672379-2026 - Procedura konkurencyjna
Polska – Energia elektryczna, cieplna, słoneczna i jądrowa – Dostawa energii elektrycznej na potrzeby Agencji Mienia Wojskowego Oddziału Regionalnego w Olsztynie wraz z odkupem energii wyprodukowanej w OZE i oddanej do sieci
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy
Dostawy
2. Procedura
Procedura
Tytuł: Dostawa energii elektrycznej na potrzeby Agencji Mienia Wojskowego Oddziału Regionalnego w Olsztynie wraz z odkupem energii wyprodukowanej w OZE i oddanej do sieci
Opis: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa energii elektrycznej na potrzeby Agencji Mienia Wojskowego Oddziału Regionalnego w Olsztynie wraz z odkupem energii wyprodukowanej w OZE i oddanej do sieci. 2. Szczegółowy zakres zamówienia (w tym plany taryfowe, wykaz punktów poboru i produkcji z OZE) określony został w załączniku nr 1 do SWZ - Opis przedmiotu zamówienia. Termin związania ofertą do dnia 12.01.2027 r.
Wewnętrzny identyfikator: BP-DZP.2610.131.2026
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: tak
Uzasadnienie procedury przyspieszonej: Zgodnie z treścią art. 138 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2026 r. poz. 793) zwanej dalej „ustawą” – „Termin składania ofert nie może być krótszy niż 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej”. Tym niemniej, jak stanowi przepis szczególny zawarty w art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy: „Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, w następujących przypadkach: 2) jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione”. Zamawiający po przeanalizowaniu całokształtu okoliczności faktycznych i prawnych towarzyszących rozpatrywanemu zamówieniu, doszedł do wniosku, iż przeprowadzenie przedmiotowego postępowania z zachowaniem 35-dniowego terminu składania ofert spowoduje zagrożenie w realizacji zadania związanego z dostawą energii elektrycznej na potrzeby Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Olsztynie. W przypadku zmiany sprzedawcy w stosunku do sprzedawcy, który na stan aktualny dostarcza energię na potrzeby AMW OR Olsztyn, konieczne będzie uwzględnienie dodatkowego terminu ok 30 dni, w którym nowy sprzedawca zawnioskuje a dystrybutor potwierdzi nowego sprzedawcę na poszczególnych punktach poboru energii. W przypadku przekroczenia terminu obowiązywania aktualnej umowy, tj. 05.01.2027 r., AMW OR Olsztyn obowiązywać będzie umowa rezerwowa, co może wiązać się z większymi kosztami opłat za energię. Wobec powyższego, w istocie zachodzi pilna potrzeba udzielenia przedmiotowego zamówienia, przy czym skrócenie terminu składnia ofert w niniejszym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jest w pełni uzasadnione, przez co za spełnione należy uznać przesłanki, od których zależy możliwość skorzystania z uprawnienia do skrócenia terminu składania ofert w przetargu nieograniczonym na wykonanie w/w zadania. W świetle powyższych przepisów Zamawiający, po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności związanych z postępowaniem na kompleksową dostawę mebli biurowych na wymiar, zdecydował się zastosować art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy i dokonać skrócenia terminu składania ofert do 15 dni. Należy zauważyć, że skrócenie terminu składania ofert na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy nie zostało uzależnione przez ustawodawcę od tego, czy stan pilnej potrzeby wynika z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego, ani od tego, czy zaistnienie pilnej potrzeby można było przewidzieć. W odróżnieniu od przepisu art. 209 ust. 1 pkt 4) ustawy, który uzależnia dopuszczalność udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia od „pilnej potrzeby udzielenia zamówienia niewynikającej z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której wcześniej nie można było przewidzieć”, co skutkuje tym, że „nie można zachować terminów określonych dla przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem”, przepis art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy nie zawiera tak daleko idących obostrzeń. Przesłanki z art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy są mniej restrykcyjne, co jest uzasadnione tym, że zastosowanie tego przepisu służy jedynie skróceniu terminów w przetargu, a nie udzieleniu zamówienia w trybie niekonkurencyjnym. Z powyższym w pełni koreluje stanowisko doktryny. Jak wskazuje Jerzy Pieróg w publikacji pt.: „Prawo zamówień publicznych. Komentarz” (wyd. 14, CH BECK): „[…] pilna potrzeba udzielenia zamówienia pojawia się najczęściej na skutek zaniedbań ze strony zamawiającego, który z różnych powodów często zbyt późno wszczyna postępowanie. Sytuacja taka na pewno będzie spowodowana przez zamawiającego, ale nie można zaprzeczyć, że powoduje pilność udzielenia zamówienia, a więc spełnia warunek do skrócenia terminu składania wniosków czy ofert”.
Główne aspekty procedury: Główne aspekty procedury w tym sposób przygotowania i składania ofert oraz sposób komunikowania się Zamawiającego z Wykonawcami określone zostały w Rozdziałach XIV-XVI SWZ.
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Dostawy
Główna klasyfikacja (cpv): 09300000 Energia elektryczna, cieplna, słoneczna i jądrowa
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0004
Opis: Szczegółowy zakres zamówienia określony zostały w załączniku nr 1 do SWZ - Opis przedmiotu zamówienia.
Wewnętrzny identyfikator: Dostawa energii elektrycznej na potrzeby Agencji Mienia Wojskowego Oddziału Regionalnego w Olsztynie wraz z odkupem energii wyprodukowanej w OZE i oddanej do sieci
Opcje:
Opis opcji: Zamawiający przewiduje możliwość zastosowanie prawa opcji, o którym mowa w art. 441 ustawy Pzp polegającego na zwiększeniu ilości zakupionej energii. Zaistnienie okoliczności, o których mowa wyżej spowoduje zwiększenie wynagrodzenia należnego Wykonawcy. Prawem opcji jest możliwość zwiększenia dostaw energii elektrycznej na warunkach określonych w umowie w granicach 5% w stosunku do ilości zamówienia podstawowego. Szacunkowa ilość energii elektrycznej zamówienia podstawowego wynosi 1075,14 MWh. Zamawiający uzależnia możliwość skorzystania z prawa opcji od dodania nowych punktów poboru energii elektrycznej (PPE). Prawo opcji jest uprawnieniem Zamawiającego, z którego może, ale nie musi skorzystać w ramach realizacji niniejszej umowy. W przypadku nieskorzystania przez Zamawiającego z prawa opcji Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. W przypadku dodania dodatkowych punktów PPE Zamawiający pisemnie poinformuje o powyższym Wykonawcę w trakcie trwania umowy. Skorzystanie z prawa opcji nie wymaga sporządzenia aneksu, lecz odbywa się poprzez pisemne (elektroniczne, email, lub papierowe) zawiadomienie Wykonawcy. Nowo dodane punkty PPE zostaną włączone do obowiązującej Umowy i zrównoważone z czasem obowiązywania Umowy. UWAGA!!! Cena jednostkowa za opcję zamówienia nie może być wyższa niż cena jednostkowa za zamówienie podstawowe.