarea acestora) la obiectivul de investitie din strada Runcului NR. 1, Blocul de locuinte K6 în cadrul proiectului ”Eficientizare energetica a clădirilor rezidențiale din municipiul Hunedoara - BL. K6, STR. RUNCULUI, NR. 1", conform solutiilor tehnice stabilite la nivelul documentatiei tehnice realizate conform prevederilor HG nr. 907/2016.
Aitheantóir inmheánach2
476864-2026 - Nadmetanje
Obavijest o nadmetanju ili koncesiji – standardni režim
Radovi
2. Postupak
Postupak
Prethodna obavijest228784-2026
Interna identifikacijska oznaka2127028_POZITIA 1 LUCRARI_PAAP 2026
Vrsta postupkaOtvoren
Postupak je ubrzanne
Svrha
Priroda ugovoraRadovi
Glavna klasifikacija (cpv): 45321000 Radovi na toplinskoj izolaciji
5. Grupa
GrupaLOT-0001
Interna identifikacijska oznaka1
GrupaLOT-0002
Interna identifikacijska oznaka2
Criteri di selezione
Fonti dei criteri di selezione: Avviso
Criterio: Iscrizione in un registro di commercio
Criterio: Altri requisiti economici o finanziari
476864-2026 - Javni razpis
Obvestilo o koncesiji ali naročilu – standardna ureditev
Gradnje
2. Postopek
Postopek
Predhodno obvestilo228784-2026
Vrsta postopkaOdprti postopek
Postopek je pospešenne
Namen
Vrsta javnega naročilaGradnje
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 45321000 Termoizolacijska dela
5. Sklop
SklopLOT-0001
Notranji identifikator1
SklopLOT-0002
Notranji identifikator2