Tikslas
Sutarties objektas: Prekės
Pagrindinis klasifikacijos kodas (cpv): 34992200 Kelio ženklai
Sutarties vykdymo vieta
Šalies administracinis vienetas (NUTS): Bucureşti (RO321)
Šalis: Rumunija
Papildoma informacija: Romania, Bucuresti
Vertė
450982-2026 - Kompetizzjoni
Ir-Rumanija – Sinjali tat-toroq – ANSAMBLU LUMINOS PENTRU CRESTEREA SIGURANTEI RUTIERE PE SECTOARELE PERICULOASE
Avviż tal-kuntratt jew tal-konċessjoni – reġim standard - Avviż tal-bidla
Provvisti
2. Proċedura
Proċedura
TitluANSAMBLU LUMINOS PENTRU CRESTEREA SIGURANTEI RUTIERE PE SECTOARELE PERICULOASE
DeskrizzjoniAcord cadru avand ca obiect: ANSAMBLU LUMINOS PENTRU CRESTEREA SIGURANTEI RUTIERE PE SECTOARELE PERICULOASE: Furnizarea, transportul si montajul ansablurilor luminoase pe sectoarele periculoase de drumuri, pentru semnalizarea pe timp de noapte a unor obiective precum sensuri giratorii, insule de calmare a traficului, treceri pentru pietoni, capete de pod, separatoare de sensuri, etc. cat si pentru semnalizarea unor zone calamitate (alunecari de teren, bolovani pe drum, poduri avariate, tasari ale partii carosabile etc). In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 18 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste un singur termen limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, cu 11 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Termenul de raspuns la clarificari a fost stabilit astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
Identifikatur intern16054368/2025/72/S1+2
Tip ta’ proċeduraMiftuħa
Il-proċedura hija aċċelleratale
Għan
Natura tal-kuntrattProvvisti
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 34992200 Sinjali tat-toroq
5. Lott
LottLOT-0000
TitluDefault lot
DeskrizzjoniDescrierea produselor este disponibila in Caietul de sarcini. Anexat Documentatiei de atribuire, se regasesc toate documentele necesare pentru elaborarea ofertei. Cantitatile minime si maxime estimate pe durata acordului cadru, precum si pentru fiecare contract subsecvent (anul I, anul II, anul III, anul IV) sunt conform Anexei 1 la Caietul de sarcini. Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent care se anticipează că va fi atribuit pe durata acordului-cadru: 13.174.616 lei fara T.V.A. Autoritatea contractanta estimeaza ca in baza acordului cadru se vor incheia minim 8 contracte subsecvente, cu o frecventa de minim 2 contracte subsecvente pe an. In temeiul art. 221 din Legea nr. 98/2016 si cu respectarea prevederilor Contractul de furnizare, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: In conformitate cu prevederile contractuale, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a acordului cadru/contractului subsecvent, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea: I. Partile Acordului-cadru/ Contractului subsecvent: 1) din punct de vedere al schimbarii denumirii, al formei societatii, care nu atrag crearea unei persoane juridice noi; 2) atunci când Promitentul-Furnizor este înlocuit de un nou Promitent-Furnizor, in situatia in care drepturile şi obligaţiile Promitentului-Furnizor iniţial, rezultate din Acordul-cadru, sunt preluate, ca urmare a unei succesiuni universale sau cu titlu universal în cadrul unui proces de reorganizare, inclusiv prin fuziune, divizare, achizitie sau insolventa, de către un alt operator economic care îndeplineşte criteriile de calificare şi selecţie stabilite iniţial, cu condiţia ca această modificare să nu presupună alte modificări substanţiale ale contractului de achiziţie publică şi să nu se realizeze cu scopul de a eluda aplicarea procedurilor de atribuire prevăzute de Legea achizitiilor publice nr. 98/2016; II. Durata ultimului contract subsecvent - prelungirea duratei ultimului contract subsecvent, fara costuri suplimentare pentru Autoritatea Contractanta, și fără a diminua perioada de garanție a produselor deja furnizate si receptionate, in cazul in care termenele stabilite pentru livrarea produsului/produselor nu pot fi respectate de catre Furnizor, fara a se aduce atingere dreptului Autoritatii Contractante de a aplica penalitati de intarziere. Durata ultimului contract subsecvent poate depasi perioada de valabilitate a Acordului-Cadru; III. Durata contractului sau perioada de furnizare a produselor - prelungirea perioadei de furnizare a produselor in cazul in care termenele stabilite pentru livrarea produsului/produselor nu pot fi respectate de catre Furnizor, fara a se aduce atingere dreptului Autoritatii Contractante de a aplica penalitati de intarziere. Partile vor semna un act adițional numai in conditiile in care se prelungeste si Durata Contractului stabilita la art. 5.1 din contract. In conditiile in care nu se prelungeste Durata contractului Autoritatea contractanta poate emite Ordine administrative pentru prelungirea perioadei de furnizare a produselor stabilita in comanda. IV. Modalitati de plata si recuperarea creantelor de la Contractant - in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei; V. Verificare si receptie - eventualele solicitari suplimentare de documente ce pot surveni din partea celor doua parti contractante. Aceste modificari/completari se vor realiza de catre autoritatea contractanta prin Ordine administrative. VI. Subcontractanti. - in cazul unor eventuale schimbari ale subcontractantilor pe parcursul derularii Contractului si/sau in cazul introducerii de subcontractanti si/sau in cazul exprimarii optiunii acestora de a fi platiti direct de catre Autoritatea contractanta. VII. Modificari legislative si/sau de norme tehnice si/sau de normative si/sau de standarde si/sau STAS-uri pe parcursul derularii contractului subsecvent: in cazul unor eventuale modificari ale legislatiei/normativelor/standardelor/normelor tehnice/STAS-urilor, in conformitate cu prevederile impuse. Orice modificare a Acordului Cadru/ Contractului subsecvent de achizitie publica in cursul perioadei sale de valabilitate altfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, in conformitate cu dispozitiile Legii nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare. Modificarile vor fi realizate ulterior semnarii Acordului Cadru/ Contractului subsecvent, in conformitate cu prevederile contractuale, numai in conditiile in care acestea nu reprezinta modificari substantiale in sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016. Mai multe informatii se regasesc in Acordul Cadru/ Contractul subsecvent.
Identifikatur intern1
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34992200 Vägskyltar
Leveransplats
Del av land (NUTS): Bucureşti (RO321)
Land: Rumänien
Kompletterande information: Romania, Bucuresti
Värde