Finalità
Natura dell'appalto: Lavori
Classificazione principale (cpv): 45234100 Lavori di costruzione ferroviari
Classificazione aggiuntiva (cpv): 45100000 Lavori di preparazione del cantiere edile, 45233140 Lavori stradali, 45234115 Lavori di segnaletica ferroviaria, 45246200 Lavori di protezione delle sponde, 79341000 Servizi pubblicitari
Luogo di esecuzione
Suddivisione del paese (NUTS): Prahova (RO316)
Paese: Romania
Informazioni supplementari: Secțiunea Ploiești Triaj – Valea Călugărească
393624-2026 - Konkurss
Rumānija – Dzelzceļa būvdarbi – Execuția lucrărilor aferente proiectului ”Reabilitarea liniei de cale ferată Ploiești Triaj - Focșani”, Etapa I, Light Modernization, Secțiunea Ploiești Triaj – Valea Călugărească
Paziņojums par līgumu vai paziņojums par koncesiju — standarta režīms
Būvdarbi
2. Procedūra
Procedūra
NosaukumsExecuția lucrărilor aferente proiectului ”Reabilitarea liniei de cale ferată Ploiești Triaj - Focșani”, Etapa I, Light Modernization, Secțiunea Ploiești Triaj – Valea Călugărească
AprakstsAchiziția de față vizează lucrările aferente Etapei I, Secțiunea Ploiești Triaj – Valea Călugărească, și sunt lucrări de tip „Light Modernization” pe liniile curente și directe, implementate într-o manieră accelerată, care vizează eliminarea restricțiilor de viteză prin înlocuirea cadrului șină, prinderi, traverse, piatră spartă, înlocuirea aparatelor de cale și a realizării substratului căii (PSS), cu așternerea geotextilului și a geogrilei pentru îmbunătățirea capacității portante. Secțiunea de linie c.f. care face obiectul achiziției, are o lungime totală de 17,321 km și este formată din sectorul cuprins între semnalul de intrare Cap Y al stației Ploiești Triaj (km 56+300) și Cap. Y Valea Călugărească (km 72+165), în lungime de 15,865 km, la care se adaugă sectorul de cale ferată Ploiești Sud (Cap. X, km 60+316) – Ploiești Vest (Cap. X, km 61+772), în lungime de 1,456 km, prin care se asigură conexiunea Coridorului celor 3 mări (Marea Neagră, Marea Baltică și Marea Egee) cu Coridorul Rhin – Dunăre. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://www.e-licitatie.ro/pub). Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/ informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu 22 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde în mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire în a 12-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor.Entitatea contractantă nu va raspunde la solicitarile de clarificari transmise dupa data limita stabilita. CLAUZA SUSPENSIVA: Procedura de atribuire se desfășoară sub incidența prezentei clauze suspensive. Încheierea contractului de achiziție sectoriala este condiționată de obținerea/ aprobarea finanțării lucrărilor din fonduri de la bugetul de stat și/ sau fonduri europene nerambursabile, semnarea contractului fiind posibila doar în situația în care se respecta dispozițiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice. În cazul în care, indiferent de motive, obținerea/aprobarea finanțării lucrărilor din fonduri de la bugetul de stat și/ sau fonduri europene nerambursabile nu se realizează, Entitatea Contractanta va aplica prevederile art. 225 alin (1) lit. c) teza a II-a din Legea 99/2016 cu modificările și completările ulterioare, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziție sectorială. Entitatea Contractanta estimează ca va obține finanțarea necesară semnării contractului în 12 luni de la aprobarea raportului procedurii. Transmiterea Ordinului de incepere a Contractului este conditionat de existența contractului de proiectare și execuție ce va face obiectul prezentelor servicii de consultanță și supervizare sau sub condiția existenței premiselor începerii efective a contractului de proiectare și execuție.
Iekšējais identifikators17/2/
Procedūras veidsAtklāta
Procedūra ir paātrināta
Mērķis
Līguma veidsBūvdarbi
Galvenā klasifikācija (cpv): 45234100 Dzelzceļa būvdarbi
5. Daļa
DaļaLOT-0000
NosaukumsDefault lot
AprakstsLinia de cale ferată Ploiești Triaj - Focșani face parte din Coridorul celor trei mări (Marea Baltică, Marea Neagră și Marea Egee) și este amplasată pe raza județului Prahova. Administrativ, secțiunea Ploiești Triaj – Valea Călugărească, care face obiectul acestei documentații, este situată pe raza Sucursalei Regionale CF București – CNCF „CFR” SA. Principalele obiective preconizate sunt • creșterea siguranței traficului; • reducerea timpului de călătorie prin creșterea vitezei de circulație pe întregul tronson; îmbunătățirea condițiilor de siguranță a traficului feroviar; • îmbunătățirea confortului în timpul călătoriei; • reducerea emisiilor de poluanți și a impactului negativ asupra mediului; • optimizarea transportului feroviar transfrontalier atât pentru pasageri cât și pentru marfă: • creșterea atractivității și accesibilității municipiilor din zonele învecinate căii ferate; • atragerea de investitori și capital în vederea dezvoltării mediului de afaceri, având în vedere faptul că, în orașele ănvecinate se desfășoară activități economice; asigurarea unui grad de mobilitate și accesibilitate ridicat pentru rezidenți și mediul de afaceri din județele pe care le traversează. • Durata totală estimată a contractului este de 86 de luni, după cum urmează: • Durata realizării activităților premergătoare Ordinului de Începere este de 1 lună de la semnarea contractului. • Durata estimată de Execuție a Lucrărilor este de maxim 23 luni calendaristice de la emiterea Ordinului de Începere. • Durata estimată în vederea realizării recepției la terminarea lucrărilor este de 1 lună de la data Notificării de către Antreprenor a finalizării lucrărilor. Se va putea efectua Recepția la Terminare a Lucrărilor doar dacă sunt îndeplinite în mod cumulativ următoarele condiții: • Lucrările au fost terminate în conformitate cu prevederile Contractului; • Lucrările au trecut Testele la Terminare. • Perioada de notificare a defectelor este de minim 60 de luni calendaristice de la Aprobarea de către Beneficiar a Recepției la Terminarea Lucrărilor. În această perioadă, Antreprenorul va fi responsabil de remedierea oricărui viciu și oricărei deteriorări a unei părți a Lucrărilor ce se poate produce sau poate apărea în Perioada de Garanție și care: • rezultă din folosirea unor Echipamente sau Materiale defectuoase, erori în Documentele Antreprenorului sau punerea în operă necorespunzătoare; și/sau • rezultă din orice acțiune sau lipsă de acțiune a Antreprenorului în Perioada de Garanție. • Dacă un astfel de viciu apare sau o astfel de deteriorare se produce în Perioada de Garanție, Supervizorul sau Beneficiarul vor notifica Antreprenorul cu privire la aceste vicii sau deteriorări. Notificarea va indica motivele pentru care Antreprenorul este responsabil de viciu sau deteriorare. • În Perioada de Garanție, Antreprenorul nu va fi responsabil pentru uzura normală a Lucrărilor produsă, pentru fiecare parte din Lucrări, începând cu data de începere a utilizării părții respective de către Beneficiar, sau, dacă nu există o asemenea dată, de la data de aprobare a Recepției la Terminare. De asemenea, Antreprenorul nu va fi responsabil pentru uzura sau deteriorările care rezultă dintr-o utilizare necorespunzătoare a Lucrărilor. • Perioada de închidere – Recepția Finală este de 1 lună de la data de expirare a Perioadei de Garanție. Îndeplinirea obligațiilor Antreprenorului nu se consideră a fi încheiată înainte de aprobarea Recepției Finale. La expirarea Perioadei de Garanție, Beneficiarul va organiza recepția finală și va comunica Antreprenorului data stabilită și componența comisiei de recepție în condițiile Legii. Comisia de recepție va consemna observațiile și concluziile sale într-un proces-verbal conform Legii. În termen de 5 zile după ce semnează procesul-verbal, Beneficiarul va notifica Antreprenorul cu privire la hotărârea de admitere, suspendare sau respingere a recepției finale, cu o copie a procesului-verbal aferent semnat de Beneficiar. Procesul-verbal de Recepție Finală semnat de către Beneficiar va fi singurul document considerat a certifica Recepția Finală a Lucrărilor. Astfel, durata contractuală este compusă din: - perioada de realizare a activităților premergătoare Ordinului de Începere maxim 1 lună; - perioada de execuție a lucrărilor maxim 23 luni; - perioada realizării Recepției la Terminarea Lucrărilor 1 lună; - perioada de notificare a defectelor minim 60 luni; - perioada de închidere 1 lună. Total estimat 86 luni
Iekšējais identifikators1
Papildu klasifikācija (cpv): 45100000 Būvlaukuma sagatavošana, 45233140 Ceļu būve, 45234115 Ar dzelzceļa signalizācijas ierīcēm saistīti darbi, 45246200 Upes krasta nostiprināšanas darbi, 79341000 Reklāmas pakalpojumi