See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Titel: PWN.01301 AW NIEUW Uitbreiding WPJ
Beschrijving: De Opdrachtgever heeft op 30 april 2021 een Europese, openbare aanbestedingsprocedure (hierna: de Aanbestedingsprocedure) georganiseerd voor de realisatie en uitbreiding van het Waterwinstation Prinses Juliana te Andijk (onder kenmerk ‘PWN.01301 AW NIEUW Uitbreiding WPJ’ (hierna: de Opdracht). Het Waterwinstation Prinses Juliana (WPJ) is eigendom van N.V. Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland (hierna: WRK). De uitbreiding van WPJ wordt namens WRK, als eigenaar van WPJ, gerealiseerd door de Opdrachtgever. Op 20 november 2020 heeft de directie van WRK het besluit genomen om de Opdracht te starten, waarna voornoemde Aanbestedingsprocedure volgde. De Opdracht is opgedeeld in vijf fasen: de initiatieffase, de definitiefase, de ontwerpfase, de realisatiefase en de onderhoudsfase. Het doel van de Aanbestedingsprocedure was om een bouwteamovereenkomst te sluiten voor de initiatieffase, de definitiefase en de ontwerpfase. De Opdrachtgever heeft hiertoe met Nijhuis Water Technology B.V. (hierna: Nijhuis) als winnende inschrijver op 24 september 2021 een bouwteamovereenkomst gesloten (hierna: de Bouwteamovereenkomst). Uit dien hoofde verplichten de Opdrachtgever en Nijhuis zich er (onder meer) toe de Opdracht uit te werken tot een Voorontwerp (VO) en daarna een Definitief Ontwerp (DO). Na de sluiting van de Bouwteamovereenkomst is Nijhuis gestart met de uitwerking van de initiatieffase, de definitiefase en tot slot de ontwerpfase. In de Aanbestedingsleidraad staat in paragraaf 2.6 vermeld dat de Opdrachtgever na de Bouwteamovereenkomst het voornemen heeft om de realisatiefase door middel van een aannemingsovereenkomst te gunnen aan de bouwteamaannemer (lees: Nijhuis). Dit betekent concreet dat reeds in de Bouwteamovereenkomst rekening is gehouden met de mogelijkheid voor Nijhuis om als eerste een prijsaanbieding te doen voor het (nog) op te dragen werk in de realisatiefase. De Opdrachtgever en Nijhuis voeren over de gedane prijsaanbieding vervolgens overleg teneinde hierover overeenstemming te bereiken. In paragraaf 2.5 van de Aanbestedingsleidraad heeft de Opdrachtgever een budget bepaald voor de realisatie van de Opdracht, welk budget zowel op de ontwerpfase als op de realisatiefase betrekking heeft. Dit budget is vastgesteld op € 57,7 miljoen excl. btw. Dit budget – zo bepaalt de Aanbestedingsleidraad – is maatgevend en brengt met zich mee dat het ontwerpproces en de uitvoering zo zullen moeten worden vormgegeven dat dit budget als maximum bedrag gerespecteerd wordt en niet overschreden wordt. Dit budget is gebaseerd op een raming die de Opdrachtgever in 2021 heeft laten opstellen door een extern, ter zake deskundig bureau. Deze raming is destijds ook bij de aanbestedingsstukken gevoegd. De Opdracht bevindt zich op dit moment in de ontwerpfase. Inmiddels is gebleken dat het vastgestelde budget niet toereikend zal zijn voor de realisatiefase. De Opdrachtgever heeft zowel intern als extern onderzoek gedaan naar de oorzaken van deze overschrijding. De Opdrachtgever meent dat een – achteraf bezien – niet-valide raming de grootste oorzaak van de overschrijding is, bijkomende oorzaken zijn inflatie/prijsstijgingen als gevolg van mondiale conflicten en (hogere) eisen aan kwaliteit. De geraamde opdrachtwaarde bedraagt op dit moment € 191 miljoen excl. btw. Geen wezenlijke wijziging De Opdrachtgever meent dat de Opdracht door de overschrijding van het budget niet wezenlijk is gewijzigd in de zin van artikel 2.163g Aanbestedingswet 2012 (Aw 2012). Er is enkel sprake van een verhoging van het budget; in juridisch-materiële zin zijn de voorwaarden van de Opdracht gelijk gebleven. Daarmee verschilt de Opdracht naar de huidige omvang niet materieel van de opdracht naar de oorspronkelijke omvang en is de Opdrachtgever vrij om de aannemingsovereenkomst met Nijhuis te sluiten. Bovendien (a) zou het hogere budget geen andere kring van gegadigden hebben toegelaten of hebben geleid tot een andere winnaar, (b) is het economisch evenwicht niet in het voordeel van Nijhuis gewijzigd én (c) is het toepassingsgebied van de Opdracht niet in belangrijke mate uitgebreid.
Eerdere aankondiging: 497945-2021
Eerdere aankondiging: 226359-2021
Type procedure: Onderhandelingsprocedure zonder voorafgaande oproep tot mededinging
Doel
Aard van het contract: Werken
Belangrijkste classificatie (cpv): 45252126 Bouwen van drinkwaterbehandelingsinstallatie
Aanvullende classificatie (cpv): 45200000 Volledige of gedeeltelijke bouw- en civieltechnische werkzaamheden, 45310000 Aanleg van elektriciteit, 45350000 Werktuigbouwkundige installaties
5. Perceel
Perceel: LOT-0000