2. Procedura
Procedura
Tytuł: UDZIELENIE DŁUGOTERMINOWEGO KREDYTU BANKOWEGO DO WYSOKOŚCI 5.000.000,00 ZŁ Z PRZEZNACZENIEM NA PRZYPADAJĄCE DO SPŁATY W ROKU 2026 ZOBOWIĄZANIA Z TYTUŁU KREDYTÓW W KWOCIE 1.600.000,00 ZŁ ORAZ POKRYCIE DEFICYTU BUDŻETU W KWOCIE 3.400.000,00 ZŁ
Opis: Przedmiotem zamówienia jest udzielenie długoterminowego kredytu bankowego do wysokości 5.000.000,00 zł przeznaczonego na przypadające do spłaty w roku 2026 zobowiązania z tytułu kredytów zaciągniętych w latach poprzednich w kwocie 1.600.000,00 zł oraz pokrycie deficytu budżetu w kwocie 3.400.000,00 zł. 2. Okres kredytowania ustala się na marzec 2031 – grudzień 2038 roku. 3. Karencja w spłacie rat kapitałowych 51 miesięcy. 4. Spłata kapitału do 15.12.2035 roku (spłata w ratach miesięcznych). 5. Termin płatności pierwszej raty kapitałowej 15.03.2031 r. 6. Termin spłaty raty odsetkowej : do 15-go dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, za który zostały naliczone, płatność ostatniej raty wraz ze spłatą kapitału. 7. Raty płatne w okresach miesięcznych do 15-go dnia każdego miesiąca. 8. Wysokość rat: 1) rok 2031 - 10 rat po 50.000,00 zł; 2) rok 2032 – 11 rat po 41.500,00 zł i 1 rata po 43.500,00 zł; 3) rok 2033 – 11 rat po 16.500,00 zł i 1 rata po 18.500,00 zł; 4) rok 2034 – 11 rat po 16.500,00 zł i 1 rata po 18.500,00 zł; 5) rok 2035 – 11 rat po 16.500,00 zł i 1 rata po 18.500,00 zł; 6) rok 2036 - 11 rat po 133.000,00 zł i 1 rata po 137.000,00 zł; 7) rok 2037 - 11 rat po 133.000,00 zł i 1 rata po 137.000,00 zł; 8) rok 2038 - 11 rat po 16.500,00 zł i 1 rata po 18.500,00 zł. 9. Spłata odsetek następować będzie w okresach miesięcznych, tylko od kwoty faktycznie uruchomionego kredytu. 10. Do wyliczenia odsetek przyjmuje się rzeczywistą liczbę dni w poszczególnych miesiącach, a rok równy 365 dni. 11. Zmiana oprocentowania dokonywana będzie kwartalnie w pierwszym dniu roboczym każdego kwartału w oparciu o stawkę WIBOR 3M obowiązującą w ostatnim dniu roboczym każdego kwartału poprzedzającego okres obrachunkowy, powiększone o marżę banku. 12. Kredyt zostanie postawiony do dyspozycji zamawiającego maksymalnie do 2 dni roboczych od dnia podpisania umowy w maksymalnie dwóch transzach do 31 grudnia 2026 r, przy czym uruchomienie pierwszej transzy nastąpi do dnia 30 listopada 2026 roku. 13. Kredyt nie będzie obciążony innymi opłatami niż wymienione w SWZ. 14. Kredytobiorcy będzie przysługiwać prawo do niewykorzystania pełnej kwoty kredytu oraz prawo do wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów. 15. Zamawiający nie przewiduje opłat i prowizji bankowej od udzielonego kredytu. 16. Na rachunkach bankowych nie ciążą zajęcia egzekucyjne. 17. Gmina nie posiada zaległych zobowiązań w bankach. 18. W Gminie nie był prowadzony program postępowania naprawczego w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. 19. W Gminie nie były prowadzone za pośrednictwem komornika sądowego działania windykacyjne wszczynane na wniosek banków. 20. Zamawiający nie posiada zobowiązań z tytułu wykupu wierzytelności, forfaitingu, factoringu, eFinancingu, leasingu. 21. Zamawiający nie udzielił poręczeń i gwarancji innym podmiotom. 22. Zabezpieczeniem kredytu będzie weksel własny In blanco wraz z deklaracją wekslową, chyba że Wykonawca odstąpi od zabezpieczenia kredytu. Skarbnik Gminy złoży kontrasygnatę na wekslu i deklaracji wekslowej. 23. Zamawiający wymaga zatrudnienia na podstawie stosunku pracy przez Wykonawcę lub Podwykonawcę osób wykonujących wskazane poniżej czynności w trakcie realizacji zamówienia: osoby pełniącej funkcję doradcy bankowego odpowiedzialnej za kontakty i relacje z zamawiającym. 24. W trakcie realizacji zamówienia Zamawiający uprawniony jest do wykonywania czynności kontrolnych wobec Wykonawcy odnośnie spełniania przez Wykonawcę lub Podwykonawcę wymogu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy osób wykonujących wskazane w punkcie 23 czynności. 25. Zamawiający uprawniony jest w szczególności do: - żądania oświadczeń i dokumentów w zakresie potwierdzenia spełniania ww. wymogów i dokonywania ich oceny, - żądania wyjaśnień w przypadku wątpliwości w zakresie potwierdzenia spełniania ww. wymogów, - przeprowadzania kontroli na miejscu wykonywania świadczenia. 26. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do przestrzegania prawa pracy przez Wykonawcę lub Podwykonawcę, Zamawiający może zwrócić się o przeprowadzenie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy. 27. Określenie zamówienia według Wspólnego Słownika Zamówień (CPV): CPV 66113000-5 Usługi udzielania kredytu Podział zamówienia na części: Zamawiający nie dokonuje podziału zamówienia na części z których każda z nich stanowiłaby odrębny przedmiot zamówienia. Zakres i przedmiot zamówienia nie ogranicza konkurencji, podzielenie zamówienia na części wiązało by się ze skoordynowaniem działań różnych wykonawców realizujących poszczególne części zamówienia, które mogło by poważnie zagrozić właściwemu wykonaniu zamówienia. Zamawiający przewiduje zastosowanie tzw. procedury odwróconej, o której mowa w art. 139 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych tj. Zamawiający najpierw dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. Zamawiający nie przewiduje aukcji elektronicznej. Zamawiający nie prowadzi postępowania w celu zawarcia umowy ramowej.
Wewnętrzny identyfikator: ZP.271.30.2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 66113000 Usługi udzielania kredytu
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Opis: 1. Przedmiotem zamówienia jest udzielenie długoterminowego kredytu bankowego do wysokości 5.000.000,00 zł przeznaczonego na przypadające do spłaty w roku 2026 zobowiązania z tytułu kredytów zaciągniętych w latach poprzednich w kwocie 1.600.000,00 zł oraz pokrycie deficytu budżetu w kwocie 3.400.000,00 zł. 2. Okres kredytowania ustala się na marzec 2031 – grudzień 2038 roku. 3. Karencja w spłacie rat kapitałowych 51 miesięcy. 4. Spłata kapitału do 15.12.2035 roku (spłata w ratach miesięcznych). 5. Termin płatności pierwszej raty kapitałowej 15.03.2031 r. 6. Termin spłaty raty odsetkowej : do 15-go dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, za który zostały naliczone, płatność ostatniej raty wraz ze spłatą kapitału. 7. Raty płatne w okresach miesięcznych do 15-go dnia każdego miesiąca. 8. Wysokość rat: 1) rok 2031 - 10 rat po 50.000,00 zł; 2) rok 2032 – 11 rat po 41.500,00 zł i 1 rata po 43.500,00 zł; 3) rok 2033 – 11 rat po 16.500,00 zł i 1 rata po 18.500,00 zł; 4) rok 2034 – 11 rat po 16.500,00 zł i 1 rata po 18.500,00 zł; 5) rok 2035 – 11 rat po 16.500,00 zł i 1 rata po 18.500,00 zł; 6) rok 2036 - 11 rat po 133.000,00 zł i 1 rata po 137.000,00 zł; 7) rok 2037 - 11 rat po 133.000,00 zł i 1 rata po 137.000,00 zł; 8) rok 2038 - 11 rat po 16.500,00 zł i 1 rata po 18.500,00 zł. 9. Spłata odsetek następować będzie w okresach miesięcznych, tylko od kwoty faktycznie uruchomionego kredytu. 10. Do wyliczenia odsetek przyjmuje się rzeczywistą liczbę dni w poszczególnych miesiącach, a rok równy 365 dni. 11. Zmiana oprocentowania dokonywana będzie kwartalnie w pierwszym dniu roboczym każdego kwartału w oparciu o stawkę WIBOR 3M obowiązującą w ostatnim dniu roboczym każdego kwartału poprzedzającego okres obrachunkowy, powiększone o marżę banku. 12. Kredyt zostanie postawiony do dyspozycji zamawiającego maksymalnie do 2 dni roboczych od dnia podpisania umowy w maksymalnie dwóch transzach do 31 grudnia 2026 r, przy czym uruchomienie pierwszej transzy nastąpi do dnia 30 listopada 2026 roku. 13. Kredyt nie będzie obciążony innymi opłatami niż wymienione w SWZ. 14. Kredytobiorcy będzie przysługiwać prawo do niewykorzystania pełnej kwoty kredytu oraz prawo do wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów. 15. Zamawiający nie przewiduje opłat i prowizji bankowej od udzielonego kredytu. 16. Na rachunkach bankowych nie ciążą zajęcia egzekucyjne. 17. Gmina nie posiada zaległych zobowiązań w bankach. 18. W Gminie nie był prowadzony program postępowania naprawczego w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. 19. W Gminie nie były prowadzone za pośrednictwem komornika sądowego działania windykacyjne wszczynane na wniosek banków. 20. Zamawiający nie posiada zobowiązań z tytułu wykupu wierzytelności, forfaitingu, factoringu, eFinancingu, leasingu. 21. Zamawiający nie udzielił poręczeń i gwarancji innym podmiotom. 22. Zabezpieczeniem kredytu będzie weksel własny In blanco wraz z deklaracją wekslową, chyba że Wykonawca odstąpi od zabezpieczenia kredytu. Skarbnik Gminy złoży kontrasygnatę na wekslu i deklaracji wekslowej. 23. Zamawiający wymaga zatrudnienia na podstawie stosunku pracy przez Wykonawcę lub Podwykonawcę osób wykonujących wskazane poniżej czynności w trakcie realizacji zamówienia: osoby pełniącej funkcję doradcy bankowego odpowiedzialnej za kontakty i relacje z zamawiającym. 24. W trakcie realizacji zamówienia Zamawiający uprawniony jest do wykonywania czynności kontrolnych wobec Wykonawcy odnośnie spełniania przez Wykonawcę lub Podwykonawcę wymogu zatrudnienia na podstawie stosunku pracy osób wykonujących wskazane w punkcie 23 czynności. 25. Zamawiający uprawniony jest w szczególności do: - żądania oświadczeń i dokumentów w zakresie potwierdzenia spełniania ww. wymogów i dokonywania ich oceny, - żądania wyjaśnień w przypadku wątpliwości w zakresie potwierdzenia spełniania ww. wymogów, - przeprowadzania kontroli na miejscu wykonywania świadczenia. 26. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do przestrzegania prawa pracy przez Wykonawcę lub Podwykonawcę, Zamawiający może zwrócić się o przeprowadzenie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy. 27. Określenie zamówienia według Wspólnego Słownika Zamówień (CPV): CPV 66113000-5 Usługi udzielania kredytu 28. Podział zamówienia na części: Zamawiający nie dokonuje podziału zamówienia na części z których każda z nich stanowiłaby odrębny przedmiot zamówienia. Zakres i przedmiot zamówienia nie ogranicza konkurencji, podzielenie zamówienia na części wiązało by się ze skoordynowaniem działań różnych wykonawców realizujących poszczególne części zamówienia, które mogło by poważnie zagrozić właściwemu wykonaniu zamówienia.
Wewnętrzny identyfikator: ZP.271.30.2026_1