2. Procedure
Procedure
Titel: Vrijwillige transparantie vooraf: Waterstof energie opslagsysteem
Beschrijving: Vanuit de duurzaamheidsopgave ligt er een verplichting om gebouwen van Provincie Gelderland te verduurzamen. De opwek van energie via zonnepanelen is niet voldoende, waardoor naar alternatieven gezocht wordt. Eén van de mogelijke en onderzochte alternatieven is waterstof. Een extern haalbaarheidsonderzoek en ontwerpstudie heeft geleid tot een "all-in one"-oplossing, de Metal Hydride Storage van GKN, waarmee alle benodigde componenten voor het functioneren van een waterstof brandstofcelsysteem in één container zijn geïntegreerd en deze met eenvoudige aanvulling van componenten volledig zelfvoorzienend kan worden gemaakt. De voorgestelde technologie maakt gebruik van een metal hydride systeem. Waterstof wordt in metaalhydridevaten opgeslagen via omkeerbare chemische reacties tussen een metaallegering en gasvormige waterstof, met lage druk, waardoor er geen explosiegevaar is. Dit systeem bezit een waterstofcel wat waterstof omzet in stroom zonder emissie/uitstoot. Er komt alleen schoon water uit. Provincie Gelderland wil dit Metal Hydride Storage waterstof brandstofcelsysteem van GKN als pilot gebruiken. Uit een extern markconsultatie-onderzoek bij 6 potentiële Europese partijen, uitgevoerd om inzicht te krijgen in de Europese markt voor een totaaloplossing voor energieopslag, is geen alternatieve leverancier voortgekomen. GKN is de enige aanbieder is die een compleet getest systeem aanbiedt, veel commerciële projecten heeft gerealiseerd, het volledige systeem buiten geplaatst wordt en als enige leverancier de waterstofopslag realiseert in de vorm van metaalhydriden. Deze vorm van opslag is erg compact, veilig omdat het proces onder lage druk werkt en niet kan ontploffen en heeft een hoog rendement. Uit het vorenstaande onderzoek blijkt dat alleen GKN een "all-in one" waterstof brandstofcelsysteem kan leveren wat voldoet aan de gestelde innovatieve kwalitatieve en technische eisen en op korte termijn als pilot gerealiseerd kan worden. Er wordt in deze een beroep gedaan op de uitzonderingsbepaling van artikel 2.32, lid 1 sub b onder 2 van de Aanbestedingswet 2012, waarbij de overheidsopdracht slechts door een bepaalde ondernemer kan worden verricht omdat mededinging om technische redenen ontbreekt. Daarnaast bestaat er geen redelijk alternatief of substituut (artikel 2.32, lid 3).
Interne identificatiecode: 2023-004539
Type procedure: Onderhandelingsprocedure zonder voorafgaande oproep tot mededinging
Doel
Aard van het contract: Leveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 31122100 Brandstofcellen
5. Perceel
Perceel: LOT-0000
Hoeveelheid: 1