214207-2023 - MededingingNederland-'s-Gravenhage: Diensten voor elektronische gegevensuitwisseling
Aankondiging van een opdracht
Diensten
Rechtsgrond:
Richtlijn 2014/24/EU
II.1.
Omvang van de aanbesteding
II.1.1.
Benaming
Europese Aanbesteding Knooppunt Zorg Aanbieders
II.1.2.
CPV-code hoofdcategorie
64216110 Diensten voor elektronische gegevensuitwisseling
II.1.4.
Korte beschrijving
Gemeenten hebben in de decentralisatie van de Wmo en Jeugdwet de wettelijke taak gekregen voor de uitvoering van de Wmo en Jeugdwet. Gemeenten hebben in het kader van Samen Organiseren de VNG gevraagd om namens de Gemeenten de dienstverlening rondom het berichtenverkeer tussen Gemeenten en Zorgaanbieders te organiseren. Hierbij is gestandaardiseerd berichtenverkeer het uitgangspunt. Het doel van het Knooppunt Zorgaanbieders is dan ook het mede borgen van de continuïteit ten behoeve van gegevensuitwisseling in de keten tussen Gemeenten en Zorgaanbieders.
II.1.5.
Geraamde totale waarde
II.1.6.
Inlichtingen over percelen
Verdeling in percelen: neen
II.2.
Beschrijving
II.2.2.
Aanvullende CPV-code(s)
64216100 Elektronische berichtendiensten, 71317210 Advies inzake gezondheid en veiligheid, 72000000 IT-diensten: adviezen, softwareontwikkeling, internet en ondersteuning, 75122000 Administratieve diensten voor gezondheidszorg
II.2.4.
Beschrijving van de aanbesteding
Bij de uitvoering van de wettelijke taken gelegen in de Wmo en Jeugdwet maken Zorgaanbieders en Gemeenten gebruik van de dienst Wmo-berichtenverkeer respectievelijk Jeugdwet-berichtenverkeer. Via de zogenoemde i-standaarden worden berichten via het Knooppunt Zorgaanbieders (KZA, thans in beheer bij VECOZO) en het Gemeentelijk Gegevensknooppunt (GGk, van het Inlichtingenbureau) met elkaar uitgewisseld. Deze berichten bevatten informatie over onder andere de indicatiestelling van een zorgtoewijzing, aanvang, mutaties en wijziging of beëindiging van de zorg. Voornoemde berichten zijn aan te merken als ‘registratieberichten’. Daarnaast zijn er ‘declaratieberichten’, waarmee de Zorgaanbieder de gemaakte kosten bij het leveren van de zorg bij de Gemeente kan declareren. Het berichtenverkeer Wmo en Jeugdwet is sinds de decentralisatie in 2015 uitgegroeid tot een volwassen en stabiele dienst.
De knooppunten ontzorgen de Zorgaanbieders en Gemeenten doordat de routering van berichten centraal wordt uitgevoerd. Zo koppelt de Gemeente alleen aan het GGk om verbinding te krijgen met de duizenden Zorgaanbieders en koppelt een (tussenpartij, meestal een softwareleverancier, van de) Zorgaanbieder aan het KZA om verbinding te krijgen met alle Gemeenten in Nederland. Beide knooppunten dragen, naast continuïteit van de gefinancierde dienst, zorg voor een veilige en betrouwbare gegevensuitwisseling in de keten. Het KZA behelst in de kern kwalitatief hoogwaardige dienstverlening door een onafhankelijke Leverancier, die in staat is op professionele wijze invulling te geven aan de voortzetting van de bestaande knooppuntvoorziening. De geboden dienstverlening draagt bij aan uniformiteit in de digitale verwerking van berichten in de gemeentelijke- en zorgsector, hetgeen leidt tot administratieve lastenverlichting.
7
Vereniging van Nederlandse Gemeenten
Het (gevraagde beheer van het) KZA kent grofweg twee hoofdtaken; een (‘harde’) technische hoofdtaak (berichten doorsturen, routeren) en een (‘zachte’) regie voerende / coördinerende / toezichthoudende hoofdtaak richting (softwareleveranciers van) Zorgaanbieders.
De regie voerende / coördinerende / toezichthoudende hoofdtaak vraagt een onafhankelijke rol / positie in het Zorgaanbiedersveld en haar softwareleveranciers, up-to-date kennis van (de problematiek in) het zorgdomein en de Zorgaanbieders, gezag bij en een autonome positie in het veld, en een bewustzijn van deze delicate positie.
Het KZA wordt als dienst door de VNG ten behoeve van haar leden ingekocht en wordt kosteloos ter beschikking gesteld aan Zorgaanbieders. Dit dient ook na de aanbesteding zo te blijven.