712217-2026 - Vooraankondiging onderhandse gunning
Nederland – Reparatie en onderhoud van machines – Vrijwillige transparantie vooraf - Onderhouden en leveren OEM-onderdelen ontwateringscentrifuges/decanters Alfa Laval op rwzi's Land van Cuijk, Aarle-Rixtel en 's-Hertogenbosch
Aankondiging in geval van vrijwillige transparantie vooraf
Diensten - Leveringen
2. Procedure
Procedure
Titel: Vrijwillige transparantie vooraf - Onderhouden en leveren OEM-onderdelen ontwateringscentrifuges/decanters Alfa Laval op rwzi's Land van Cuijk, Aarle-Rixtel en 's-Hertogenbosch
Beschrijving: Middels deze aankondiging van vrijwillige transparantie vooraf, wil waterschap Aa en Maas marktpartijen op de hoogte brengen van het voornemen om een onderhandelingsprocedure zonder voorafgaande aankondiging op te starten, als bedoeld onder paragraaf 2.2.1.7. van de Aanbestedingswet 2012. Aanbestedende dienst is voornemens deze procedure te doorlopen met Alfa Laval Benelux B.V. (hierna Alfa Laval). Uit de Aanbestedingswet volgt dat een onderhandelingsprocedure zonder aankondiging kan worden toegepast indien de overheidsopdracht slechts door een bepaalde ondernemer kan worden verricht, omdat 1. Mededinging om technische redenen ontbreekt; of 2. Uitsluitende rechten, met inbegrip van intellectuele-eigendomsrechten, moeten worden beschermd en geen redelijk alternatief of substituut bestaat. Al geruime tijd zijn vijf ontwateringscentrifuges/decanters van Alfa Laval geïnstalleerd op de rwzi’s Aarle-Rixtel (2 ontwateringscentrifuges uit 2010), Land van Cuijk (1 ontwateringscentrifuge uit 2010) en ’s-Hertogenbosch (2 ontwateringscentrifuges uit 2017) van waterschap Aa en Maas. De ontwateringscentrifuges/decanters vormen een essentieel onderdeel van het slibverwerkingsproces op de betreffende rwzi’s. De bedrijfszekerheid en beschikbaarheid van deze ontwateringscentrifuges/decanters zijn kritisch voor de continuïteit van de zuiveringsprocessen. Uitval of langdurige storingen kunnen leiden tot verstoring van de bedrijfsvoering. Deze ontwateringscentrifuges/decanters hebben het einde van hun technische levensduur nog niet bereikt. Het waterschap wenst deze ontwateringscentrifuges/decanters daarom ook de komende jaren operationeel te houden. Dit past binnen de circulaire en duurzame ambities van het waterschap. Om de ontwateringscentrifuges/decanters blijvend veilig, betrouwbaar en efficiënt te laten functioneren, is preventief en correctief onderhoud noodzakelijk, evenals de vervanging van onderdelen. Periodiek onderhoud door Alfa Laval is bovendien van belang voor het behoud van garanties op gerepareerde onderdelen. Voor het onderhoud wordt gebruikgemaakt van originele onderdelen die door Alfa Laval zelf worden geleverd. Bij kritische componenten van de ontwateringscentrifuges/decanters is het toepassen van originele onderdelen van de Original Equipment Manufacturer (Alfa Laval) noodzakelijk om de functionaliteit, veiligheid en beschikbaarheid van de ontwateringscentrifuges/decanters te borgen. Daarnaast beschikt Alfa Laval over de productspecifieke technische kennis, originele tekeningen en parameters die noodzakelijk zijn voor een correcte uitvoering van onderhouds- en revisiewerkzaamheden. Ingrijpen door derden op deze kritische onderdelen brengt risico’s met zich mee voor de betrouwbaarheid, veiligheid en beschikbaarheid van de ontwateringscentrifuges/decanters. Daarnaast zijn de ontwateringscentrifuges/decanters voorzien van de door Alfa Laval ontwikkelde softwareplatform 2Touch, dat noodzakelijk is voor het functioneren van deze ontwateringscentrifuges/decanters. Deze software is door Alfa Laval ontwikkeld, valt onder haar intellectuele eigendomsrechten en kan uitsluitend door Alfa Laval worden onderhouden, geconfigureerd en geüpdatet. Voor het uitvoeren van storingsanalyses, software-updates, configuratiewijzigingen en optimalisaties is toegang tot deze software noodzakelijk. Derden beschikken niet over deze rechten en toegangsmogelijkheden. In verband met de specifieke software van Alfa Laval, die nodig is om de ontwateringscentrifuges/decanters te kunnen laten functioneren, is er in dit geval sprake van uitsluitende rechten, met inbegrip van intellectuele-eigendomsrechten, die moeten worden beschermd en er bestaat geen redelijk alternatief of substituut. Tegelijkertijd ontbreekt hierdoor ook mededinging om technische redenen. Vanwege de kritische functie van de ontwateringscentrifuges/decanters binnen het zuiveringsproces is snelle inzet bij storingen noodzakelijk. Alfa Laval kan in het kader van een onderhoudscontract binnen 24 uur ondersteuning op locatie leveren en beschikt over de benodigde voorraad en beschikbaarheid van kritische reserveonderdelen. Deze snelle responstijd en directe beschikbaarheid van onderdelen zijn essentieel om de bedrijfszekerheid van de ontwateringscentrifuges/decanters te waarborgen. Door deze samenhangende combinatie van OEM-onderdelen, productspecifieke kennis, intellectuele eigendomsrechten op de software 2Touch, garantievereisten en de noodzaak van snelle beschikbaarheid van onderhoud en reserveonderdelen ontbreekt de mededinging om technische redenen. Er bestaat geen redelijk alternatief of substituut waarmee dezelfde mate van bedrijfszekerheid, beschikbaarheid en functionaliteit van de ontwateringscentrifuges/decanters kan worden gewaarborgd. Waterschap Aa en Maas wenst daarom het onderhoud van de ontwateringscentrifuges/decanters en de levering van de hiervoor benodigde OEM-onderdelen onder te brengen bij Alfa Laval. Om die reden is het waterschap voornemens een onderhandelingsprocedure zonder voorafgaande aankondiging toe te passen als bedoeld in paragraaf 2.2.1.7 van de Aanbestedingswet 2012. Looptijd De initiële looptijd van de overeenkomst zal lopen tot en met 31 december 2027. De aanbesteder behoudt zich het recht voor om de overeenkomsten voor het onderhouden van ontwateringscentrifuges/decanters en het leveren van OEM-onderdelen op de drie genoemde RWZI’s gedurende de levensduur van de ontwateringscentrifuges/decanters telkens met een jaar te verlengen tot en met 31 december 2035. Aanbesteder is gerechtigd de verlengingsoptie per rwzi per ontwateringscentrifuge/decanter afzonderlijk uit te oefenen, zonder dat daaruit een verplichting voortvloeit om de overeenkomst voor de overige rwzi’s of ontwateringscentrifuges/decanters te verlengen.
Type procedure: Onderhandelingsprocedure zonder voorafgaande oproep tot mededinging
Doel
Aard van het contract: Diensten
Aanvullende aard van het contract: Leveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 50530000 Reparatie en onderhoud van machines
Aanvullende classificatie (cpv): 42996900 Slibverwerkingsuitrusting
5. Perceel
Perceel: LOT-0000