662677-2026 - Procedura konkurencyjna
Polska – Usługi informatyczne: konsultacyjne, opracowywania oprogramowania, internetowe i wsparcia – ZP/4/2026 - Usługa zaprojektowania, wdrożenia, świadczenia serwisu i nadzoru oraz wsparcia aplikacji pozyskiwania pytań testowych dla CEM w Łodzi
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy
Usługi
2. Procedura
Procedura
Tytuł: ZP/4/2026 - Usługa zaprojektowania, wdrożenia, świadczenia serwisu i nadzoru oraz wsparcia aplikacji pozyskiwania pytań testowych dla CEM w Łodzi
Opis: Usługa zaprojektowania, wdrożenia, świadczenia serwisu i nadzoru oraz wsparcia aplikacji pozyskiwania pytań testowych dla CEM w Łodzi
Wewnętrzny identyfikator: ZP/4/2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: tak
Uzasadnienie procedury przyspieszonej: Podstawa prawna: art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy Pzp - Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, w następujących przypadkach – jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Uzasadnienie faktyczne: W niniejszym postępowaniu zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, wynikająca z konieczności terminowej realizacji zakupu inwestycyjnego pn. „Aplikacja Pozyskiwania Pytań Testowych” oraz wykorzystania środków finansowych przyznanych na jego realizację w 2026 r. Zgodnie z zawiadomieniem Ministerstwa Zdrowia – Departamentu Oceny Inwestycji nr OII.3150.31.2026.MS z dnia 29 maja 2026 r., na realizację przedmiotowego zakupu inwestycyjnego przyznano Centrum Egzaminów Medycznych środki finansowe na wydatki majątkowe w 2026 r. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia wskazało, że środki przyznane na zakup inwestycyjny w 2026 r. mogą zostać wykorzystane najpóźniej do końca grudnia 2026 r. Jednostka jest ponadto zobowiązana do przedłożenia najpóźniej do dnia 15 grudnia 2026 r. wniosku o uruchomienie środków wraz z wymaganą dokumentacją. Wniosek o uruchomienie środków musi zostać złożony wraz z dokumentami dotyczącymi płatności oraz dokumentami potwierdzającymi odbiór usług objętych zakupem inwestycyjnym. Oznacza to konieczność odpowiednio wczesnego zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia, zawarcia umowy, wykonania przedmiotu zamówienia oraz dokonania jego odbioru, tak aby możliwe było zgromadzenie i przedłożenie wymaganej dokumentacji w terminie określonym przez Ministra Zdrowia. Przedmiot zamówienia obejmuje wykonanie aplikacji informatycznej, a zatem jego realizacja wymaga nie tylko zawarcia umowy, lecz również odpowiedniego czasu na zaprojektowanie, wykonanie, wdrożenie, konfigurację, przeprowadzenie wymaganych testów oraz dokonanie odbioru przedmiotu zamówienia. Dodatkowo, zgodnie z zawiadomieniem Ministra Zdrowia, w przypadku programów informatycznych warunkiem oddania ich do używania jest przede wszystkim uruchomienie programu produkcyjnie w sposób umożliwiający jego użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem. Poprzednie postępowanie – ZP/2/2026 zostało unieważnione na podstawie art. 255 ust. 3 Pzp, a więc obecne postępowanie jest kolejną procedurą zmierzającą do terminowej realizacji zadania. Zachowanie podstawowego 30-dniowego terminu składania ofert ograniczałoby czas pozostający na przeprowadzenie czynności związanych z badaniem i oceną ofert, wyborem wykonawcy oraz zawarciem umowy, a następnie na wykonanie i odbiór przedmiotu zamówienia oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uruchomienia przyznanych środków. W konsekwencji mogłoby to zagrozić terminowemu wykorzystaniu środków przyznanych na 2026 r. Skrócenie terminu składania ofert jest zatem niezbędne dla zapewnienia realnego czasu na przeprowadzenie całej procedury udzielenia zamówienia, zawarcie umowy, realizację i odbiór przedmiotu zamówienia oraz podjęcie czynności umożliwiających terminowe wykorzystanie i rozliczenie środków finansowych przyznanych przez Ministra Zdrowia. Mając na uwadze powyższe okoliczności, Zamawiający uznaje, że w przedmiotowym postępowaniu zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a skrócenie terminu składania ofert jest obiektywnie uzasadnione w rozumieniu art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp.
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Usługi
Główna klasyfikacja (cpv): 72000000 Usługi informatyczne: konsultacyjne, opracowywania oprogramowania, internetowe i wsparcia
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 48000000 Pakiety oprogramowania i systemy informatyczne
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Tytuł: Usługa zaprojektowania, wdrożenia, świadczenia serwisu i nadzoru oraz wsparcia aplikacji pozyskiwania pytań testowych dla CEM w Łodzi
Opis: Usługa zaprojektowania, wdrożenia, świadczenia serwisu i nadzoru oraz wsparcia aplikacji pozyskiwania pytań testowych dla CEM w Łodzi (Opis przedmiotu zamówienia zawiera Załącznik nr 1 do umowy)
Opcje:
Opis opcji: Zamawiający zastrzega możliwość skorzystania z prawa opcji, o którym mowa w art. 441 ust. 1 PZP, w przypadku decyzji o realizacji i możliwości sfinansowania zamówienia w zakresie części rozszerzonej, określonej w Opisie przedmiotu zamówienia - załączniku nr 1 do umowy. Zamawiający może z prawa opcji skorzystać albo nie skorzystać. Zamówienie realizowane w ramach prawa opcji jest jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego. Nieskorzystanie przez Zamawiającego z prawa opcji nie rodzi po stronie Wykonawcy żadnych roszczeń w stosunku do Zamawiającego. Zamówienie objęte prawem opcji Wykonawca będzie zobowiązany wykonać po uprzednim otrzymaniu zawiadomienia od Zamawiającego, że zamierza z prawa opcji skorzystać. Zamawiający przekaże informację o zamiarze skorzystania z prawa opcji po przyznaniu środków na wydatki majątkowe z przeznaczeniem na realizację zakupu inwestycyjnego w kolejnym roku budżetowym, tj. 2027 przez Ministra Zdrowia. Zasady dotyczące realizacji zamówienia objętego prawem opcji zostały określone we Wzorze umowy, stanowiącym Załącznik nr 4 do SWZ, w przypadku braku postanowień szczególnych realizacji zamówienia w ramach prawa opcji zasady będą takie same jak te, które obowiązują przy realizacji zamówienia podstawowego.