424338-2024 - Resultaat
België – Dienstverlening op het gebied van stedenbouw en landschapsarchitectuur – Ondersteuning bij uitvoering project HORIZON EUROPE Bauhaus of the seas sails - Delta Pilot
Aankondiging van een gegunde opdracht of concessie – standaardregeling
Diensten
2. Procedure
Procedure
Titel: Ondersteuning bij uitvoering project HORIZON EUROPE Bauhaus of the seas sails - Delta Pilot
Beschrijving: Oceanen worden geconfronteerd met tal van uitdagingen, van plasticvervuiling tot de stijgende zeespiegel. Het is een heuse uitdaging om oplossingen te vinden voor de diverse milieuproblemen. Dit kan door steden & gemeenschappen dichtbij water te mobiliseren. Dit is het doel van het door de EU gefinancierde BoSS-project. Het projectwerk moet resulteren in diverse demonstratieprojecten in verschillende pilotregio's en aquatische ecosystemen in Portugal, Italië, Zweden, Duitsland, Nederland en België. Het algemene doel is het bereiken van een duurzame en inclusieve transitie, waarbij beeldkwaliteit centraal blijft staan en er intensief wordt samengewerkt met lokale gemeenschappen. De pilots zullen voorbeelden opleveren van missiegerichte benaderingen die impactvol en meetbaar zijn. Het project zal een ecocentrisch verhaal introduceren dat zowel kosmopolitisch is als geworteld in op de natuur gebaseerde oplossingen. In het Vlaams-Nederlandse Deltagebied wordt gefocust op 2 deelgebieden uit de Schelde-Rijn-Maas Delta. Binnen de ‘Delta Pilot’ wordt zowel de stedelijke schaal van Rotterdam onder de loep genomen als het buitengebied rondom het stedelijk gebied van Antwerpen, meer specifiek het Grenspark Groot Saeftinghe. In het Grenspark wordt de focus gelegd op het betrekken van jongeren (Next Generation), experts en de omgeving bij de geïntegreerde toekomstige ontwikkeling. O.a. door toekomstscenario’s uit te werken die rekening houden met de uitdagingen van zeespiegelstijging en veranderende weersomstandigheden. Welke transformaties komen op het gebied af (kustgebied, polder en wetlands)? Het Grenspark Groot Saeftinghe is doorheen de tijd ontwikkeld met een veelheid aan ruimtelijke functies. Het huisvest een actieve gemeenschap en staat voor een aantal uitdagingen i.k.v. klimaatverandering. Bovendien zijn er in het grenspark complexe sociale structuren en infrastructuren, zoals grote havens en monumentale gebouwen en monumenten, uniek gerelateerd aan estuariene natuur en karakteristieke landschappen. Hoe maken we gedragen kleine & grote toekomstplannen voor deze, op het eerste zicht, tegengestelde belangen? Hoe verzoenen we de diverse ontwikkelingen op basis van co-design met burgers? Hier willen we met deze opdracht verder op ingaan.
Interne identificatiecode: EGTS_GGS_01
Type procedure: Openbaar
De procedure wordt versneld: neen
Doel
Aard van het contract: Diensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 71400000 Dienstverlening op het gebied van stedenbouw en landschapsarchitectuur
5. Perceel
Perceel: LOT-0001
Titel: EGTS_GGS_01 - 1
Beschrijving: Binnen de opdracht wordt verwacht om mee invulling te geven aan de toekomstige ontwikkeling van Grenspark Groot Saeftinghe. Meer specifiek door in te zetten op het betrekken van minimaal 3 doelgroepen: lokale geïnteresseerden, experts en studenten. - Leren van burgers. (Focusgebied Grenspark) In het grenspark geloven we in de samenwerking met zogenaamde ‘streekholders’. Geëngageerde burgers met een hart voor de streek. Een doorgedreven inzet in participatie zorgt voor een waardevolle betrokkenheid en dito inzichten. Dat is de visie van het grenspark. In dat kader lijkt het ons waardevol om een traject 'leren van burgers' op te zetten. Via een aantal workshops (minimaal drie) willen we tot een aantal inzichten komen voor de langetermijnsontwikkeling van het grenspark, - In dialoog met experts. (Focusgebied DELTA PILOT) We willen met experts en praktijkmensen van verschillende organisaties uit de deltaregio werken aan een gedeelde agenda. De groep kan bestaan uit verenigingen die werken met rivieren, havenautoriteiten, provincies en steden langs deze regio, enz. Het doel is samen een toekomstbeeld te ontwerpen voor de deltaregio, dit beeld kunnen we vervolgens vertalen naar een gemeenschappelijke agenda om samen aan te werken. - Betrekken van studenten. (Focusgebied Grenspark) Hierbij is het doel om via het onderwijs inzicht te geven en begrip te creëren voor de bijzondere aard van grensoverschrijdende delta's, met Saeftinghe als illustratief voorbeeld. Door middel van studiedagen (minimaal twee) willen we architectuurstudenten (bvb TU Delft, KU Leuven,…) informeren over het landschap van Grenspark Groot Saeftinghe. Anderzijds willen we ze uitdagen om zelf met vernieuwende ontwerpen te komen voor cases in het grenspark waar water een rol speelt. Binnen het BoSS project benoemen we dit als “Future Tidal Architecture”. De opdracht behelst de volwaardige voorbereiding, uitwerking, organisatie en evaluatie van de voorgestelde werkvormen en trajecten, met inbegrip van de schriftelijke & grafische neerslag (video, foto, kaarten, tijdelijke installatie,…). In de drie trajecten betrekken we een maker. De term ‘maker’ is een verzamelnaam om een groot scala van creatieve beroepen aan te duiden. Denk aan vormgevers, designers maar ook architecten. Deze maker krijgt de opdracht om de input van de burgers, experten en studenten te vertalen naar een activiteit, event, installatie,… die de rol van water in de regio verstaanbaar maakt voor het grote publiek. De maker denkt mee in de programmatie en inhoudelijke uitwerking van studiedagen, workshops, etc. Jullie staan hiervoor in nauw contact met elkaar. Naast de uitvoering van de werkvormen en de trajecten verwachten we ook dat er op regelmatige basis wordt deelgenomen aan de relevante projectmeetings: - deelname aan teamvergaderingen Delta Pilot (2 per maand) - deelname aan BOSS-Quarterly Meetings / General Assembly (3 per jaar) - themameetings met WP leader (6 per jaar) - representatie als ambassadeur voor BOSS project / Delta Pilot
Interne identificatiecode: 1