65474-2023 - ResultaatNederland-Diemen: Onderzoek en ontwikkeling, en aanverwante adviezen
Aankondiging van een gegunde opdracht
Diensten
Rechtsgrond:
Richtlijn 2014/24/EU
II.1.
Omvang van de aanbesteding
II.1.1.
Benaming
Offerteaanvraag onderzoek Complexiteit in het risicovereveningsmodel
Referentienummer: 2022037565
II.1.2.
CPV-code hoofdcategorie
73000000 Onderzoek en ontwikkeling, en aanverwante adviezen
II.1.4.
Korte beschrijving
Al sinds de introductie van de Zorgverzekeringswet in 2006 bestaat het risicovereveningsmodel uit vereveningskenmerken gebaseerd op leeftijd en geslacht, sociaal-economische kenmerken en zorgdeclaraties in het verleden. In de loop der jaren is het vereveningsmodel steeds complexer geworden. Het model voor de variabele kosten telde in 2006 slechts 5 vereveningskenmerken met 102 risicoklassen, voor 2023 is dat opgelopen tot 15 vereveningskenmerken met 248 risicoklassen. Ook de vormgeving van de vereveningskenmerken zelf is aanzienlijk complexer geworden, bijvoorbeeld door meervoudige kenmerken of restricties tussen klassen en vereveningskenmerken. Inmiddels is het vereveningsmodel dusdanig complex dat ZIN en andere uitvoerende partijen tegen de grenzen van uitvoerbaarheid aan lopen.
II.1.6.
Inlichtingen over percelen
Verdeling in percelen: neen
II.2.
Beschrijving
II.2.2.
Aanvullende CPV-code(s)
II.2.4.
Beschrijving van de aanbesteding
Al sinds de introductie van de Zorgverzekeringswet in 2006 bestaat het risicovereveningsmodel uit vereveningskenmerken gebaseerd op leeftijd en geslacht, sociaal-economische kenmerken en zorgdeclaraties in het verleden. In de loop der jaren is het vereveningsmodel steeds complexer geworden. Het model voor de variabele kosten telde in 2006 slechts 5 vereveningskenmerken met 102 risicoklassen, voor 2023 is dat opgelopen tot 15 vereveningskenmerken met 248 risicoklassen. Ook de vormgeving van de vereveningskenmerken zelf is aanzienlijk complexer geworden, bijvoorbeeld door meervoudige kenmerken of restricties tussen klassen en vereveningskenmerken. Inmiddels is het vereveningsmodel dusdanig complex dat ZIN en andere uitvoerende partijen tegen de grenzen van uitvoerbaarheid aan lopen. Het model is slechts voor een kleine groep experts volledig te doorgronden. Modelverbeteringen zijn voor de uitvoering steeds lastiger door te voeren omdat deze bijvoorbeeld op verschillende plaatsen in het model aanpassingen behoeven of extra gegevensbronnen nodig hebben. De complexiteit van het model zorgt ook voor een complexere beoordeling van de plausibiliteit van het vereveningsmodel. ZIN voorziet dat het doorvoeren van verdere verbeteringen aan het model kan worden beperkt door uitvoeringskwesties en wil hierop anticiperen door dit onderzoek uit te laten voeren.