2. Procedura
Procedura
Tytuł: Zakup infrastruktury obliczeniowej GPU
Opis: Przedmiotem zamówienia jest dostawa kart GPU wraz zdedykowaną platformą serwerową. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia został określony w załączniku nr 1 do SWZ.
Wewnętrzny identyfikator: DZ.250.408.2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: tak
Uzasadnienie procedury przyspieszonej: Zamawiający przewiduje udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego z zastosowaniem skróconego terminu składania ofert na podstawie art. 138 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Zastosowanie skróconego terminu jest uzasadnione koniecznością terminowej realizacji projektu Science4Business – Nauka dla biznesu, w ramach którego planowana infrastruktura GPU stanowi kluczowy element techniczny niezbędny do budowy i uruchomienia środowiska sztucznej inteligencji. Infrastruktura ta warunkuje rozpoczęcie prac związanych z trenowaniem, testowaniem, walidacją i wdrażaniem modeli AI oraz funkcjonalności przewidzianych dla Portalu Innowacji. Opóźnienie wszczęcia lub zakończenia procedury zakupowej mogłoby skutkować przesunięciem harmonogramu realizacji projektu, opóźnieniem wykonania prac badawczo-rozwojowych oraz zwiększeniem ryzyka nieosiągnięcia wskaźników, kamieni milowych i rezultatów przewidzianych dla projektu. Infrastruktura GPU stanowi bowiem podstawową platformę obliczeniową niezbędną do realizacji komponentu AI, a jej brak uniemożliwia rozpoczęcie zasadniczej części prac projektowych. Dodatkowo przedmiot zamówienia obejmuje specjalistyczną infrastrukturę klasy HPC/AI, której proces produkcji, kompletacji, dostawy, wdrożenia i konfiguracji jest istotnie bardziej czasochłonny niż w przypadku standardowej infrastruktury IT. Każde wydłużenie procedury zakupowej powoduje skrócenie czasu dostępnego na dostawę, uruchomienie, testy wydajnościowe, integrację z środowiskiem Zamawiającego oraz wykorzystanie infrastruktury w realizacji projektu. Może to skutkować zagrożeniem dla terminowego osiągnięcia rezultatów projektu oraz efektywnego wykorzystania środków publicznych przeznaczonych na jego realizację. Skrócenie terminu składania ofert pozostaje proporcjonalne do przedmiotu zamówienia i nie narusza zasad uczciwej konkurencji. Rynek dostawców wysokowydajnej infrastruktury GPU jest rynkiem profesjonalnym, a wykonawcy działający w tym segmencie dysponują odpowiednim doświadczeniem i potencjałem umożliwiającym przygotowanie ofert w terminach przewidzianych ustawą dla postępowań prowadzonych z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. W ocenie Zamawiającego zastosowanie skróconego terminu składania ofert jest niezbędne dla zapewnienia ciągłości i terminowości realizacji projektu Science4Business – Nauka dla biznesu, ograniczenia ryzyka opóźnień harmonogramowych oraz zapewnienia osiągnięcia zakładanych rezultatów rzeczowych i wskaźników projektu przy zachowaniu zasad konkurencyjności i równego traktowania wykonawców.
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 30237135 Karty sieciowe
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 48822000 Serwery komputerowe
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0001
Opis: Przedmiotem zamówienia jest dostawa kart GPU wraz z dedykowaną platformą serwerową. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia został określony w załączniku nr 1 do SWZ.