81455-2026 - Vooraankondiging onderhandse gunning
Nederland – Bloedanalysediensten – Overbruggingsovereenkomsten betreffende Totaaloplossingen NHS (1792 + 1793)
Aankondiging in geval van vrijwillige transparantie vooraf
Diensten - Leveringen
2. Procedure
Procedure
Titel: Overbruggingsovereenkomsten betreffende Totaaloplossingen NHS (1792 + 1793)
Beschrijving: Het RIVM is verantwoordelijk voor zowel de regie als de (coördinatie van de) uitvoering van de Neonatale hielprikscreening (NHS). De circa 175.000 hielprikkaartjes per jaar worden op 27 zeldzame aandoeningen gescreend. De kaartjes worden voor het grootste deel door 4 RIVM gecontracteerde screeningslabs en het referentielaboratorium NHS (RIVM-GZB) geanalyseerd. Het is absoluut noodzakelijk om te allen tijde onjuiste uitkomsten bij de hielprikscreening te voorkomen. Met de groei van het aantal aandoeningen in de NHS en daarmee benodigde specialisaties/screeningsmethoden is ten behoeve van de borging van de landelijke uniformiteit en kwaliteit van de screening in 2015 besloten dat de labs voor een aanzienlijk deel dezelfde apparatuur en analysekits dienen te gebruiken. Om de uniformiteit van de apparatuur en analysekits te garanderen, is besloten dat het RIVM deze centraal inkoopt en ter beschikking stelt aan deze labs. Dit noemen we ‘Totaaloplosingen’ en omvat de lease van apparatuur, reagentia en onderhoud. De lease-kosten worden betaald per geanalyseerde hielprikkaart. In 2016 is na een Europese aanbesteding een overeenkomst gesloten van maximaal 10 jaar met Revvity ten behoeve van de ‘Totaaloplossing’ voor de screening op 16 aandoeningen. Deze overeenkomst verloopt op 3 maart 2027. In 2019 is na een Europese aanbesteding een overeenkomst gesloten van maximaal 6 jaar met Immuno-IVD ten behoeve van de ‘Totaaloplossing’ voor de screening op de aandoeningen: SCID en SMA. Deze overeenkomst verloopt op 1 januari 2027. Beide overeenkomsten kennen geen verlengopties meer, na respectievelijk 3 maart 2027 en 1 januari 2027. Na aanbesteding van de overeenkomsten Totaaloplossingen is een implementatieperiode van circa één jaar nodig voordat de uitvoeringsperiode kan starten en de nieuwe totaaloplossing kan worden ingezet in de landelijke screening. Daarom is het RIVM in 2025 gestart met de voorbereiding van de aanbesteding; in november 2025 is de marktconsultatie gepubliceerd. Ook als de huidige twee opdrachtnemers de aanbesteding zouden winnen, blijft een implementatieperiode van 6 tot 12 maanden noodzakelijk, omdat zij reagentia, onderhoud en dienstverlening op nieuwe apparatuur gaan leveren. Het kunnen starten van de implementatie van de Totaaloplossingen is echter afhankelijk van de timing van 3 andere NHS projecten: 1. de afronding van de implementatie van een nieuw NHS laboratoriuminformatiemanagement systeem bij het referentielaboratorium van RIVM (NHS-LIMS), en 2. de implementatie van de in 2024 aanbestede contracten met de 2 screeningslabs (BAND), en 3. de RIVM verhuizing cq. de verhuizing van het NHS referentielaboratorium (RIVM.GZB) naar Utrecht. Er kan op ieder moment maar één laboratorium uit de lucht zijn. In de implementatiefase van de BAND (pr 2) vinden fysieke verhuisbewegingen van de screeningslaboratoria plaats. Om de continuïteit van de screening te kunnen borgen dient tijdens de verhuizingen de uitvoering van de bloedanalysediensten door de overige screeningslaboratoria overgenomen te worden. Een gelijktijdige verhuizing van het referentielaboratorium NHS (Pr 3) en één van de screeningslaboratoria (BAND) is om diezelfde reden onmogelijk. Daarnaast voert het referentielaboratorium ook een deel van de analysediensten uit. in een dergelijk geval kan de continuiteit van de screeening niet worden geborgd. Project 1 ziet op de vervanging van het Laboratorium Informatie Management Systeem van het referentielab NHS. Voor vervanging van een dergelijk systeem is ‘bevriezing’ van de apparatuur op het lab nodig, dit gaat niet samen met het verhuizen van deze apparatuur zoals in project 2 en 3 is voorzien. Om de continuïteit en kwaliteit van de hielprikscreening te borgen, kunnen projecten 1, 2, 3 en de implementatie van de totaaloplosingen onmogelijk gelijktijdig plaatsvinden en is een volgordelijkheid noodzakelijk. Eenmaal besloten welke volgorde gevolgd wordt, is wijzigen van de planning rondom de implementatie van BAND niet meer mogelijk. Dit vanwege contractuele verplichtingen richting laboratoria en leveranciers en daaruit voortvloeiende zaken welke onomkeerbaar zijn, zoals afschaling van personeel bij de 2 van de huidige 4 screeningslaboratoria. De verhuizing van het NHS referentielaboratorium heeft lange tijd voorrang gekregen op de implementatie van de aanbestede screeninglabs (BAND). Door de laatste uitstel van de verhuizing van het RIVM en dus van het NHS referentielab, is die voorrang niet langer houdbaar. De DR heeft in juni 2025 de volgorde van de projecten moeten aanpassen. Oftewel, door herhaaldelijk uitstel van de verhuizing van RIVM (waar de verhuizing van het referentielaboratorium NHS onderdeel van is) moet de BAND implementatie, NHS-LIMS implementatie en de implementatie van de totaaloplossingen meeschuiven. Het uitstel en het DR besluit brengt met zich mee dat we in 2025 het NHS-LIMS afronden (Pr 1) en geheel 2026 bezig zijn met het verhuizen van allereerst de screeningslaboratoria van 4 naar 2 ziekenhuizen(Pr 2) en daarna het NHS referentielaboratorium naar Utrecht (Pr 3). Vervolgens zal heel 2027 nodig zijn voor de implementatie van de nieuwe aanbestede Totaaloplossingen (apparatuur, reagentia en onderhoud). Om de kwaliteit en de continuïteit van de hielprik-screening te borgen, dienen de huidige contracten voor de Totaaloplossingen met Revvity en Immuno-IVD verlengd te worden middels een overbruggingsovereenkomst, met een looptijd tot de nieuw aanbestede overeenkomsten in werking treden, ten minste 12 maanden. Deze overbruggingsovereenkomst heeft alleen betrekking op de voortzetting van de dienstverlening met de huidige apparatuur. De huidige leveranciers zijn als enige in staat voor de beoogde korte duur van de overbruggingsovereenkomsten de dienstverlening uit te voeren, aangezien onderhoud en reagentia op de huidige apparatuur niet verzorgd kan worden door andere leveranciers.
Type procedure: Onderhandelingsprocedure zonder voorafgaande oproep tot mededinging
Doel
Aard van het contract: Diensten
Aanvullende aard van het contract: Leveringen
Belangrijkste classificatie (cpv): 85111810 Bloedanalysediensten
5. Perceel
Perceel: LOT-0000