464550-2026 - Gara
Romania – Servizi di imaging medicale – Servicii de teleradiologie pentru investigatii RX / CT / RMN
OJ S 127/2026 06/07/2026
Bando di gara o di concessione – regime ordinario
Servizi
1. Committente
1.1.
Committente
Nome ufficialeSpitalul Judetean de Urgenta Tulcea
E-mailachizitii@spitaltulcea.ro
Forma giuridica del committenteOrganismo di diritto pubblico controllato da un'autorità locale
Attività dell'amministrazione aggiudicatriceSalute
2. Procedura
2.1.
Procedura
TitoloServicii de teleradiologie pentru investigatii RX / CT / RMN
DescrizioneAutoritatea contractanta, prin aplicarea prezentei proceduri, intenționează să achiziționeze Servicii de teleradiologie pentru investigatii RX / CT / RMN, pentru realizarea actelor medicale la standardele de calitate impuse de legislația în domeniul serviciilor medicale din cadrul Spitalului Judetean de Urgenta Tulcea. La finalul prezentei proceduri de atribuire se va incheia un acord- cadru pe o perioada de 48 de luni, cu maxim trei operatori economici. Cantitatile minime si maxime ale acordului cadru precum si ale contractului subsecvent sunt prevazute in Caietul de sarcini. Termenul in care autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari este in a 11-a zi inainte de data si ora limita de depune a ofertelor, cu conditia ca operatorul economic sa solicite clarificarea in termenul prevazut la sectiunea I.3 Comunicare, respectiv 18 zile.
Identificativo della procedurab934ab5b-5f8d-49c4-8205-9cb85b7ea13d
Identificativo interno4026712_2026_PAAPD1628607
Tipo di proceduraAperta
La procedura è acceleratano
2.1.1.
Finalità
Natura dell'appaltoServizi
Classificazione principale (cpv): 85150000 Servizi di imaging medicale
2.1.2.
Luogo di esecuzione
Suddivisione del paese (NUTS)Tulcea (RO225)
PaeseRomania
Informazioni supplementariSpitalul Judetean de Urgenta Tulcea, cu sediul in Tulcea, strada Iuliu Maniu, nr 30
2.1.3.
Valore
Valore stimato al netto dell'IVA23 004 000,00 RON
Valore massimo dell'accordo quadro23 004 000,00 RON
2.1.4.
Informazioni generali
Informazioni supplementariCerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. Modul de departajare a ofertelor: In conformitate cu prevederile art. 139 alin. (3) din HG nr. 395/2016: „În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situația în care egalitatea se menține, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, și oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. Conform art.60 alin.3 din HG 395/2016 cu modificarile si completarile ulterioare - "Toate documentele de fundamentare a valorii prevazute la alin. (2) se depun prin mijloace electronice, fiind încarcate intr-o sectiune dedicata a portalului S.E.A.P., iar continutul acestora este vizibil comisiei de evaluare dupa decriptarea propunerii financiare."
Base giuridica
Direttiva 2014/24/UE
2.1.6.
Motivi di esclusione
Fonti dei motivi di esclusioneAvvisoDocumento di gara unico europeo (DGUE)
Partecipazione a un'organizzazione criminaleOperatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
CorruzioneOperatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
FrodeOperatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Reati terroristici o reati connessi alle attività terroristicheOperatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Riciclaggio di proventi di attività criminose o finanziamento del terrorismoOperatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Lavoro minorile e altre forme di tratta di esseri umaniOperatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Violazione dell'obbligo di pagamento delle imposteOperatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Violazione dell'obbligo di pagamento dei contributi previdenzialiOperatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Violazione di obblighi in materia di diritto ambientaleOperatorul economic a încălcat legislația privind protecția mediului.
Violazione degli obblighi in materia di diritto socialeOperatorul economic a încălcat legislația privind securitatea socială.
Violazione degli obblighi in materia di diritto del lavoroOperatorul economic a încălcat legislația privind dreptul muncii.
FallimentoDescriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
InsolvenzaOperatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Concordato preventivo con i creditoriDescriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Situazione analoga al fallimento ai sensi della normativa nazionaleOperatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Amministrazione controllataDescriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Cessazione di attivitàDescriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Grave illecito professionaleOperatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Accordi con altri operatori economici intesi a falsare la concorrenzaDescriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Conflitto di interessi legato alla partecipazione alla procedura di appaltoOperatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Partecipazione diretta o indiretta alla preparazione della procedura di appaltoDescriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Cessazione anticipata, risarcimento danni o altre sanzioni comparabiliDescriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
False dichiarazioni, omessa informazione, incapacità di fornire i documenti richiesti o acquisizione di informazioni confidenziali in merito alla procedura in questioneOperatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
5. Lotto
5.1.
LottoLOT-0000
TitoloDefault lot
DescrizioneAutoritatea contractanta, prin prezenta procedura, urmareste achizitionarea de Servicii de teleradiologie pentru investigatii RX / CT / RMN, pentru realizarea actelor medicale la standardele de calitate impuse de legislația în domeniul serviciilor medicale si pentru a nu permite punerea in pericol a sanatatii si vietii pacientilor, prin expunerea la riscurile asociate lipsei acestor categorii de servicii. Estimarile cantitatilor minime si maxime ale Acordului-Cadru si ale Contractelor Subsecvente sunt prevazute in caietul de sarcini
Identificativo interno1
5.1.1.
Finalità
Natura dell'appaltoServizi
Classificazione principale (cpv): 85150000 Servizi di imaging medicale
5.1.2.
Luogo di esecuzione
Suddivisione del paese (NUTS)Tulcea (RO225)
PaeseRomania
Informazioni supplementariSpitalul Judetean de Urgenta Tulcea, cu sediul in Tulcea, strada Iuliu Maniu, nr 30
5.1.3.
Durata stimata
Durata48 Mesi
5.1.4.
Rinnovo
Rinnovi massimi0
5.1.5.
Valore
Valore massimo dell'accordo quadro23 004 000,00 RON
5.1.6.
Informazioni generali
Partecipazione riservata
La partecipazione non è riservata.
Vanno indicati nomi e qualifiche professionali del personale incaricato dell'esecuzione dell'appaltoIndicazione non necessaria
Progetto di appalto non finanziato con fondi UE
L'appalto è soggetto all'accordo sugli appalti pubblici (AAP)no
Informazioni supplementari-
5.1.9.
Criteri di selezione
Fonti dei criteri di selezioneAvvisoDocumento di gara unico europeo (DGUE)
CriterioIscrizione in un registro di commercio
Descrizione del criterio di selezioneOperatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți pentru partea din contract pe care aceștia urmează să o realizeze, care vor completa informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică cu informațiile solicitate de către autoritatea contractantă – informații referitoare la îndeplinirea cerințelor privind capacitatea de exercitare a activității profesionale. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea Autorității contractante, doar de către ofertantii clasati pe primele 3 locuri în clasamentul întocmit după aplicarea criteriului de atribuire de către ofertanții selectați să semneze acordul-cadru. In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza. Justificare: Potrivit art.172 alin. (3) din Legea 98/2016, autoritatea contractanta trebuie sa se asigure ca operatorii economici ce vor fi desemnati castigatori au capacitatea juridica pentru a executa acordul-cadru/contractele subsecvente ce urmeaza sa fie atribuite.

CriterioReferenze su servizi specifici
Descrizione del criterio di selezioneOfertanţii participanţi la procedură vor trebui să facă dovada competentelor CT / RX / RMN pentru toti medicii care vor fi alocati pentru indeplinirea contractului si anume: -diploma medic specialist / primar radiologie si imagistica medicala; -aviz de libera practica; -certificate de membru; -asigurare malpraxis. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică cu informațiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantii clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.

CriterioProporzione di subappalto
Descrizione del criterio di selezioneIn conformitate cu prevederile art. 55 din Legea 98/2016, ofertantul (operatorul economic individual sau operatorii economici ce participa in comun la procedura de atribuire) ce depune oferta trebuie sa prezinte informatiile cu privire la subcontractanti in DUAE. In cazul in care ofertantul utilizeaza capacitatile subcontractanului/subcontractantilor pentru a indeplini servicii conexe activitatii de furnizare, se va prezenta propriul sau DUAE impreuna cu un DUAE separat care cuprinde informatiile relevante pentru fiecare dintre entitatile pe care se bazeaza, completat si semnat in mod corespunzator de catre fiecare dintre acestia. Activitatea de furnizare nu poate fi subcontractată având în vedere prevederile art. 3 alin. (1) lit. yy) din Legea nr. 98/2016 – „subcontractant/subantreprenor – orice operator economic care nu este parte a unui contract de achiziție publică și care execută anumite părți ori elemente ale lucrărilor/serviciilor, răspunzând în fața contractantului de organizarea și derularea tuturor etapelor necesare în acest scop. Punerea la dispoziție a unui utilaj sau furnizarea de materiale/bunuri în cadrul unui contract de achiziție publică nu este considerată subcontractare în sensul prezentei legi. Pot fi subcontractate doar serviciile și lucrările conexe activității de furnizare. La solicitarea expresa a autoritatii contractante si in aplicarea prevederilor art.196 din Legea 98/2016 transmisa ca urmare a finalizarii procesului de evaluare si intocmirea clasamentului final al ofertelor admisibile si aplicarea criteriului de atribuire, ofertantii (operatorii economicii individuali sau operatorii economici ce participa in comun la procedura de atribuire) aflati pe primele 3 locuri vor demonstra indeplinirea cerintei minimime privind criteriile de calificare si vor prezenta documente care sa probeze toate afirmatiile incluse in DUAE (raspuns) rubrica "Proportia de subcontractare". Odata cu DUAE, se vor depune urmatoarele documente: angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz.

CriterioCertificati rilasciati da organi indipendenti riguardanti standard di assicurazione della qualità
Descrizione del criterio di selezioneDovada implementarii sistemului de management al calitatii conform SR EN ISO 9001 sau echivalent,in termen de valabilitate, prin prezentarea oricarui document prin care se sustine cerinta, de exemplu: un certificat emis de un organism de certificare sau alte documente care probeaza in mod concludent indeplinirea cerintei: proceduri/manuale de calitate, activitate procedurala etc similare cu cele prevazute drept conditie pentru obtinerea certificarii SR EN ISO 9001. Modalitatea de indeplinire: Se va completa DUAE, urmand ca documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE (dovada implementarii sistemului de management al calitatii conform SR EN ISO 9001 SAU ECHIVALENT care confirma asigurarea unui nivel corespunzator al calitatii), urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantii clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Justificare: Dovedirea detinerii unui SR EN ISO 9001 sau echivalent contribuie la dezvoltarea unei proceduri eficiente, transparente si orientate spre calitate, ceea ce ajuta prestatorul sa ofere servicii fiabile si sa isi consolideze credibilitatea. NOTA: Documentele emise în altă limbă decât română trebuie să fie însoţite obligatoriu de traducerea autorizată în limba română.
5.1.10.
Criteri di aggiudicazione
Criterio
TipoPrezzo
NomePretul ofertei
DescrizionePunctajul se acorda astfel: a) Pentru cel mai scazut dintre preturi se acorda punctajul maxim alocat; b) Pentru celelalte preturi ofertate punctajul P(n) se calculeaza proportional, astfel: P(n) = (Pret minim ofertat / Pret n) x punctaj maxim alocat.
Categoria del criterio di aggiudicazione pesoPonderazione (percentuale, esatta)
Criterio di aggiudicazione: numero70
Criterio
TipoQualità
NomeComponenta tehnica si functionala
DescrizionePunctajul se acorda asftel: Metodologia de prestare a serviciilor, bazata pe resursele detinute de ofertanti, cu indicarea timpilor de lucru si de raspuns a) Pentru oferta care descrie coerent, detaliat si intr-un mod relevant metodologia de prestare a serviciilor, incluzand modalitatea de organizare a ofertantului, alocarea corespunzatoare de resurse umane si materiale pe toata perioada de derulare a acordului cadru/contractelor subsecvente, sarcinile asumate pentru categoriile de personal alocat, in scopul atingerii obiectivelor, se acorda 30 de puncte; b) Pentru oferta care descrie partial, putin detaliat metodologia de prestare a serviciilor, incluzand modalitatea de organizare a ofertantului, alocarea corespunzatoare de resurse umane si materiale pe toata perioada de derulare a acordului cadru/contractelor subsecvente, sarcinile asumate pentru categoriile de personal alocat, in scopul atingerii obiectivelor, se acorda 15 puncte; c) Pentru oferta care nu descrie sau descrie intr-un mod nerelevant, care nu poate fi luat in considerare, metodologia de prestare a serviciilor, incluzand modalitatea de organizare a ofertantului, alocarea corespunzatoare de resurse umane si materiale pe toata perioada de derulare a acordului cadru/contractelor subsecvente, sarcinile asumate pentru categoriile de personal alocat, in scopul atingerii obiectivelor, se acorda 0 puncte.
Categoria del criterio di aggiudicazione pesoPonderazione (percentuale, esatta)
Criterio di aggiudicazione: numero30
5.1.11.
Documenti di gara
Indirizzo dei documenti di garahttps://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100209560
5.1.12.
Condizioni di appalto
Modalità di presentazione
Presentazione elettronica delle offerteObbligatoria
Indirizzo per la presentazionehttps://www.e-licitatie.ro
Lingue in cui possono essere presentate le offerte o le domande di partecipazionerumeno
Catalogo elettronicoNon consentita
VariantiNon consentita
Termine per il ricevimento delle offerte10/08/2026 15:00:00 (UTC+03:00) ora legale dell'Europa orientale
Durata durante la quale l'offerta deve rimanere valida6 Mesi
Informazioni sull'apertura pubblica delle offerte
Data di apertura10/08/2026 15:00:00 (UTC+03:00) ora legale dell'Europa orientale
LuogoIn SEAP
Condizioni contrattuali
L'esecuzione dell'appalto deve avvenire nel contesto di programmi di lavoro protettiNo
Fatturazione elettronicaObbligatoria
Si farà ricorso all'ordinazione elettronicano
Sarà utilizzato il pagamento elettronicono
Forma giuridica che deve essere assunta da un gruppo di offerenti cui viene aggiudicato un appaltoAsociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
5.1.15.
Tecniche
Accordo quadro
Accordo quadro, senza riapertura della gara
Numero massimo di partecipanti3
Informazioni sul sistema dinamico di acquisizione
Nessun sistema dinamico di acquisizione
5.1.16.
Ulteriori informazioni, mediazione e ricorsi
Organizzazione competente per i ricorsiConsiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Informazioni sui termini per il riesame: Eventualele contestatii se vor depune la Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor si vor fi solutionate conform Legii101/2016.Termenul de depunere al contestatiei:in conformitate cu legea 101/2016
Organizzazione alla quale rivolgersi per informazioni complementari sulla procedura di appaltoSpitalul Judetean de Urgenta Tulcea
Organizzazione alla quale rivolgersi per informazioni complementari sulle procedure di ricorsoSpitalul Judetean de Urgenta Tulcea
Organizzazione che riceve le domande di partecipazioneSpitalul Judetean de Urgenta Tulcea
Organizzazione che tratta le offerteSpitalul Judetean de Urgenta Tulcea
8. Organizzazioni
8.1.
ORG-0004
Nome ufficialeSpitalul Judetean de Urgenta Tulcea
Numero di registrazione4026712
Indirizzo postaleStrada: Iuliu Maniu, nr. 30
LocalitàTulcea
Codice postale820195
Suddivisione del paese (NUTS)Tulcea (RO225)
PaeseRomania
Referenteadriana saveli
E-mailachizitii@spitaltulcea.ro
Telefono+40 024053350
Fax+40240532274
Indirizzo internethttps://www.spitaltulcea.ro
Profilo del committentehttps://www.e-licitatie.ro
Ruoli di questa organizzazione
Committente
Organizzazione alla quale rivolgersi per informazioni complementari sulla procedura di appalto
Organizzazione che riceve le domande di partecipazione
Organizzazione che tratta le offerte
8.1.
ORG-0002
Nome ufficialeConsiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numero di registrazione20329980
Indirizzo postaleStr. Stavropoleos nr. 6, sector 3
LocalitàBucuresti
Codice postale030084
Suddivisione del paese (NUTS)Bucureşti (RO321)
PaeseRomania
E-mailoffice@cnsc.ro
Telefono+40 213104641
Fax+40 213104642
Indirizzo internethttp://www.cnsc.ro
Ruoli di questa organizzazione
Organizzazione competente per i ricorsi
8.1.
ORG-0005
Nome ufficialeSpitalul Judetean de Urgenta Tulcea
Numero di registrazione4026712_3
Indirizzo postaleStr. Iuliu Maniu, nr. 30
LocalitàTulcea
Codice postale820195
Suddivisione del paese (NUTS)Tulcea (RO225)
PaeseRomania
E-mailachizitii@spitaltulcea.ro
Telefono0240532209
Indirizzo internethttp://www.spitaltulcea.ro
Ruoli di questa organizzazione
Organizzazione alla quale rivolgersi per informazioni complementari sulle procedure di ricorso
8.1.
ORG-0001
Nome ufficialeOperator SEAP
Numero di registrazioneRO42283735
Indirizzo postaleStrada: Italiana, nr. 22, Sector: -, Judet: Bucuresti, Localitate: Bucuresti, Cod postal: -
LocalitàBucuresti
Codice postale020976
Suddivisione del paese (NUTS)Bucureşti (RO321)
PaeseRomania
ReferenteRoxana Popescu
E-mailcontact.autoritati@e-licitatie.ro
Telefono+40 213032997
Indirizzo internethttps://www.adr.gov.ro/
Ruoli di questa organizzazione
TED eSender
Informazioni sull'avviso
Identificativo/versione dell'avvisoa6aff6c5-e8f1-4da2-9e43-ecf9c8099ef8  -  01
Tipo di formularioGara
Tipo di avvisoBando di gara o di concessione – regime ordinario
Sottotipo di avviso16
Data di trasmissione dell'avviso03/07/2026 12:41:25 (UTC+03:00) ora legale dell'Europa orientale
Data di trasmissione da parte dell'eSender dell'avviso o bando03/07/2026 15:31:19 (UTC+03:00) ora legale dell'Europa orientale
Lingue in cui il presente avviso è ufficialmente disponibilerumeno
Numero di pubblicazione dell'avviso464550-2026
Numero dell'edizione della GU S127/2026
Data di pubblicazione06/07/2026